Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Pytania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edycja konkursu została zakończona
dziękujemy za udział

20th century Models vignette.png
strona konkursu wikiprojekt wikizabytki.pl
Wykazy zabytków (mapa) Regulamin konkursu Nagrody Komisja konkursowa Statystyki Jak robić zdjęcia? Zadaj pytanie
Logo konkursu

Na tej stronie można zadawać pytania dotyczące konkursu Wiki Lubi Zabytki. Przed dodaniem swojego pytania warto sprawdzić, czy ktoś już wcześniej go nie zadał.

zgłoś brak zabytku lub błąd na liście zadaj pytanie

Najczęściej zadawane pytania[edytuj | edytuj kod]

 1. Gdzie mogę znaleźć regulamin konkursu?
  Regulamin znajduje się na tej stronie.
 2. Kto może wziąć udział w konkursie?
  W konkursie może wziąć udział osoba pełnoletnia lub niepełnoletnia za zgoda opiekuna (patrz: §5 regulaminu) oraz posiadająca NIP/PESEL.
 3. Jakie wymogi techniczne muszą spełniać przesyłane zdjęcia?
  Zdjęcie nie może być mniejsze niż 8 Mpix (dopuszczalne są różnice związane z zaokrąglaniem wartości przez producentów sprzętu). Nie mogą zawierać ramek oraz podpisów (nie dotyczy Exif). Ponadto nie mogą być one wcześniej publikowane.
 4. Mam zdjęcia, ale nie spełniają powyższych wymagań. Mogę przesłać je do konkursu?
  Oczywiście :). Nie zapominajmy, iż naszym celem jest gromadzenie zdjęć zabytków na wolnych licencjach, m.in. do wykorzystania w Wikipedii. Twoje zdjęcia po prostu nie będą brały udziału w części konkursu z nagrodami. Niemniej cieszymy się z każdego nadesłanego zdjęcia!
 5. Ile mogę przesłać zdjęć?
  Ile zechcesz! Możesz także przesyłać wiele zdjęć jednego zabytku.
 6. W Wikipedii są już zdjęcia zabytku, który sfotografowałem/am. Mogę przesłać zdjęcia?
  Zdecydowanie tak. Przecież zawsze można zrobić lepsze zdjęcie lub bardziej aktualne.
 7. W tabelkach z zabytkami jest błąd!
  To możliwe, jesteśmy tylko ludźmi. Będziemy wdzięczni za zgłoszenie błędów na tej stronie. Oczywiście jeśli potrafisz możesz sam poprawić błąd – będziemy wdzięczni :).
 8. Mam zdjęcie z zagranicy. Czy mogę je przesłać?
  Tak. Lista wszystkich krajów biorących udział w konkursie jest dostępna tutaj.
 9. Jestem weteranem Wikipedii. Jakie konkretnie szablony muszą zostać dodane?
  Zdjęcia muszą zawierać szablon {{Wiki Loves Monuments 2014|pl}}, {{Zabytek nieruchomy|Tu podaj numer ID z tabeli}} oraz licencję {{cc-by-sa-3.0-pl}} lub {{cc-by-3.0-pl}}.

Pozostałe pytania[edytuj | edytuj kod]

Spis treści

Gdzie są zdjęcia z konkursu 2013.[edytuj | edytuj kod]

Ogólnie zdjęcia są, jak rozumiem, w zbiorach Wikipedia Commons. Niektóre zdjęcia są przypisane do zbiorów zdjęć przy poszczególnych zabytkach, co jest zaznaczone graficznie i można je zobaczyć, korzystać z nich po otwarciu zbioru. Ale przy innych zabytkach jest adnotacja "brak zdjęcia" i brak zbioru do otwarcia, mimo, iż były zdjęcia przesłane, choćby przeze mnie. Np. zdjęcia klasztoru cysterskiego w Sulejowie albo zdjęcia klasztoru prawosławnego pod wezwaniem sw. Onufrego w Jabłecznej. Jestem ciekawa dlaczego tak jest i czy te zdjęcia są niedostępne dla innych prócz autora i Wikipedii Commons? LuzynaS (dyskusja) 17:46, 9 kwi 2014 (CEST)LuzynaS

Zdjęcia są w zasobach Wikimedia Commons. Co jest równoznaczne z tym, że są dostępne dla wszystkich, do dowolnego wykorzystania: na dowolnej stronie Wikipedii w każdej z jej wersji językowych; w projektach siostrzanych (np. Wikisłownik, Wikiprodróże) bądź w dowolnym innym miejscu. Dlaczego nie ma ich przypisanych do tabel z zabytkami? Dlatego, że nikt tego nie zrobił. A robi to się ręcznie. Tabele bowiem nie aktualizują się automatycznie. Tabelkę należy samodzielnie zedytować i wskazać jakie zdjęcie, wcześniej umieszczone na Commons, powinno być powiązane z danym zabytkiem. Po otwarciu odpowiedniego fragmentu do edycji należy w odpowiednim miejscu wpisać nazwę pliku, który leży na Commons bądź nazwę całej kategorii na Commons. Po zapisaniu w miejscu brak zdjęcia pokaże się grafika. --WTM (dyskusja) 18:12, 9 kwi 2014 (CEST)

Pytania i uwagi do tegorocznej edycji konkursu[edytuj | edytuj kod]

Kontrola nad rozmiarem zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Czy organizatorzy zamierzają nadzorować zdjęcia konkursowe pod względem wielkości, żeby nie powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, taka jak z Panią Maliszewską? A jeżeli tak to czy będzie robił to człowiek, czy boot ? Pytam bo granica wielkości wyrażona w Mpix, a nie w długości krótszego boku zmusza do karkołomnych zabaw w matematykę przy reskalowaniu każdego zdjęcia i nie chciałbym, aby jakiś boot odrzucił dobrą fotkę z powodu braku kilku lub kilkunastu pikseli, wynikłego z powodu mojej pomyłki przy mnożeniu długości boków.

Sprawdzać będziemy po części ręcznie, na pewno nie będziemy odrzucać zdjęć dlatego, że zabrakło kilku pikseli – to raczej nie miałoby większego sensu. Yarl 12:03, 20 sie 2014 (CEST)

Kategoria "zapotrzebowanie szczególne"[edytuj | edytuj kod]

Bardzo dobrym pomysłem są nagrody za ogólną liczbę i jakość fotografii z listy „zapotrzebowanie szczególne”. Ale mam tutaj pewne obawy o stronę organizacyjną tej rywalizacji. Czy na stronie ze statystykami zdjęć będzie obok liczby wszystkich zdjęć danego użytkownika, również liczba zdjęć z listy „zapotrzebowanie szczególne”? Gdyby jej nie było wszelkie współzawodnictwo na tym polu straciłaby sens.

Postaram się, żeby tak to działało. Z tym, że tutaj od razu zaznaczam – nie tylko ilość się liczy. Yarl 12:32, 20 sie 2014 (CEST)

Tymczasem nadal jest totalny bałagan w tabelach z zabytkami: dodawane zdjęcia lądują w kategorii „Cultural heritage monuments in gmina XXX” pomimo tego, że na Commons już załadowane zdjęcia tego zabytku i jest utworzona jego kategoria.

Jeśli w tabelkach jest podana kategoria to zdjęcie ląduje w odpowiedniej kategorii. Yarl 12:32, 20 sie 2014 (CEST)

Poza tym jest cała masa różnych innych błędów, np. nie ma zdjęć zabytków i linków do galerii pomimo tego, że są one na Commons. A do rozpoczęcia konkursu zostało raptem miesiąc. Obawiam się że powtórzy się sytuacja sprzed dwóch lat, kiedy to miały być nagrody w kategorii największej ilości zdjęć unikalnych, to znaczy takich, których zdjęć nie ma jeszcze na Commons. Potem po ogłoszeniu wyników okazało się że takich nagród nie było wcale. Użytkownik Zero Jeden który najprawdopodobniej dodał najwięcej unikalnych zdjęć, pluł potem jadem (i słusznie) w różnych miejscach, np. tutaj [1]. Zdaję sobie sprawę, że uporządkowanie kilku czy kilkunastu tysięcy zdjęć i dokładne przejrzenie tabel zabytków to mrówcza praca, ale może warto byłoby zrezygnować z bankietu towarzyszącemu rozdaniu nagród albo nawet obniżyć pulę nagród i zatrudnić kogoś kompetentnego, kto zrobiłby to za pieniądze.

Opracowywanie tabel to zawsze żmudna praca, im więcej osób do tego przysiądzie tym lepiej. Trudno tu coś więcej napisać. Yarl 12:32, 20 sie 2014 (CEST)

Minimalna wielkość zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Uważam że bariera wielkości 8 Mpx jest za duża. Próbowałem tutaj Dyskusja Wikipedii:Wiki Lubi Zabytki/Regulamin dyskutować o tym z Polimerkiem, ale rozmowa się urwała. Oczywiście rozumiem troskę organizatorów o wysoką jakość zdjęć, ale moim zdaniem nie tędy droga. Ktoś tu zdaje się potraktował serio slogany reklamowe typu „Kup nasz nowy aparat, z matrycą o większej ilości pikseli, a będziesz robił lepsze zdjęcia”. Ludzie robią takie zdjęcia jakie umieją, a efekt bariery 8Mpx będzie taki, że w tym roku w polskiej części konkursu będzie dużo mniej zdjęć i wcale nie będą lepsze. Tymczasem to nie same piksele budują dobre zdjęcie. Na Commons w rywalizacjach Quality Images i Featured Picures jest bariera 2Mpix (sic!), bo ktoś rozsądnie uznał, że taka rozdzielczość jest wystarczająca na potrzeby encyklopedii internetowej, z definicji przeznaczonej do oglądania na ekranie komputera. Tymczasem na pl wiki znienacka zapanowała trudna do zrozumienia gigantomania . Widzę w tym pewną niekonsekwencję. Z jednej strony organizatorzy chlubią się na stronie konkursu tym, że Polska już dwa lata z rzędu zajęła pierwsze miejsce pod względem ilości dodanych zdjęć, a z drugiej strony sami zarzynają rywalizację ilościową absurdalną barierą 8Mpx. Możliwe, że się mylę, ale nasuwa mi się myśl, że organizatorzy chcą się zabezpieczyć przed zawaleniem zbyt dużą ilością zdjęć do oceny. Poza tym chciałby wiedzieć dlaczego granica wielkości jest wyrażona w Mpx, a nie - jak to jest powszechnie przyjęte - w pikselach krótszego boku?

No cóż, taka zapadła decyzja, nie jest to jakaś moja arbitralna decyzja. Nie musimy się ścigać. No i oczywiście nikt nie zabrania przesyłania mniejszych zdjęć, przecież ich nie usuniemy. Yarl 12:12, 20 sie 2014 (CEST)

Skład komisji[edytuj | edytuj kod]

Dotarły do mnie informacje o tym, że organizatorzy kompletują skład komisji konkursowej z wikipedystów. Czy w komisji będzie przynajmniej jedna osoba z rzetelną wiedzą merytoryczną i niekwestionowalnym dorobkiem fotograficznym np. członek ZPAF lub (i) absolwent jakiejś wyższej szkoły o profilu fotograficznym (łódzkiej lub katowickiej filmówki, albo czeskiego FAMU)? Przypadkowy dobór komisji na zasadzie, że „skoro ma na Commons 200 QI i 50 FP to na pewno zna się na zdjęciach” źle wróży całemu przedsięwzięciu. Wydaje mi się, że ostateczny wybór nagrodzonych zdjęć należałoby pozostawić zawodowcom, a wikipedyści byliby bardziej przydatni przy odsiewaniu zdjęć z podstawowymi wadami. Dwa lata temu był w komisji członek ZPAF i nie było żadnych głosów kwestionujących nagrodzone zdjęcia, w zeszłym roku zrezygnowano z tego i na blogu pojawiły się komentarze typu „chyba ktoś z Photoshopa podsypał im srebrników” i inne zarzucające promowanie sztuczności.

Staram się, mam nadzieję, że się uda. Sprawa w trakcie. Yarl 12:25, 20 sie 2014 (CEST)
Z kronikarskiego obowiązku dopiszę, że mamy specjalistę w składzie jury, więc sprawa załatwiona :). Yarl 12:18, 8 wrz 2014 (CEST)

Chaos dezinformacyjny[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze jedna uwaga. Licząc na zdobycie którejś nagrody w kategorii ilościowej już wiosną zacząłem robienie zdjęć na konkurs. W oparciu o informację z maja uzyskaną od Yarla, a przekazaną mi przez CLI, że wielkość zdjęć w tym roku będzie taka sama jak w zeszłym, zmniejszyłem do 2000 pikseli prawie 1000 zdjęć, a nie mam już oryginalnych plików. W ten sposób z powodu szwankującej komunikacji pomiędzy adminami jestem o ten tysiąc zdjęć w plecy. Wykonanie tych zdjęć kosztowało mnie dużo wysiłku, ponieważ jestem inwalidą, nie chodzę samodzielnie, a zdjęcia robię na ogół z okna samochodu. Nie domagam się jakiegoś specjalnego traktowania z powodu mojej niepełnosprawności, chciałbym tylko aby organizatorzy traktowali na poważnie swoje wcześniejsze deklaracje i nie wprowadzali uczestników konkursu w błąd. Oczywiście zdjęcia które zmniejszyłem nie zmarnują się, już teraz wrzucam je na Commons -tyle że poza konkursem.--Jacek Halicki (dyskusja) 23:40, 31 lip 2014 (CEST)

Data[edytuj | edytuj kod]

Czy w konkursie mogą brać udział zdjęcia na, których jest data wykonania? Polar123 (dyskusja) 16:11, 17 sie 2014 (CEST)

@Polar123: Tak, natomiast jeśli zdjęcie jest twoim zdaniem bardzo dobre i może liczyć się w walce o główne nagrody to sugerowałbym jednak retusz zdjęcia. Co do zasady na Wikimedia Commons staramy się mieć "czyste" zdjęcia, bez ramek, dat, itd. Yarl 12:01, 20 sie 2014 (CEST)

Lista "Zapotrzebowanie szczególne"[edytuj | edytuj kod]

Czy nie byłoby możliwości aby listę opublikować trochę wcześniej niż 1 września? Dla startujących w konkursie oznaczałoby to jeden weekend więcej na jeżdżenie po pipidówkach i wyszukiwanie obiektów. Jacek Halicki (dyskusja) 16:54, 27 sie 2014 (CEST)

Hmm, chciałbym, ale chyba się nie uda. Trwają jeszcze prace nad uzupełnianiem tabelek, a chciałbym, żeby lista szczególna była jak najmniejsza (i tak wygląda na to, że będzie bardzo duża). Yarl 00:01, 30 sie 2014 (CEST)

brak zabytku[edytuj | edytuj kod]

"młyn wodny na Łódce, ob. elektryczny, XIX/XX, Konstantynów Łódzki, ul. Moniuszki 34"

W Konstantynowie Łódzkim, przy ul. Moniuszki 34 nie ma młyna (są prywatne zabudowania). Mieszkańcy twierdzą, że tego "młyna nie ma od 20 lat". Trochę dalej (Moniuszki 54 ?) jest młyn (ruina). -- niepodpisany komentarz użytkownika Pelikan13 (dyskusja | wkład)

@Pelikan13: OK, dzięki za zgłoszenie, dodałem w tabelce informację. Yarl 22:16, 31 sie 2014 (CEST)

Nazwy zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Czy nazwy zdjęć muszą być jakieś konkretne czy też wystarczą takie jakie nadaje aparat. Polar123 (dyskusja) 10:33, 31 sie 2014 (CEST)

@Polar123: Zdecydowanie lepiej gdy mają jakąś logiczną nazwę, typu Miejscowość, Nazwa zabytku.jpg. Zresztą obecnie jest chyba zablokowana możliwość przesyłania zdjęć z domyślną nazwą z aparatu. Yarl 22:06, 31 sie 2014 (CEST)

dlaczego nie widzę moich zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Witam, dodałem dziś dwa zdjęcia do konkursu "wiki lubi zabytki", zgodnie z instrukcją Ale jak wchodzę na listę zabytków, to nie widzę moich zdjęć... jak sprawdzam listę zmian we wpisach, to widzę, że inni dodali zdjęcia, a mnie tam nie ma Czy robię coś nie tak, czy po prostu tego widzieć nie będę i najważniejsze.. czy po dodaniu fotki, mogą ją usunąć ? Mbanaszk (dyskusja) 20:34, 1 wrz 2014 (CEST)

@Mbanaszk: Lista twoich przesłanych plików jest tutaj. Jeśli chcesz z jakichś względów usunąć swoje zdjęcia skontaktuj się ze mną mailowo. Yarl 19:53, 2 wrz 2014 (CEST)

"Zapotrzebowanie szczególne"[edytuj | edytuj kod]

Czy zabytki, które nie miały zdjęć przed rozpoczęciem konkursu a ich zdjęcia zostały załadowane już po jego rozpoczęciu też znajdą się na liście "Zapotrzebowanie szczególne" i będą liczyły się do nagrody ilościowej? Pytam bo wrzuciłem kilka zdjęć takich obiektów. Polar123 (dyskusja) 10:09, 2 wrz 2014 (CEST)

@Polar123: Lista "zapotrzebowania szczególne" znajduje się tutaj: Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Zapotrzebowania szczególne. Wszystkie wylistowane tam obiekty się liczą. Yarl 19:55, 2 wrz 2014 (CEST)

Lista"Zapotrzebowanie szczególne" a 0[edytuj | edytuj kod]

