Wikipedia:Wakacje z Wikipedią - Dołącz do Wikiprojektów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wakacje z Wikipedią

Każdy z nas ma nieco inny rytm pracy. Niektórzy wikipedyści edytują prawie codziennie, inni od czasu do czasu. Są też tacy, którzy dawniej byli bardzo aktywni, a obecnie z różnych powodów, często związanych z prywatnym życiem, musieli na jakiś czas opuścić projekt. Niektórzy preferują pracę zespołową, inni czują się indywidualistami. Są wikipedyści, którzy lubią mieć pracę zorganizowaną i działają w wikiprojektach, są też tacy, którym bardziej podoba się działanie na zasadzie "dzisiaj mam ochotę na edytowanie tego czy innego artykułu". Jeśli działasz już w Wikipedii, napisz też coś o sobie na stronach związanych ze społecznością.

Każdy z nas ma też jakąś szczątkową wiedzę w określonej dziedzinie, którą może się podzielić oraz inne umiejętności. Ponieważ Wikipedia jest encyklopedią pisaną w wielu językach, bardzo przydatne są umiejętności językowe, przy tłumaczeniu artykułów z innych Wikipedii, szczególnie jeżeli chodzi o tłumaczenie haseł medalowych.

W wielu dziedzinach brakuje nam jednak specjalistów, dlatego tylko część prac jest dobrze zorganizowana w postaci wspomnianych wikiprojektów. W tym tygodniu chcielibyśmy skoncentrować się na zapraszaniu osób właśnie do tych wikiprojektów. Jeżeli miałeś trudności z rozpoczęciem prac w Wikipedii, to wiesz, że pomoc wobec nowicjuszy jest bardzo ważna. Zapraszając swoich znajomych, których teraz łatwiej znaleźć w rożnych serwisach społecznościowych, możesz lepiej się nimi zaopiekować - wiesz jak z nimi rozmawiać i co zrobić, gdy popełnią gafę, aby nie uciekali zbyt wcześnie z projektu.

Jeżeli dopiero dołączyłeś do grona wikipedystów, zachęcamy do skorzystania z pomocy przewodników, którzy mają już doświadczenie we wdrażaniu nowicjuszy do Wikipedii.

Przed rozpoczęciem edytowania, raz jeszcze przejrzyj strony z zasadami.

Cały czas trwa akcja sprzątania Wikipedii, do której możesz się przyłączyć.

Dołącz do Wikiprojektów

Zerknij na stronę Wikipedia:Wikiprojekty. Znajduje się na niej lista projektów związana z określoną dziedziną wiedzy oraz wikiprojekty administracyjne (nie koniecznie trzeba mieć uprawnienia administratora, by w nich uczestniczyć). Możesz też spróbować uaktywnić wikiprojekty, którymi wikipedyści przestali się zajmować:

Jeżeli znasz dobrze jakiś język obcy, zerknij na stronę Wikiprojekt:Tłumaczenie artykułów - nadal mamy mało medalowych artykułów w stosunku do innych Wikipedii.

Zobacz na stronę z nowozarejstrowanymi użytkownikami. Możesz przyłączyć się do komitetu powitalnego (witamy tych, którzy wykonali już jakieś edycje - wpierw przejrzyj jakie to edycje, aby efektywniej pomóc nowicjuszowi). Oczywiście niezalogowanych także witamy i zachęcamy do zarejestrowania.

Warto byłoby także na chwilę się zatrzymać i zerknąć czy nie pamiętamy jakiegoś nicku wikipedysty, który od dawna nie edytuje. Jeżeli zostawił kontakt do siebie (mail, gg itd.) można napisać do niego i poprosić o pomoc w tych dziedzinach, którymi się zajmował.

Mamy też zaproszenie ze strony Zerodota - wikipedysty z francuskiej wiki do współpracy przy tłumaczeniu haseł z języka francuskiego na polski i w drugą stronę.

Piąte zadanie dla Heraklesa

Aby nowicjuszom zaczynającym pisać nowe hasła było łatwiej, można popracować nad tekstem jaki wyświetla się nad polem edycji: GDJ/Dopisywanie nowych artykułów. A także pod polem edycji - tutaj trzeba było jeszcze raz zerknąć na komunikaty MediaWiki i je lepiej dopracować.

Szablony typu {{testL}} i inne ze strony Wikipedia:Szablony/Dyskusja wikipedysty posiadają niepotrzebne, ofensywne czerwone ramki, czy znaki ostrzegawcze, można byłoby je także nieco inaczej sformułować. Nowicjusz powinien przede wszystkim dostać informację, co zrobił nie tak. Nie trzeba gryźć.

Przy okazji Wikiprojektów - można pododawać do nich podstrony związane z brakującymi artykułami, biblioteką, lepszymi, dobrymi, medalowymi hasłami. W tych słabszych, jeśli chcemy się nimi zająć, można wprowadzić pewne pomysły z projektów, które obecnie dobrze działają.

Imprezy towarzyszące :)

Wikipedyści z Trójmiasta (i nie tylko) przygotowują się do zorganizowania w Polsce, a dokładnie w Gdańsku Wikimanii w 2010 r. Może pod koniec tygodnia odbędzie się jakiś lokalny zlot... Pewnie niejedna osoba wybiera się na urlop nad morze. Byłaby okazja na z pewnością ciekawe spotkanie.