Przejdź do zawartości

Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Poradnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Zależy nam na tym, aby jakość fotografii była jak najlepsza - zarówno pod względem technicznym, jak i pod względem sposobu przedstawienia obiektu. Poniżej zamieszczamy kilka uwag dotyczących problemów pojawiających się podczas wykonywania zdjęć i podpowiedzi, jak sobie z tymi problemami poradzić.


Poprawnie wykonane zdjęcie Zdjęcie wykonane niepoprawnie
Obiekt
Nie przesyłamy fotografii wszystkiego, co znajduje się na obszarze zabytku, a tylko te obiekty, które wskazane są jako zabytki. Dobrze jest dokładnie przejrzeć i dokonać selekcji zdjęć przed przesłaniem.
Kadr
Obiekt powinien się dobrze komponować na zdjęciu. Należy znaleźć miejsce, z którego ta kompozycja wyjdzie najlepiej. W przypadku detali trzeba uważać, czy nie ma elementów zaburzających odbiór.
Jeżeli obiektu nie da się z żadnej strony ująć w całości, można zastosować obiektyw szerokokątny lub wykonać kilka zdjęć i skleić panoramę, np. korzystając z programu Hugin.
Perspektywa
Czasami zbyt bliskie podejście do obiektu powoduje, że uzyskujemy perspektywę żabią, zniekształcającą. Dobrze jest znaleźć miejsce bardziej odległe i pozwalające ująć obiekt w całości.
Światło
Obiekt nie powinien być zbyt ciemny/zbyt jasny. Najlepiej więc fotografię wykonywać przy dobrym świetle (najlepsze będzie światło rozproszone, nie ostre) i nie "pod słońce". Zapobiegnie to powstaniu "białego nieba" jakie widać w trzech kolejnych przykładach błędnych fotografii ("światło", "perspektywa" i "kadr"). W przypadku ostrego słońca przydatne będzie założenie na obiektyw filtra polaryzacyjnego.
Nasycenie barw
Nie należy przesadzać z saturacją (nasyceniem barw), bo kolorystyka obiektu będzie nienaturalna. Do retuszu zdjęć można użyć np. programu GIMP.
Rozmiar pliku
Czasami można zdjęcie poprawić, dokonać retuszu, zrobić pracę pochodną przedstawiającą detale zabytków. Jeśli rozmiar jest zbyt mały, efekt takiego działania może nie być dobry. Powyżej dwa zdjęcia tego samego zabytku, pochodne z plików: Plik:Krakau PeteruPaul.jpg oraz Plik:Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła2.jpg. Tylko w pierwszym przypadku poprawienie panoramy oraz przedstawienie detalu było możliwe bez strat dla jakości.