A jaki numer id wpisywać przy zabytkach oznaczonych 0 ? Właśnie kilka takich zdjęć wrzuciłem. Ponadto zauważyłem że na liście jest szereg obiektów, które mają swoje zdjęcia natomiast pominięto szereg, które tych zdjęć nie mają np: Bytom nr od 639076 do 639173 (część już wgrałem i przypisałem w ramach tej edycji konkursu), Bytom zespół osiedla robotniczego Kolonia Zgorzelec, 1897-1901 - gdzie na 37 zabytków jest 5 zdjęć, Czerwionka Leszczyny gdzie w układzie urbanistycznym osiedla robotniczego KWK Dębieńsko nie ma nr id od 641147 do 641277 - w tym przypadku jest to duży błąd bo każdy z tych familoków jest inny. Jak traktować wpis 638431 osiedle robotnicze Piaski z zabudową, po 1920 z Gminy Czeladż czy chodzi o zapotrzebowanie na zdjęcia całego osiedla czy też o uzupełnienie listy od 638432 do 638529 Polar123 (dyskusja) 21:59, 2 wrz 2014 (CEST)

@Polar123:
Ad 1.: Na razie wpisywać 0
Ad 2.: Na liście zapotrzebowania szczególne znajduje się duża część zabytków, które nie mają obecnie zdjęcia w tabelkach. Odfiltrowałem pewną część zabytków, bo listy ciągnęłyby się w nieskończoność. Jeśli chodzi o wpisy typu osiedle robotnicze lub inne "zbiorcze" to chodzi o to, aby w jednym zdjęciu ująć jak najlepiej ogół zespołu zabytków. Yarl 19:42, 4 wrz 2014 (CEST)

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Czy mogą być zdjęcia z nadrukiem miejscowości i zabytku--Dawid Galus (dyskusja) 13:42, 3 wrz 2014 (CEST)

@Dawid Galus: Chodzi o dodanie na zdjęciu jakichkolwiek tekstów? Generalnie takie podejście jest mocno odradzane. Dużo informacji można przechowywać w Exif. Yarl 19:45, 4 wrz 2014 (CEST)

Szablony[edytuj | edytuj kod]

Proszę o wyjaśnienie o co chodzi z tymi szablonami? Jeżeli umieszczam zdjęcia na stronie konkursowej i w formularzu zgłoszeniowym do każdego zdjęcia mam wypełnione pola wymagane - zaznaczone czerwoną gwiazdką - (system uzupełnia je automatycznie) to czy muszę dołączać jeszcze jakieś szablony? Nie rozumiem o co chodzi. Skoro na koniec pojawia się komunikat "Published!" to rozumiem że zgłoszenie zdjęcia do konkursu przebiegło poprawnie.... Mam nadzieję że się nie mylę.KOWANA (dyskusja) 07:17, 4 wrz 2014 (CEST)

@KOWANA: Wszystko jest OK. Twoje przesłane pliki są tutaj i wygląda, że są w porządku. Yarl 19:52, 4 wrz 2014 (CEST)

Kategorie dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Gdzie należy zgłaszać zdjęcia do kategorii specjalnych dotyczących np. architektury drewnianej czy pejzażu miejskiego? Czy jest jakaś specjalna "zakładka"? KOWANA (dyskusja) 07:20, 4 wrz 2014 (CEST)

@KOWANA: Nie trzeba nigdzie zgłaszać, będą "wyłowione" z ogółu przesłanych plików. Yarl 19:53, 4 wrz 2014 (CEST)

Zdjęcia seryjne[edytuj | edytuj kod]

Czy np.18 zdjęć seryjnych prawie identycznych zrobionych w tej samej sekundzie będzie traktowanych jako zdjęć 18,czy jako jedno zdjęcie?Pytam,bo znalazł się jakiś dowcipas przesyłający setki seryjnych zdjęć prawie identycznych.Ja myślałem,że nie po to powstał konkurs,by Wikipedia mała np.18 identycznych fotek np.wież"Stella Maris" w swoich zasobach?Taktoperz77 (dyskusja) 09:55, 4 wrz 2014 (CEST)

@Taktoperz77: Nie ma żadnej nagrody wyłącznie za ilość, więc takie zabawy są bez sensu. Natomiast nie ma problemu aby przesłać np. 10 zdjęć tego samego obiektu jeśli jest uchwycony z różnych stron i/lub jest inne kadrowanie. Yarl 20:02, 4 wrz 2014 (CEST)

Prośba o usunięcie zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Proszę o usunięcie zdjęcia [2] z konkursu. Wgrałem je przez pomyłkę. Było ono wcześniej opublikowane. Przepraszam za zamieszanie i kłopot. Polar123 (dyskusja) 19:13, 5 wrz 2014 (CEST)

Usunąłem szablon konkursu WLZ 2014 – Darekm135 (dyskusja) 15:55, 7 wrz 2014 (CEST)
@Polar123: Zdjęcie nie weźmie udziału w konkursie, ale zdjęć generalnie nie usuwamy ze względu na to, iż nadrzędnym celem konkursu jest zgromadzenie zdjęć zabytków. Jeślu zdjęcie jest twojego autorstwa to na pewno przyda się w Wikimedia Commons. Yarl 12:17, 8 wrz 2014 (CEST)

Lista "Zapotrzebowanie szczególne"[edytuj | edytuj kod]

Czy jeżeli w tabelach zabytków nie ma przy obiekcie żadnego zdjęcia, to czy można założyć, że jest on na liście "Zapotrzebowanie szczególne"? Pytam bo korzystanie z tego [3] wykazu jest praktycznie niemożliwe. Są podane tylko nazwy obiektów i numery ID, a nie ma dokładnego adresu, ani nawet miejscowości, czy wsi.--Jacek Halicki (dyskusja) 13:44, 6 wrz 2014 (CEST)

