Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Komisja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Jury edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki 2023:[edytuj | edytuj kod]

Ewa Caban[edytuj | edytuj kod]

Architektka, zawodowo zajmuje się zabytkami materialnymi i niematerialnymi, kierowniczka działu Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (dawny Regionalny Instytut Kultury); wcześniej zastępczyni Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (1999–2006) i p.o. Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (2006–2007). Autorka artykułów dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu, autorka i współautorka licznych dokumentacji konserwatorskich.

Wikipedystka od 2011 roku, Popularyzatorka idei otwartej wiedzy, członkini Stowarzyszenia Wikimedia Polska, redaktorka Wikipedii, Wikisłownika i Wikiźródeł. Organizatorka warsztatów edycyjnych „Piątki z Wikipedią” odbywających się w Katowicach od 2018 roku. Wikitrenerka. W ramach GLAM współpracowała m.in. z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w Poznaniu i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Jacek Durski[edytuj | edytuj kod]

Fotograf, informatyk, wykładowca.

Ukończył krakowską Akademię Fotografii. Od 2014 publikuje zdjęcia w różnych wydawnictwach, a od 2019 roku jego  prace można oglądać na wystawach fotograficznych (indywidualnych oraz zbiorowych).

Lubi fotografować architekturę, obiekty postindustrialne; tworzy cykle o tematyce społecznej. Jego zdjęcia były wielokrotnie wystawiane i wyróżniane na ogólnopolskich festiwalach fotografii.

Z Wikipedią związany od ponad 18 lat. Od 2014 prowadzi Projekt szkolny i akademicki/XLO. Współtwórca projektu Katowice.

Aleksander Małachowski, ps. Hashtagalek[edytuj | edytuj kod]

Fotograf architektury, magister sztuki, współtwórca kursu ProjektFotografia.pl. Obserwując rzeczywistość koncentruje się na geometrii, symetrii oraz minimalizmie. Absolwent Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Potrójny finalista konkursu Artystyczna Podróż. Współautor wystawy "ATypical". Twórca słynnej pracy "Polska Gościnność", która w 2022 roku stała się jednym z symboli solidarności Polski z Ukrainą oraz wsparła działania Polskiej Akcji Humanitarnej.

W 2019 roku został nagrodzony stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w fotografii.

Ambasador Samsunga. Tworzył zdjęcia dla takich marek jak: Uber, Żabka, Mastercard, ECHO Investment, PURO Hotels, Canon, ERGO Hestia czy Skanska.

Kamila Neuman[edytuj | edytuj kod]

Prawniczka z wykształcenia, przez wiele lat związana z instytucjami kultury gdzie m.in. koordynowała wystawy i współpracowała z artystami. Z pasji fotografka.Laureatka m.in. konkursu z okazji 20-lecia FOTOJOKER w Polsce, zaangażowana w działania kolektywu fotografek TiT Collective.

Aktywna użytkowniczka i edytorka projektu Wikimedia Commons, entuzjastka wolnych multimediów, na co dzień menadżerka ds. Otwartej Kultury w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska.

Koordynatorka konkursu fotografii naukowej Wiki Science Competition 2021 oraz konkursu Wiki Lubi Zabytki 2022.

Ola Wysocka[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia socjolożka.

Miłośniczka podróży, zwłaszcza tych bez planu. Fanka kamperów, fotografowania, kotów, dobrych książek i seriali.

Autorka profilu @8.stop na Instagramie i bloga osiemstop.pl, na którym opisuje swoje podróże po Polsce i po świecie.

Prowadziła podcast "Podróże na 8 stóp" dla TokFM. Publikuje felietony w tygodniku POLITYKA.

Wiceprezeska Fundacji K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali.