Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Pytania
Na tej stronie można zadawać pytania dotyczące konkursu Wiki Lubi Zabytki. Przed dodaniem swojego pytania warto sprawdzić, czy ktoś już wcześniej go nie zadał.
zadaj pytanie |
W jaki sposób mogę zgłosić zdjęcia do konkursu?
[edytuj | edytuj kod]- Aby zgłosić zdjęcie do konkursu, skorzystaj z mapy zabytków dostępnej na stronie zabytki.toolforge.org. Nie zapomnij o założeniu konta na Wikimedia Commons oraz włączeniu funkcji wysyłania wiadomości e-mail do użytkownika!
Czy mogę zgłosić do konkursu zdjęcia zabytków zrobione za granicą?
[edytuj | edytuj kod]- Niestety nie, do polskiej edycji konkursu zgłaszamy jedynie zdjęcia polskich zabytków nieruchomych. Na tej stronie możesz sprawdzić listę krajów uczestniczących w międzynarodowym konkursie Wiki Loves Monuments, daty lokalnych edycji i przekierowania na lokalne strony konkursu!
Ile zdjęć mogę zgłosić do konkursu?
[edytuj | edytuj kod]- Tak wiele, jak tylko chcesz! W konkursie nie mamy limitów liczby przesyłanych fotografii.
Czy w Konkursie mogą brać udział zdjęcia, które umieściłam w Wikimedia Commons już jakiś czas temu?
[edytuj | edytuj kod]- Niestety nie, do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko zdjęcia przesłane do Wikimedia Commons pomiędzy 1 a 30 września.
Czy istnieją ograniczenia wiekowe dla uczestników konkursu?
[edytuj | edytuj kod]- Aby wziąć udział w konkursie musisz mieć ukończone 13 lat. W przypadku, gdy nie jesteś jeszcze pełnoletni(a), będziesz potrzebować zgody rodzica lub opiekuna.
Czy zdjęcia umieszczone bezpośrednio do Wikimedia Commons, bez uwzględnienia żadnej kategorii, zostaną odnalezione i wzięte pod uwagę przez jury?
[edytuj | edytuj kod]- Jeśli nie chcesz korzystać z wgrywania plików przez naszą mapę zabytków, możesz załadować zdjęcia bezpośrednio do projektu Wikimedia Commons i umieścić je w kategorii konkursowej (Category:Images from Wiki Loves Monuments 2022 in Poland).
Kiedy można spodziewać się wyników konkursu?
[edytuj | edytuj kod]- Zwycięskie fotografie wyłania jury złożone z wolontariuszy, dlatego ogłoszenie wyników konkursu zależne jest od daty posiedzenia dogodnej dla wszystkich jurorów. Zazwyczaj wyniki konkursu ogłaszane są w listopadzie.
Gdzie ogłoszone zostaną wyniki konkursu?
[edytuj | edytuj kod]- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie konkursu w Wikipedii oraz na stronie Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
W jakim terminie można się spodziewać przyszłorocznej edycji konkursu?
[edytuj | edytuj kod]- Tradycyjnie konkurs organizowany jest od 1 do 30 września.
Liczba sfotografowanych obiektów a liczba zdjęć jako kryterium konkursu
[edytuj | edytuj kod]Czy popełniam błąd stosując się stricte do zapisu w Regulaminie Konkursu, że dla przyznania nagród za szczególne zaangażowanie w Konkurs "brana pod uwagę będzie [...] liczba sfotografowanych obiektów [...]" (§ 10, ust. 1, pkt 3), a nie liczba zamieszczonych zdjęć? Czyli dążąc do sfotografowania jak największej liczby różnych zabytków (czym jest obiekt mówi § 3, ust.4), a nie masowo obfotografowując te same obiekty (odmienne ujęcia, detale, fragmenty)?
~~~~ Sławomir Milejski (dyskusja) 18:20, 26 wrz 2023 (CEST)
- Nie popełniasz błędu. W przypadku przyznania nagrody za szczególne zaangażowanie w Konkurs nie liczy się ilość zdjęć przesłanych a ich jakość i różnorodność. Przesłanie 200 zdjęć tego samego obiektu, jak napisałeś w różnych ujęciach, nie będzie zaliczone jako szczególne zaangażowanie.