@Jacek Halicki: Z grubsza się pokrywają. Postaram się dodać informację o zapotrzebowaniach na tabelkach z zabytkami. A obecność na liście zapotrzebowań szczególnych można sprawdzić bardzo łatwo, wystarczy skopiować numer ID z tabelek zabytków i wyszukać go w tabelce zapotrzebowań. Yarl 12:21, 8 wrz 2014 (CEST)
Bardzo łatwo to można sprawdzić jeden czy dwa obiekty ale przygotowanie spisu wszystkich brakujących zdjęć dla całego województwa w formie do wydrukowania zajęłoby kilka godzin. --Jacek Halicki (dyskusja) 15:19, 8 wrz 2014 (CEST)

zdjęcie[edytuj | edytuj kod]

Witam, czy dobrze dodałem zdjęcie i weźmie ono udział w konkursie? Jestem początkujący i nie wiem. Pozdrawiam [4]. -- niepodpisany komentarz użytkownika Jangrz9 (dyskusja | wkład)

@Jangrz9: Tak, wszystko jest OK. Yarl 13:20, 8 wrz 2014 (CEST)

Pomyłka w przypisaniu zdjęcia do właściwego zabytku.[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie kościoła pw. św. Rocha w Radomsku wgrałam pomyłkowo do kategorii Kościoła pw. Marii Magdaleny w Radomsku. Jak naprawić taki błąd? LuzynaS (dyskusja) 13:58, 7 wrz 2014 (CEST) LuzynaS

Wstawiłem szablon z prośbą o zmianę nazwy pliku [5] / zdjęcie jest w dobrej kategorii Saint Roch church in RadomskoDarekm135 (dyskusja) 16:57, 7 wrz 2014 (CEST)
@LuzynaS: czyli T Załatwione. W przyszłości możesz pisać na mojego maila, jeśli trzeba coś przenieść. Yarl 13:22, 8 wrz 2014 (CEST)

ilościowa klasyfikacja zdjęć uczestników konkursu???[edytuj | edytuj kod]

Pytanie : o konkursie dowiedziałam się z końcem sierpnia 2014 roku. Wrzucam zdjęcia robione w większości na bieżąco i dotyczące okolicy w której mieszkam (wiejskiej i podmiejskiej. Wymaga to czasu i przede wszystkim przemieszczenia się na przestrzeni kilometrów. Czy osoba która mieszka w dużym mieście, gdzie zrobienie kilkuset zdjęć zabytków wiąże się z przejściem kilku ulic jest oceniana i klasyfikowana tak samo jak ja???? -- niepodpisany komentarz użytkownika 83.11.27.249 (dyskusja | wkład)

Nie mam pewności czy nie doszło do jakiegoś nieporozumienia. W w tej edycji konkursu nie ma nagrody za wyłącznie za samą ilość. Co rozumiesz przez ilościową klasyfikację? --WTM (dyskusja) 18:12, 7 wrz 2014 (CEST)
Nagroda "ilościowa" przyznawana jest za jakość oraz liczbę fotografii z listy zapotrzebowanie szczególne. Aby nie było niejasności wypisałem wszystko na stronie z nagrodami. Yarl 13:39, 8 wrz 2014 (CEST)

ilość - c.d.[edytuj | edytuj kod]

Czy przesyłając 300 zdjęć jednego obiektu (różnych, nie zdjęć seryjnych), 300 zdjęć jest doliczanych do mojej statystyki?

Nie ma zakazu żeby wykonać i przesłać większą liczbę fotografii tego samego obiektu. Każde z nich bierze udział w konkursie i każde zostanie obejrzane przez Komisję Konkursową. Ale profitu z tego nie będzie: w tym konkursie nie ma nagrody wyłącznie za liczbę przesłanych zdjęć. --WTM (dyskusja) 18:21, 7 wrz 2014 (CEST)

c.d. ilości zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Biorę w konkursie udział po raz pierwszy dlatego chcę zgłębić temat. Poniżej fragment regulaminu: II. Za ogólną liczbę i jakość Fotografii (§ 13 pkt 1c): 1. Nagroda – 2000 PLN; 2. Nagroda – 1500 PLN; 3. Nagroda – 750 PLN.

jak w takim razie interpretować ten zapis? -- niepodpisany komentarz użytkownika 83.11.27.249 (dyskusja | wkład)

Chodzi o zabytki z tzw. listy "zapotrzebowania szczególne". Liczy się zarówno jakość jak i ilość zdjęć zabytków tam umieszczonych. Lista ta jest w głównej części listą zabytków, które nie mają jeszcze fotografii w tabelkach z zabytkami. Yarl 13:42, 8 wrz 2014 (CEST)

prośba o usunięcie zdjęcia - pomyłka obiektu[edytuj | edytuj kod]

[6] -- niepodpisany komentarz użytkownika 83.11.27.249 (dyskusja | wkład)

Zrobione Yarl 13:44, 8 wrz 2014 (CEST)

wiki_zabytki_zdjecia[edytuj | edytuj kod]

Temat pewnie częsty. Wprowadziłem według wskazówek zdjęcia i oczywiście ich nie wiedzę, nie pokazują się, dalej jest bark zdjęcia. Wprowadziłem je dzisiaj ok. godz. 12.00. są to: 628458 628459 628460 Czy pojawią się później, po jakiejś weryfikacji?--Prudniczanin (dyskusja) 13:19, 9 wrz 2014 (CEST)

@Prudniczanin: Zdjęcia nie są dodawane automatycznie, wikipedyści muszą dodać je ręcznie, przez co czasem mija trochę czasu zanim pojawią się w tabelkach. W każdym razie wszystko jest w porządku z plikami, które przesłałeś. Yarl 11:48, 10 wrz 2014 (CEST)

zła nazwa pliku[edytuj | edytuj kod]

pomyłkowo zostały nazwane 2 zdjęcia, które były wysłane 08-09-2014 0 godz. 13:37: "Łódź, Tymienieckiego 3-7 Milionowa 2-4, zespół fabryczny Scheiblera i Grohmanna -1.JPG (plik)" i "Łódź, Tymienieckiego 3-7 Milionowa 2-4, zespół fabryczny Scheiblera i Grohmanna -2JPG (plik)"

