Adolf Erik Nordenskiöld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nils Adolf Erik Nordenskiöld

Baron Adolf Erik Nordenskiöld, znany także jako A.E. Nordenskioeld (ur. 18 listopada 1832, zm. 12 sierpnia 1901) – geolog, mineralog i podróżnik, członek znanej skandynawskiej rodziny naukowców. Urodził się w Finlandii, znajdującej się wówczas pod panowaniem rosyjskim. Studiował matematykę, chemię, mineralogię i geologię na Uniwersytecie Helsińskim, dyplom magistra otrzymał w 1853 roku. Ze względu na swoją polityczną aktywność musiał wyemigrować do Szwecji. W 1893 roku został członkiem Szwedzkiej Akademii.

Znany jest głównie ze swojej wyprawy na statku Vega w 1878 roku. Opłynął Azję od północy, przepłynął przez Cieśninę Beringa. Stał się pierwszym człowiekiem, który pokonał Przejście Północno-Wschodnie[1] ze wschodu na zachód (w przeciwnym kierunku wcześniej dokonał tego Vitus Bering, choć być może przed Beringiem dokonał tego Siemion Dieżniow). Podróż rozpoczęła się w Karlskronie, mimo trudności, związanych m.in. z niskimi temperaturami, ukończono ją w lecie 1880 roku.

Oprócz tej, niewątpliwie najbardziej znanej jego wyprawy, brał także kilkakrotnie (po raz pierwszy w 1858 roku) udział w ekspedycjach na Spitsbergen. W 1870 roku odwiedził Grenlandię, w 1871 roku przezimował na Spitzbergenie, przez co omal nie zginął.

Grupa wysp we wschodniej części Morza Karskiego została nazwana na jego cześć Archipelagiem Nordenskiölda. Jego bratankiem był Otto Gustav Nordenskiöld, geograf, geolog i badacz polarny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jednak pewne źródła jako pierwszego, który tego dokonał, wskazują Portugalczyka, Davida Melgueiro.