- Niemniej zdjęcia detali tego obiektu, zrobione jako oddzielne fotografie dokumentacyjne już będą się liczyć jako szczególne zaangażowanie (zgodnie z zapisami regulaminu uszczegóławiającymi czym jest obiekt (§ 3, ust.4) jest fragment “oraz fragmenty niniejszych obiektów, które stanowią ich integralną część.”). Mówimy tu o elementach architektonicznych zewnętrznych tj. figury, rzeźby, detale oraz wewnętrznych tj. freski, witraże, rzeźby itp.
- Pamiętajmy też, że ta kategoria nie jest zero-jedynkowa i liczy się również jakość zdjęć. 100 zdjęć różnych obiektów, których jakość i wartość encyklopedyczna jest słaba, nie będzie brana pod uwagę w tej kategorii (mimo docenienia zapału osoby, która zrobiłaby tyle zdjęć) bardziej, niż 20 zdjęć o dobrej jakości i wartości encyklopedycznej. Pamiętając też, że liczą się również zdjęcia obiektów, których jeszcze na Wikipedii i Wikimedia Commons, gdyż jednym z głównych celów konkursu Wiki Lubi Zabytki jest zebranie dokumentacji fotograficznej jak największej liczby zabytków, aby mogły ilustrować hasła w Wikipedii a niekoniecznie dodawanie setnego zdjęcia tego samego zabytku.
- Katarzyna Makowska (WMPL) (dyskusja) 16:00, 14 sie 2024 (CEST)
Шановне панство!
Дякую Вам за допомогу Україні у важкий час.
У мене є питання по конкурсу Wiki Lubi Zabytki 2024. Я був у Польщі декілька раз як турист проїздом і у мене немає PESEL або NIP
- Чи можу я приймати участь у польському конкурсі WLZ-2024?
Якщо так, то ще питання:
- У ваших правилах бачив різні мінімальні числа MPx, а у виконаних фото є значно менші. Які умови треба виконати?
- Можливо назву фото копіювати ту що пропонується польською мовою та доповнювати українською?
Про мене – інженер із прифронтового міста Запоріжжя, 72 роки, у 2022/23 роках займав 2 та 4 в українському сегменті WLZ (по кількості фото, високоякісні фото не мій профіль).
З повагою
Володимир Шевчук (Shev.vl.vas)
Е-mail: shevchukvv@ukr.net
Szanowni Państwo!
Dziękujemy za pomoc Ukrainie w tym trudnym czasie.
Mam pytanie dotyczące konkursu Wiki Lubi Zabytki 2024. Byłem w Polsce kilka razy jako turysta przejeżdżający i nie mam PESEL ani NIP
- Czy mogę wziąć udział w polskich zawodach WLZ-2024?
Jeśli tak, to kolejne pytanie:
- Widziałem różne minimalne liczby MPx w twoich zasadach, a zrobione zdjęcia mają znacznie mniejsze. Jakie warunki należy spełnić?
- Czy można skopiować nazwę zdjęcia, która jest oferowana w języku polskim i uzupełnić ją o ukraińską?
O mnie – inżynier z przyfrontowego miasta Zaporoża, 72 lata, w roku 2022/23 zajął 2 i 4 miejsce w ukraińskim segmencie WLZ (pod względem liczby zdjęć zdjęcia wysokiej jakości nie są moim profilem).
Szczerze
Володимир Шевчук (Shev.vl.vas) ~~~~ E-mail: shevchukvv@ukr.net Shev.vl.vas (dyskusja) 09:03, 17 mar 2024 (CET)
- Dzień dobry, zgodnie z regulaminem osoby niemające PESELu nie mogą na ten moment brać udziału w konkursie Wiki Lubi Zabytki (polskiej edycji konkursu Wiki Loves Monuments) ale rozważamy czy regulamin może być zmieniony na rok 2024.
- Katarzyna Makowska (WMPL) (dyskusja) 16:06, 14 sie 2024 (CEST)
- Dzień dobry, miło mi jest potwierdzić że regulamin konkursu Wiki Lubi Zabytki 2024 został zmodyfikowany i posiadanie PESELu nie jest już wymaganiem by wziąć udział w konkursie. Zapraszamy zatem do udziału z początkiem września.