Proszę o zmianę nazwy (i kategorii) na: "Łódź, ul. Tymienieckiego 25, przędzalnia Karola Scheiblera, 1873 -1.jpg" i "Łódź, ul. Tymienieckiego 25, przędzalnia Karola Scheiblera, 1873 -2.jpg"

dziękuję i przepraszam za kłopot Pelikan13 (dyskusja) 00:32, 10 wrz 2014 (CEST)

@Pelikan13: T Poprawione Yarl 11:55, 10 wrz 2014 (CEST)

Kategoria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Jak przesłać zdjęcia z innych kategorii niż zapotrzebowanie szczególne np. industrialne? -- niepodpisany komentarz użytkownika Dawid Galus (dyskusja | wkład)

@Dawid Galus: Nie trzeba ich nigdzie zgłaszać, będą wybrane ze zdjęć ogólnie przesłanych. Yarl 19:26, 12 wrz 2014 (CEST)

Dodawanie zdjęć a ich brak w liście zdjęć dodanych[edytuj | edytuj kod]

Witam, mój problem jest raczej techniczny. Wczoraj dodawałam zdjęcia, widziałam je nawet na stronie wiki wśród dodawanych obiektów, dzisiaj szczęśliwie moja lista dodanych zdjęć jest pusta. Czy tak to powinno działać? A może powinnam je dodać ponownie?Pogorulez (dyskusja) 16:12, 11 wrz 2014 (CEST)

Wszystkie dodane zdjęcia [7] są w kat. Cultural heritage monuments in Warsaw-ŻoliborzDarekm135 (dyskusja) 17:41, 11 wrz 2014 (CEST)

Zdjęcia industrialne[edytuj | edytuj kod]

Ale nie ma w tabeli zabytków zdjęć industrialnych czy post-industrialnych, więc jak mam je przesłać? Jestem nowym uczestnikiem i nie rozumiem tych procedur. Pozdrawiam Dawid Galus Dawid Galus (dyskusja) 21:12, 12 wrz 2014 (CEST)

@Dawid Galus: Zdjęcia będą wybrane z ogółu przesłanych plików, nie trzeba się martwić o dodatkowe ich zgłaszanie. Yarl 20:40, 15 wrz 2014 (CEST)

Opis w już dodanych fotografiach[edytuj | edytuj kod]

Czy można zmienić opis w dodanych już fotografiach ? Jeśli tak, w jaki sposób to zrobić ?

w opisie zdjęć nie wstawiałam numeru inwentarzowego obiektu. teraz zauważyłam, że w regulaminie konkursu jest taki wymóg. czy w związku z tym moje zdjęcia zostaną odrzucone? dodaję, że zdjęcia ładuję przez stronę z tabelą obiektów, generalnie " klikając" na swoje zdjęcia widzę ten numer poniżej opisu (ale nie w opisie). -- niepodpisany komentarz użytkownika 83.11.28.32 (dyskusja | wkład) 10:14, 14 wrz 2014‎

Czy mogłabyś podać swój login? Albo jakiś przykład fotografii, którą dodałaś? Skoro ładowałaś za pomocą skryptu na stronie z tabelą zabytków, to teoretycznie zdjęcie powinno być poprawnie opisane. --WTM (dyskusja) 12:07, 14 wrz 2014 (CEST)
oczywiście - pytam o zdjęcia dot. użytkownika Joanna Barton 159.205.42.85 (dyskusja) 12:14, 14 wrz 2014 (CEST)

Numer ID nie musi być w nazwie pliku – numer powinien być widoczny w opisie pod zdjęciem (np. w tym przypadku [8]), więc wszystko jest dobrze – Darekm135 (dyskusja) 13:26, 14 wrz 2014 (CEST)

Zdjęcia niezabytków w WLZ[edytuj | edytuj kod]

Jeden z uczestników konkursu zarzucił mi nieuczciwość z uwagi na fakt, że powielam te same kadry. Z tego co zauważyłem użytkownik ten w stosunku do siebie nie jest aż tak wymagający skoro robi to samo. Ot przykład: [9] [10] [11] [12] Ale z tego co czytałem w pytaniach i odpowiedziach to chyba nie jest zabronione. Natomiast wydaje mi się, że zabronione jest dodawanie do konkursu zdjęć obiektów, które nie są zabytkami. Oto kilka przykładów, które wyłapałem u tego użytkownika:

Teraz kolejne przykłady tym razem z Otmuchowa. Jak by ktoś nie wiedział zamek w Otmuchowie wygląda tak File:2014_Otmuchów,_zamek_19.JPG File:2014_Otmuchów,_zamek_20.JPG
A tu perełka na torcie zabytkowe plastikowe okna File:2014_Szpital_w_Kłodzku,_neurologia_12.JPG File:2014_Szpital_w_Kłodzku,_oddział_płucny_10.JPG --Polar123 (dyskusja) 11:06, 14 wrz 2014 (CEST)

Dzięki za zwrócenie uwagi. Co do zdjęć z Tarnobrzegu, to faktycznie miałeś rację, nie przedstawiały one zabytków, autor się chyba zagalopował:) W związku z tym ściągnąłem tagi zabytków z tych zdjęć. Co do zdjęć z Paczkowa, to choć zdjęcia są bardzo podobne, to jednak są inne w związku z tym zostają. Wcześniej autor wrzucał zdjęcia dokładnie te same i wtedy zgłaszałem je od razu do usunięcia, bo były nadzwyczajniej dublami. Tutaj jednak nie zachodzi taka sytuacja więc powinny zostać. To czy jest sens wrzucania bardzo podobnych do siebie zdjęć to już jest inna sprawa i jest ona dyskusyjna. Jedni powiedzą że jest to "zaśmiecanie" Wikimedia Commons tonami zbyt podobnych do siebie zdjęć nikomu niepotrzebnych bo nigdzie nieużywanych, inni zaś powiedzą że zawsze mogą się do czegoś przydać i czaami nawet mała różnica między zdjęciami jest ważna i jest sens utrzymywania wszystkich takich zdjęć. A co do zdjęć z Otmuchowa i Kłodzka, to mimo iż obiekt ma np. plastikowe elementy, to jednak zdjęcie przedstawia obiekt zabytkowy i jest to okej.

