Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Jerzy Kawalerowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Kawalerowicz[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 29 grudnia 2019 17:42:22 Zakończenie: 12 stycznia 2020 17:42:22

Ostatnio gruntownie przebudowane hasło poświęcone jednemu z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły filmowej. Możliwie najbardziej wyczerpująco opisuje karierę reżysera z użyciem specjalistycznych źródeł; mankamentem, który można by brać pod uwagę przy ewentualnym zgłoszeniu do AnM, może być niedobór informacji na temat działalności politycznej Kawalerowicza. Zapraszam do dyskusji. Ironupiwada (dyskusja) 17:42, 29 gru 2019 (CET)

Uwagi merytoryczne
 1. W tym haśle i w Pociąg (film 1959) mamy błąd. To nie podejrzany o niepopełnione przestępstwo salwuje się ucieczką przed tłumem próbującym dokonać na nim samosądu (tutaj) ani chirurg salwuje się ucieczką przed milicjantami, a w pościgu towarzyszą im pasażerowie, którzy omal nie linczują domniemanego przestępcy (w haśle o filmie), bo przed pościgiem ucieka z pociągu prawdziwy morderca (w tej roli Roland Głowacki) i to on krzyczy "Nie weźmiecie mnie" w słynnej scenie na cmentarzu. Gdarin dyskusja 11:24, 2 sty 2020 (CET)
  @Gdarin Słuszna uwaga. Jeszcze raz obejrzałem film i faktycznie jest tak jak mówisz. Naniosłem stosowne poprawki w obu hasłach. Ironupiwada (dyskusja) 14:42, 2 sty 2020 (CET)
  Ok, teraz w haśle o filmie jest to dokładniej wyjaśnione, a tutaj bez spoilerowania. Gdarin dyskusja 09:54, 3 sty 2020 (CET)
 2. Obejrzany przez 4,5 mln widzów ostatni film Kawalerowicza trafił w przybierające na sile nastroje religijne w Polsce[42], zwłaszcza w obliczu wprowadzenia chrześcijaństwa w XXI wiek przez papieża Jana Pawła II. Hmmm, w dużej mierze o frekwencji tego filmu zadecydowały szkoły a film zbierał niezbyt pochwalne recenzje. Coś warto jeszcze zmienić w opisie tego filmu, bo opisany jest zbyt pozytywnie, a pamiętany jest raczej jako kosztowne rozczarowanie, podkreślano jego teatralność, patos, brak tempa, przewidywalność. Gdarin dyskusja 19:54, 2 sty 2020 (CET)
  @Gdarin Rozumiem, co masz na myśli. Rzeczywiście recenzje były mieszane, aczkolwiek co do opinii o frekwencji byłbym bardziej ostrożny (choć Zygmunt Kałużyński przy okazji recenzji Pana Tadeusza rzeczywiście wspominał, że tzw. „kino lektur” przyciągało widownię niejako z przymusu - ale brakuje mi przypisu bezpośrednio odnoszącego się do Quo vadis). Trochę zniuansowałem wzmiankę o filmie. Ironupiwada (dyskusja) 21:36, 2 sty 2020 (CET)
  Dobrze, też nieco poprawiłem te zdania o chrześcijaństwie, żeby było jasne o co chodzi i żeby nikt nie zarzucił, że Jan Paweł II reprezentował wszystkich chrześcijan. Gdarin dyskusja 09:54, 3 sty 2020 (CET)
 3. 3 marca 1981 stał się współprzewodniczącym (wraz z Wajdą) Komitetu Ocalenia Kinematografii, który przygotował propozycję zmian w organizacji narodowej kinematografii, mających na celu wywalczenie większej autonomii twórczej ze strony środowiska filmowego. Plany te pokrzyżowało wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981, gdy kinematografia została bezpośrednio podporządkowana reżimowi komunistycznemu. Czyli już kiedy przygotowywał propozycję zmian twórcy byli kontrolowani przez władze (cenzura itd.), to co się zmieniło po wprowadzeniu stanu wojennego? Co masz na myśli pisząc: bezpośrednio podporządkowana reżimowi komunistycznemu, czyli komu - reżim to ogólne pojęcie? Gdarin dyskusja 09:54, 3 sty 2020 (CET)
