Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Adolf Erik Nordenskiöld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adolf Erik Nordenskiöld[edytuj | edytuj kod]

Artykuł o XIX-wiecznym fińsko-szwedzkim naukowcu i badaczu, który jako pierwszy na świecie przepłynął Przejście Północno-Wschodnie (nie mylić z Północną Drogą Morską). Hasło zostało przeze mnie po prostu napisane na nowo - gdy zabierałem się "do dzieła" było nędznym zestawem paru zdań oznaczonym szablonem Dopracować. Przy pisaniu starałem się zamieścić o przedmiotowej postaci jak najwięcej informacji w oparciu o możliwie jak najbardziej kompetentne źródła. To co udało mi się stworzyć pozwoliło mi wyjść z założenia, że nadaje się do DA, niemniej jednak jestem świadomy, że nie wszystko mogłem zrobić tak jak należy, toteż proszę wszystkich sprawdzających o merytoryczne uwagi. Dalkentis (dyskusja) 16:41, 16 mar 2020 (CET)

Uwagi merytoryczne
  1. Na Grenlandii rosną „lasy” brzozowo-wierzbowe mające formę zarośli osiągających 6–8 m w Qinngua Valley. Rozumiem, że o to chodzi w zdaniu "Nordenskiöldowi nie udało się znaleźć żadnych zalesionych terenów – dokonał tego dopiero w 1885 roku Fridtjof Nansen". Przydałoby się to napisać i podlinkować żeby nie zostawiać z wyobrażeniem, że na Grenlandii rosną lasy, takie jak nam się kojarzą... Może sam spróbuję. Kenraiz (dyskusja) 22:04, 17 mar 2020 (CET)
Uwagi językowe
  1. Samowolnie zmieniłem "po rozstaniu prowadziło ze sobą energiczną korespondencję" na "w czasie rozłąki prowadziło ze sobą energiczną korespondencję", bo to pierwsze kojarzy się definitywnie z rozwodem, czy czymś podobnym. Proszę o potwierdzenie, że moja poprawka nie przekręca faktów. Kenraiz (dyskusja) 22:04, 17 mar 2020 (CET)
  • @Kenraiz Znajdujący się w źródłowym tekście fragment dotyczący, powiedzmy, zaprzestania wspólnego życia przez małżeństwo Nordenskiöldów ma następującą treść: "The marriage was a happy one, and when they were apart the couple maintained a vigorous correspondence". W tym fragmencie istotnie może chodzić o trwające jakiś czas życie w rozdzieleniu, rozłąkę (np. gdy on był na jednej z wypraw), a nie o definitywne rozstanie, które ja wziąłem pod uwagę przy pisaniu hasła. Chyba jednak twoja korekta w treści artykułu jest właściwa. W końcu szczęśliwe małżeństwo nie może się tak po prostu rozstać... Chyba. Dalkentis (dyskusja) 02:05, 18 mar 2020 (CET)
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
  1. Kenraiz (dyskusja) 22:04, 17 mar 2020 (CET) Bardzo ciekawy i zgrabnie napisany artykuł.
  2. Carabus (dyskusja) 14:00, 20 mar 2020 (CET)
  3. D kuba (dyskusja) 16:41, 20 mar 2020 (CET) Kawał artykułu