Halavar (dyskusja) 12:28, 15 wrz 2014 (CEST)

No cóż można uznać że zdjęcie plastikowych okien są zdjęciami zabytku, chociaż ja wolę jak zasadniczym elementem zdjęcia zabytku jest zabytek. Jak to mówią papier cierpliwy wszystko zniesie (w tym przypadku serwer) niemniej idąc tym tokiem rozumowania można zrobić zdjęcie zabytku, na którym nie będzie zabytku. Jak ktoś nie wieży niech spojrzy na te 3 zdjęcia [13] [14] [15] . W tej chwili wydaję mi się, że powinniśmy już zakończyć konkurs. Pan Halicki powinien otrzymać wszystkie nagrody łącznie z nagrodą Nobla bo taka sztuka to jeszcze chyba nikomu nie wyszła a On tego dokonał ;) A teraz trochę na poważniej zdjęć takich jak te z Tarnobrzegu w dorobku Pana Halickiego jest jeszcze trochę. Jak ogarnę swoje to podrzucę linki. No chyba że ktoś mnie w tym uprzedzi. Może uczciwy autor? --Polar123 (dyskusja) 17:05, 15 wrz 2014 (CEST)
Nie widzę nic problematycznego w zdjęciach detali zabytków, przecież to też część zabytków. Co do wrzucania hurtem zdjęć zabytków, gdzie jako zabytek uznane jest też szeroko rozumiane "otoczenie" to poniekąd masz rację, natomiast nie wydaje mi się, że jest to jakaś wielka zbrodnia. Głównym celem konkursu jest uzupełnienie Wikimedia Commons o zdjęcia zabytków i większość osób przesyła jedno, najwyżej kilka zdjęć jednego zabytku. Jacek zawsze się przykłada i nie dość, że fotografuje zabytki dokładnie, na kilkunastu zdjęciach, to są to na dodatek zdjęcia bardzo dobrej jakości. Jak już pisałem, nie ma nagrody za samą ilość, więc nikt nikomu w drogę takimi zdjęciami nie wchodzi. Yatarl 21:36, 15 wrz 2014 (CEST)
"Nie widzę nic problematycznego w zdjęciach detali zabytków, przecież to też część zabytków." A więc jak będę chciał zgłosić zdjęcia tego obiektu po prawej od kościoła [16] to wszystko będzie ok? Jest znacznie starszy niż te witraże z 2006/2007 i gwarantuje, że też może robić za detal zabytku.
"Co do wrzucania hurtem zdjęć zabytków, gdzie jako zabytek uznane jest też szeroko rozumiane "otoczenie" to poniekąd masz rację, natomiast nie wydaje mi się, że jest to jakaś wielka zbrodnia" Jak się komuś zarzuca, że jest nieuczciwy bo wrzuca identyczne kadry zabytków i się go strofuje a potem wychodzi że robi się to samo a w dodatku dodaje się zdjęcia obiektów, które ewidentnie nie są zabytkami to zbrodnią to nie jest ale .....niestety nie mogę tego nazwać wprost z uwagi na niecenzuralny charakter jaki mogła by przybrać moja wypowiedź.
Zresztą oddajmy głos samemu Panu Halickiemu Przeglądając zdjęcia uczestników konkursu z pierwszej dziesiątki zauważyłem, że prawie wszyscy nie oparli się pokusie sztucznego podnoszenia statystyk ilościowych, kosztem realnych walorów informacyjno – poznawczych swoich zdjęć. Nagminne są zdjęcia oddawane w kategorii „Historyczne centrum miasta”, nie przedstawiające żadnych konkretnych zabytków. Podobnie fotki takich „zabytków” jak: zabytkowe lustro rzeki z krzakami na brzegu, koza na terenie zabytkowego parku, asfalt na obszarze zabytkowej dzielnicy miasta, pierogi na talerzu w zabytkowej restauracji, albo zdjęcia współczesnych tabliczek z nazwami obiektów, nazwami ulic lub numerami domów. Osoby robiące takie zdjęcia zapomniały, że istotą WLZ jest fotografowanie zabytków i że nie każdy obiekt położony w strefie „Historycznego centrum miasta” ma rzeczywistą wartość historyczną. cytat jego wypowiedzi z 19:52, 2 paź 2013 z tematu Uwagi pokonkursowe. A tu przykład jak Pan Halicki bierze sobie do serca własne wypowiedzi. Zdjęcie pręgierza wykonanego w 2011 r jako „Historyczne centrum miasta” [17], który oczywiście zabytkiem nie jest ale przecież to nic wielkiego wystawiać do konkursu fotki niezabytków. Grunt że jest dobrej jakości. --Polar123 (dyskusja) 22:56, 15 wrz 2014 (CEST)

Zmiana nazwy pliku[edytuj | edytuj kod]

W jaki sposób można zmienić nazwę pliku? Chodzi o drobną zmianę typu określenie, z jakiego kierunku fotografowano obiekt, lub pomyłkę w adresie. Bazie (dyskusja) 20:15, 15 wrz 2014 (CEST)

@Bazie: Napisz mi na maila, poprawię. Yarl 21:23, 15 wrz 2014 (CEST)

Przykład uczciwości pewnego Wikipedysty[edytuj | edytuj kod]