- Katarzyna Makowska (WMPL) (dyskusja) 11:03, 29 sie 2024 (CEST)
Kreator przesyłu zdjęć
[edytuj | edytuj kod]Pewnie nie da się tego poprawić na cito, ale podobnie jak w poprzednich latach kreator przesyłania zdjęć WLZ nie wypełnia pola "Podpis" - zostawia je puste, a przecież w "normalnym" kreatorze Commons ustawia tam to samo co w opisie. Ale jeszcze większym brakiem jest niepowiązanie zdjęcia z Wikidanymi ("Dane strukturalne" zostają puste), co też w prosty sposób funkcjonuje w zwykłym kreatorze Commons.
Do tego wygląda na to, że ten kreator połączony jest z jakąś starą bazą i nie są to raczej Wikidane. Przykład: Dzwonnica-brama w Krynkach ma swój element WD ([1]) z uzupełnionymi identyfikatorami WLZ, ma utworzoną dziś rano kategorię Commons ([[2]]), a kreator co proponuje jako kategorie tego zabytku? [3] i [4]. Dosyć nieśmieszne. Ja kategorię zmienię bez problemu, ale czy każdy uczestnik to zrobi, czy zauważy taki zonk? No chyba że działa to z jakimś kosmicznym opóźnieniem i za jakiś czas ta właściwa kategoria się "podepnie"?
Tak czy inaczej, to są problemy które utrudniają udział w konkursie i zniechęcają. Zala (dyskusja) 09:27, 1 wrz 2024 (CEST)
- co więcej, zdjęcie nawet po wybraniu odpowiedniego identyfikatora Q nie jest opatrzone danymi strukturalnymi „przedstawia”… Gower (dyskusja) 18:40, 1 wrz 2024 (CEST)
- Cześć. Tutaj jest parę spraw, które są niezależne od siebie.
- Jeśli chodzi o kategorie, to kategoria w formularzu wynika z P373 (kategoria Commons). Wspomniana Dzwonnica-brama ma niewypełnione P373, a powinno mieć to wypełnione (to co jest w „Inne projekty” nie jest używane). Jeśli nie ma kategorii w danym WD, to brana jest kategoria miasta, jeśli tej też nie ma to jest brana kategoria Commons dla gminy. I cały czas to jest z P373, nie z „Inne projekty”. Dla przykładu we wspomnianych Krynkach prawidłowo podana jest kategoria dla kościoła. Krótko mówiąc trzeba poprawić opis zabytków w Wikidanych. Być może jakiś bot mógłby to zrobić przynajmniej częściowo automatycznie... nie wiem.
- Oczywiście niezależnie od tego można podać inne, dodatkowe kategorie. Np. można chcieć dodać jedną z podkategorii commons:Category:Aerial photographs of Poland by voivodeship (jeśli ktoś dronem robi fotki). Tego automat nie załatwi.
- Jeśli chodzi o dane strukturalne, to jest to w ogóle stosunkowo nowy koncept, ale wygląda na to, że może być obsłużony. Po prostu nikt tego nie włączył. Osobiście nie wiem z czym to się dokładnie wiąże, ale jest opcja wikibase w konfiguracji rozszerzeniu do kampanii kreatora commons. Na pewno pojawia się więcej pól w formularzu wtedy, co pewnie niektórych może odstraszać... Z tego co widzę Włosi, którzy mają ładną mapkę pokazywaną na Wikimanii, mają wyłączone dane strukturalne [5]. Niemcy mają włączone dane strukturalne [6]. Nasza konfiguracja. Propozycje? Nux (dyskusja) 22:29, 1 wrz 2024 (CEST)
- Aha. Zapomniałem wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. Kategoria Cultural heritage monuments in Poland to jest coś co jest dodawane celowo jako nasz worek na nieskategoryzowane fotki. To znaczy to są rzeczy do przesortowania właśnie gdy w Wikidanych nie było prawidłowej kategorii (lub gdy nie było jej jeszcze nawet w Commons). Jeśli ktoś miałby ochotę popracować jako bibliotekarz(-arka) kategoryzujący fotki ze wspomnianego worka, to zachęcam do pomocy :) Nux (dyskusja) 22:54, 1 wrz 2024 (CEST)
- Dzięki @Nux za merytoryczne i przydatne wyjaśnienia. Szczególnie te dotyczące łączenia kategorii Commons z kreatorem przez P373, a nie "Inne projekty". Żebym to wiedział wcześniej... bo wykonałem setki, jeśli nie tysiące edycji w WD dodając kategorie Commons do elementów właśnie przez „Inne projekty”. Po co więc one są tak naprawdę, skoro kategorię Commons powinno się dodawać w innym miejscu? No ale nic to, wiem jak to działa i postaram się przynajmniej swoje edycje poodkręcać.
