Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Materializm dialektyczny/weryfikacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Artykuł dobry, ale zdecydowanie nie zasługuje na medal. Temat nie został wyczerpany. Brak jakiejkolwiek grafiki. Skąpa bibliografia. Zbyt mało linków wewnętrznych. Nie zaniżajmy poziomu przydzielaniem medali takim przeciętnym artykułom. Poznaniak1975 19:33, 16 cze 2007 (CEST)
  • Za odebraniem medalu:
  1. Z powodu argumentów z uzasadnienia i dyskusji. Hekatomba 13:53, 29 cze 2007 (CEST)
    Giengo 18:36, 30 cze 2007 (CEST) głos nieważny - brak 100 edycji w momencie rozpoczęcia głosowania. Lajsikonik Dyskusja 00:22, 1 lip 2007 (CEST)
  2. Elementarna niespójność we wstępie z artykułem marksizm. Krótka historia materializmu dialektycznego (MD) też jest przekłamaniem (dalej opieram się na opracowaniu "Filozofia XIX" z serii Daimonion, autorstwa Coretha, Ehlena - jego pióra są teksty o Feuerbachu, Marksie i Engelsie - Schmidta i "Słowniku filozofii marksistowskiej" z 1982, wyd. Wiedza Powszechna) - nie ma nic o roli Engelsa. Nieprawdą jest, że MD ignoruje teorię poznania, a tzw. "krytyka filozoficzna" zamieszczona w artykule jest kuriozum. Podobnie "krytyka naukowa" - Wielki Wybuch nie stoi w sprzeczności z MD; falsyfikacja użyta jest w sensie Popperowskim, a więc nie może oznaczać dowodzenia. Nie jest jasne, w jakim sensie używany jest sam termin MD - czy w szerokim jako synonim filozofii marksistowskiej (za wspomnianym słownikiem) - i wtedy powinien obejmować również materializm historyczny (pojawia się on tutaj implicite jako "Teoria historii, ekonomii i polityki", ale dlaczego nie jest tak nazwany?) - czy wąskim, jako podstawa marksizmu. Tatarkiewicz, Popkin i Popper w bibliografii... A dlaczego brak opracowań marksistowskich? Parafrazując Laforguea - to jest dostateczny artykuł na prywatną stronę o MD, ale nie artykuł na medal (nawet nie dobry) do encyklopedii. Kochaniątko 12:39, 2 lip 2007 (CEST)
  • Przeciw odebraniu medalu:
  1. Temat jest przedstawiony w sposób wystarczający. Istnieją inne hasła jak marksizm czy komunizm, które rozwijają temat. Brakujące linki można poprawić. Autorzy hasła podali na dole publikacji, na których się opierali. Trudno oczekiwać grafiki w przypadku artykułu poświęconemu filozofii. Oczywiście możemy dodać ilustracje przedstawiające przedstawicieli materializmu, albo schematy ukazujące niektórej pojęcia, ale czy są one potrzebne? SuperborsukΩ01:48, 17 cze 2007 (CEST)
  2. Ze względu na praktykę rozumianą chyba przez wielu, że odbieranie medalu powinno być trudniejsze, niż jego przyznanie - atykułowi daleko do obenych wymagań PAnM, niemniej nie ma w nim nic na tyle złego, żeby zaraz odbierać medal. Grafiki w hasłach filozoficznych sa raczej zbędne, bo co - setny portret Marksa? Jeśli widzi się braki, zawsze mozna je uzupełnić. Laforgue (niam) 19:49, 17 cze 2007 (CEST)
  3. Minimus disputatio 00:31, 18 cze 2007 (CEST) Jak pan Ioannes Picus Mirandula (niam) .
  4. Grubel // ODPISZ 15:50, 24 cze 2007 (CEST) Obiema rękami za opinią Laforgue'a
  5. Artowi nie brakuje nic, czego brakuje to Poznaniakowi zrozumienia, że Wikipedia jest encyklopedią, a nie zbiorem monografii, podręczników czy książek. Jak powiedział Jimbo, Wikipedia jest encyklopedią pierwszego kontaktu gdzie można dowiedzieć się podstawowych informacji na dany temat i dalszych wskazówek gdzie szukać następnych informacji. Encyklopedie nie są od "wyczerpywania" tematu ale od zwięzłego podawania podstawowych informacji. Roo72 Dyskusja 09:20, 25 cze 2007 (CEST)
Mylisz się Roo. Słowa: "wyczerpywać", "wyczerpany", "wyczerpane" występują kilkanaście razy przy uzasadnieniach zgłoszeń i samych głosów. Art medalowy to wyczerpujący temat. Dowodem niech będzie ten link: Wikipedia:Dobre artykuły (cytuję: "Około 0,06% haseł na polskiej Wikipedii to "Artykuły na medal" czyli wyczerpujące temat, dobrze napisane i zilustrowane oraz stosujące się do zasad Wikipedii hasła"). Pozdrawiam :))) Poznaniak1975 00:31, 28 cze 2007 (CEST)
  • Dyskusja:
  1. Podoba mi się ten artykuł, ale nie jest doskonały. Brak opisania problemu: materializm dialektyczny a nauki ścisłe (polecam książkę Maurice'a Cornfortha). Brakuje mi także koncepcji absolutu w ujęciu materializmu dialektycznego- to bardzo istotna kwestia. Giengo 16:11, 27 cze 2007 (CEST)