Wikipedia:Wikipedyści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Wikipedyści – osoby, które w sposób aktywny tworzą lub poprawiają Wikipedię. Termin „wikipedysta” to neologizm, który powstał z połączenia słów Wikipedia i encyklopedysta. Innym określeniem, na wzór angielskiego wikipedians, jest nazwa „wikipedianin” lub „wikipedianka” (i „wikipedianie”) – stosowana dla uniknięcia skojarzeń właśnie z encyklopedystą. Alternatywne, rzadziej spotykane określenia wikipedysty, używane zwłaszcza w korespondencji zewnętrznej, to „edytor”, „edytor Wikipedii” lub „jeden z twórców Wikipedii”.

Kto nie jest wikipedystą[edytuj kod]

Wikipedystami nazywamy jedynie twórców Wikipedii; uczestnicy innych projektów siostrzanych nadzorowanych przez Fundację Wikimedia są nazywani „wikimedianami” – termin ten powstał od nazwy Wikimedia Foundation i słowa „ziemianie”.

Nie są wikipedystami osoby korzystające w sposób bierny z zasobów Wikipedii, czyli czytelnicy Wikipedii oraz osoby edytujące Wikipedię w złej wierze, w celach reklamowych itp., czyli wandale i spamerzy. Do grona wikipedystów nie zalicza się także botów, czyli programów automatycznie edytujących Wikipedię po uzyskaniu wymaganego zezwolenia.

Kim są wikipedyści[edytuj kod]

Wikipedię edytują osoby niezalogowane, zwane czasami „anonimami” lub „IPkami” (od adresu IP), oraz osoby zalogowane na swoje konto użytkownika. Istnieje kategoria grupująca zadeklarowanych zalogowanych wikipedystów.

Ojcami polskojęzycznej Wikipedii są Kpjas i Ptj. Wkrótce dołączyło do nich grono, które nazwało siebie Twórcami Polskiej Wikipedii.

Dziś, kiedy osób tworzących Wikipedię jest o wiele więcej, można powiedzieć, że wikipedyści różnią się między sobą tak, jak zwykłe społeczeństwo. Są wśród nich kobiety i mężczyźni. Wikipedyści pochodzą z różnych zakątków świata, są w różnym wieku (niektórzy przyznają się, kiedy obchodzą urodziny), mają różne wykształcenie oraz poglądy i wierzenia. Wyglądają inaczej i robią sobie zdjęcia. Używają różnego sprzętu i oprogramowania oraz komunikatorów internetowych.

Odróżniające ich cechy wewnątrzwikipedyczne to: sposób dołączenia do grona wikipedystów, powody, dla których edytują, staż, częstotliwość edytowania, aktywność w projektach siostrzanych, tryb pracy. Wikipedyści pełnią też różne funkcje w Wikipedii.

Każdy wikipedysta może scharakteryzować siebie, podając na swojej stronie użytkownika userboksy informujące o: kompetencjach językowych (kategoria), umiejętnościach (kategoria), aktywności w Wikipedii (kategoria), uczestnictwie w wikiprojektach (kategoria) i o innych cechach. Część wikipedystów stworzyła własne userboksy.

Niektórym wikipedystom poświęcone są osobne artykuły biograficzne.

Twórcy innych projektów siostrzanych[edytuj kod]

W niektórych projektach siostrzanych Fundacji Wikimedia funkcjonują inne nazwy na określenie autorów tych projektów. I tak na przykład autor Wikiźródeł nazywa się „wikiskrybą”, Wikicytaty tworzą „użytkownicy”, a Wikinews – „wikireporterzy”. Osoby rozwijające m.in. Wikisłownik, Wikibooks i Wikijunior nazwały siebie wikipedystami.

Zobacz też[edytuj kod]