  @Gdarin Faktycznie, niezbyt dobrze tu ująłem. Zacytuję źródło, z którego korzystałem: W styczniu 1981 roku, kilka miesięcy po V Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe SFP, Stowarzyszenie podpisało porozumienia z Ministerstwem Kultury i Sztuki i Komitetem ds. Radia i Telewizji. Dnia 3 marca 1981 roku powołano Komitet Ocalenia Kinematografii pod kierownictwem Andrzeja Wajdy i Jerzego Kawalerowicza. Komitet przygotował własną koncepcję organizacji autonomicznej narodowej kinematografii, która, przedstawiona podczas wrześniowego Forum na FPFF w Gdańsku, spotkała się życzliwością władz. Nie miało to jednak żadnego znaczenia, bowiem 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny. Wśród internowanych znalazło się wielu filmowców, zaś samo Stowarzyszenie Filmowców Polskich, podobnie jak inne związki twórcze, zostało zawieszone.[1] Trochę przeredagowałem feralne zdanie w haśle. Ironupiwada (dyskusja) 11:26, 3 sty 2020 (CET)
  zastanawia mnie jeszcze fragment Znajdował się wśród zwolenników wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - to jak to wytłumaczyć, skoro stan wojenny nie sprzyjał wolności twórczej (a przecież zabiegał o większą autonomię dla filmowców), a wręcz przeciwnie? Źródło podaje enigmatycznie: wszyscy wiedzieli, że nie sprzeciwiał się stanowi wojennemu, ale z tego jeszcze nie wynika, że był zwolennikiem jego wprowadzenia (jak zobaczę na ulicy bandziora z kałaszem, to raczej też się mu nie będę sprzeciwiał, ale to nie znaczy, że jestem jego zwolennikiem ;). Swoją drogą warto gdzieś napisać, że T. Bystram nakręcił film dokumentalny o Kawalerowiczu Żyłem siedemnaście razy (nie oglądałem tego filmu, nie wiem czy przydałby się do rozbudowy). Gdarin dyskusja 11:41, 3 sty 2020 (CET)
  @Gdarin To jest w ogóle kwestia skomplikowana. Być może przyczyną był taktyczny manewr Kawalerowicza, który zamierzał za wszelką cenę dokończyć realizację Austerii. Nie potępiając stanu wojennego, Kawalerowicz mógł zaskarbić sobie przychylność Jaruzelskiego. Daria Mazur pisze, iż Po latach Kawalerowicz podkreślał w zagranicznych wywiadach rolę generała Wojciecha Jaruzelskiego, który miał ponoć wspierać produkcję mimo sprzeciwu władz radzieckich (s. 148). Oczywiście przeredagowałem cytowany fragment hasła, aby było ono bardziej spójne. Ironupiwada (dyskusja) 12:23, 3 sty 2020 (CET)
Uwagi językowe
 1. Był także realizatorem wystawnych adaptacji prozy... - stylistycznie chropawe. Kpjas φ 09:43, 31 gru 2019 (CET)
  T Poprawione Ironupiwada (dyskusja) 10:47, 31 gru 2019 (CET)
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
 1. Gdarin dyskusja 15:46, 3 sty 2020 (CET) nie mam więcej uwag
 2. Elfhelm (dyskusja) 18:30, 3 sty 2020 (CET)
 3. Kelvin (dyskusja) 09:41, 5 sty 2020 (CET)
 4. Kpjas φ 09:51, 5 sty 2020 (CET)
Dyskusja
 1. Sporo spis źródeł o Kawalerowiczu znajduje się w Polskiej Bibliografii Literackiej i Bibliografii Historii Polskiej. Warto to sprawdzić. Można tez zajrzeć do Polony. Wystarczy wpisać do wyszukiwarek Kawalerowicz. Nowy15 (dyskusja) 21:48, 29 gru 2019 (CET)
  Dzięki :) Postaram się przejrzeć przynajmniej część publikacji zawartych w tych bazach. Ironupiwada (dyskusja) 23:37, 29 gru 2019 (CET)