Co do danych strukturalnych, to bardzo bym prosił, jeśli to możliwe, o włączenie możliwości ich dodawania dla ładowanych zdjęć, tak jak się to odbywa od lat w zwykłym kreatorze przesyłu fotek na Commons (jako opcję oczywiście, tak jak tam). No i tak jak w najnowszej wersji zwykłego kreatora przesyłania na zintegrowaniu podpisu z opisem (też jako domyślnie włączona opcja, jak w zwykłym kreatorze). Bo teraz chcąc zamknąć temat, przesyłający musi później wchodzić na zdjęcie i klikać dwukrotnie i wprowadzać dwukrotnie inne dane w pola "podpis" i "dane strukturalne"...
Z góry dziękuję ;) Zala (dyskusja) 07:59, 2 wrz 2024 (CEST)
- @Nux spróbujesz coś z tym zrobić? Bo nie wiem czy ładować zdjęcia w takim kreatorze jak jest teraz, czy poczekać na ulepszonego... Co do integracji podpisu z opisem, tak jak jest to teraz w najnowszej wersji „normalnego” kreatora, to jeśli się nie da zrobić tak samo w WLZ, postuluję dodać oddzielne pole podpisu – zawsze łatwiej jest skopiować i wkleić w jednej sesji te dane przy uploadzie, niż później z każdym zdjęciem walczyć w pojedynkę... Zala (dyskusja) 16:19, 3 wrz 2024 (CEST)
- @Zala a wybacz, zapomniałem dodać tutaj informację... Dane strukturalne są włączone od wczoraj. Aplikacja mapy na toolforge też jest dostosowana i powinna domyślnie wypełniać pole podpisu (które jest automatycznie kopiowane do opisu). Nux (dyskusja) 21:27, 3 wrz 2024 (CEST)
- Sprawdziłem, jest super – tzn. nie odbiega od działania standardowego obecnie kreatora. Dziękuję Ci bardzo, @Nux ;))))))))))))) Zala (dyskusja) 13:57, 4 wrz 2024 (CEST)
- @Zala a wybacz, zapomniałem dodać tutaj informację... Dane strukturalne są włączone od wczoraj. Aplikacja mapy na toolforge też jest dostosowana i powinna domyślnie wypełniać pole podpisu (które jest automatycznie kopiowane do opisu). Nux (dyskusja) 21:27, 3 wrz 2024 (CEST)
mapa zabytków
[edytuj | edytuj kod]dzień Dobry,
co oznaczają kolory czerwony i niebieski na mapie zabytów?Jerzucha62 (dyskusja) 22:02, 5 wrz 2024 (CEST)
- @Jerzucha62 czerwone nie mają przypisanej fotografii, niebieskie mają jakąś fotografię (ale mogą potrzebować nowej lub lepszej). Nux (dyskusja) 23:22, 5 wrz 2024 (CEST)
obiekty
[edytuj | edytuj kod]Jak wykaz obiektów na mapie ma się do zapisów w regulaminie? Jakie zdjęcia wrzucamy do konkursu bo na mapie są obiekty typu ogrodzenie czy most na rzece, a w regulaminie jest mowa o obiektach będących w rejestrze zabytków, więc czegoś tutaj nie rozumiem. Rejestr zabytków na województwo lubelskie to jest kilka tysięcy pozycji i mam każdorazowo sprawdzać czy cos jest w rejestrze? Jerzucha62 (dyskusja) 09:09, 6 wrz 2024 (CEST)
- Na mapie są wyłącznie obiekty znajdujące się w rejestrze zabytków. Zala (dyskusja) 09:11, 6 wrz 2024 (CEST)