Dlaczego zdjęcie https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2014_Pstr%C4%85%C5%BCna,_uk%C5%82ad_przestrzenny,_28.JPG zostało zgłoszono jako obiekt o nr id 592790 a nie tak jak powinno 592643 czyli jako zajazd drewn., XVIII ? Dlaczego zdjęcie https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2014_Pstr%C4%85%C5%BCna,_uk%C5%82ad_przestrzenny,_25.JPG zostało zgłoszono jako obiekt o nr id 592790 a nie tak jak powinno 592473 czyli jako chałupa zrębowa ? Dlaczego zdjęcie https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2014_Pstr%C4%85%C5%BCna,_uk%C5%82ad_przestrzenny,_24.JPG zostało zgłoszono jako obiekt o nr id 592790 a nie tak jak powinno 592788 czyli jako stodoła, drewn., k. XIX ? Czyżby dlatego, że nr id 592790 znajduje się na liście "zapotrzebowanie szczególne" a pozostałe nie? Oczywiście tego typu pytania można odnieść do innych zdjęć zabytków zlokalizowanych w Muzeum Skansenie Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, które raczej nie przedstawiają układu przestrzennego wsi ale pewnie znowu to nie zbrodnia. --Polar123 (dyskusja) 23:42, 15 wrz 2014 (CEST)

Kiedy moje zdjęcie pojawi się w tabeli[edytuj | edytuj kod]

Po jakim czasie od wgrania przeze mnie zdjęcia pojawi się w tabeli/ na mapie???

Samo się nie pojawi. Tabelki NIE aktualizują się automatycznie. Nie mamy takiego automatu. Wszystko co się do tej pory pojawiło w tabeli zostało zrobione ręcznie przez organizatorów konkursu. Tabelkę należy samodzielnie zedytować i wskazać jakie zdjęcie, wcześniej umieszczone na Commons, powinno być powiązane z danym zabytkiem. Po otwarciu odpowiedniego fragmentu do edycji (trzeba kliknąć w [edytuj]) należy w odpowiednim miejscu (zdjęcie = ) wpisać nazwę pliku, który został wgrany na Commons. --WTM (dyskusja) 11:00, 23 wrz 2014 (CEST)

Nieścisłości na liście zapotrzebowania szczególnego[edytuj | edytuj kod]

Jak to właściwie jest? Jeżeli mamy obiekt, powiedzmy tzw zespół kościoła, który składa się właściwie z kilku elementów (każdy o innym numerze inwentarzowym) np kościół, ogrodzenie, cmentarz i żaden z tych elementów nie ma jeszcze przypisanej fotografii to w jednych przypadkach wszystkie te elementy znajdują się na oddzielnej liście zapotrzebowania szczególnego, a w innych nie, tylko np sam kościół. Wygląda to na ewidentny błąd. Czy mam rozumieć że jeżeli wyszczególnione odrębnymi numerami pozycje inwentarzowe nie posiadają przypisanych zdjęć to wszystkie znajdują się na liście zapotrzebowania szczególnego mimo iż nie są fizycznie umieszczone na tej liście? Czy dotyczy to tylko wybranych pozycji - ale których - tylko dlaczego miałoby tak być? Czy jeżeli grupuję zdjęcia: osobno kościół, osobno ogrodzenie, osobno cmentarz i dodaję pod ich oddzielnymi numerami to zostanie to potraktowane jako oddzielne obiekty - skoro mają inne numery inwentarzowe - czy lepiej "wrzucać" wszystko do jednego wora - kościół - i mieć pewność że zdjęcia zostaną policzone jako z listy zapotrzebowania szczególnego? Tylko że w tedy tworzy się bałagan no i podział na pomniejsze elementy zespołu też staje się bezcelowy......

Rodzaj aparatów[edytuj | edytuj kod]

Dzień dobry, W regulaminie przeczytałam, że zdjęcia mają mieć 8 Mgpic. Mój aparat ma tylko 3,2 Mgpic rozumiem więc, że nie mogę przesłać zrobionych nim zdjęć zabytków. Czy rozumuję poprawnie ? Jeżeli tak to szkoda, większość zabytków z mojego miasta (umieszczonych w spisie) nie jest opatrzona zdjęciem, ale w tej chwili na lepszy aparat nie mogę sobie pozwolić. Pozdrawiam Bd161153 (dyskusja) 15:18, 18 wrz 2014 (CEST)

Możesz przesyłać mniejsze zdjęcia, celem konkursu jest wzbogacenie zasobów Commons o zdjęcia zabytków. Jednak w wypadku takich małych zdjęć nie liczyłbym na nagrody. W tym roku jest nacisk na wysoką jakość zdjęć.--Jacek Halicki (dyskusja) 14:28, 20 wrz 2014 (CEST)

Charakter zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Większość zdjęć, które oglądam na stronach Wiki to piękne zdjęcia pięknych, zadbanych obiektów. Moje zdjęcia będą zupełnie inne, będą po prostu brzydkie, ponieważ postanowiłam pokazać katastrofalne zaniedbanie obiektów zabytkowych (z kilkoma zaledwie wyjątkami) w moim mieście czyli w Prudniku (woj.opolskie) i chciałabym to w jakiś sposób podkreślić. Czy mogę to zrobić i w jaki sposób. Pozdrawiam Bd161153 (dyskusja) 18:39, 18 wrz 2014 (CEST)

Nie ma obowiązku robienia zdjęć tylko ładnych i odnowionych zabytków. Obiekty zaniedbane są często bardzo interesujące wizualnie. W zeszłym roku nagrodzono to zdjęcie https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nowa_Ruda_Nadrzeczna_2_-_klatka_schodowa.jpg --Jacek Halicki (dyskusja) 13:39, 20 wrz 2014 (CEST)

Zapytanie o dodanie zdjęcia i konkurs[edytuj | edytuj kod]

Witam Państwa!

Dodałem dzisiaj swoje zdjęcie zabytkowej dzwonnicy z miejscowości Parczew, a nie widzę jej na liście dodanych plików wraz z jej krótkim opisem. W związku z tym mam pytanie : kiedy zdjęcie moje ukaże się w Wikipedii? Jeżeli dodałem zdjęcie, to : czy automatycznie wezmę udział w konkursie? Czy będę powiadomiony o tym wzięciu udziału w konkursie?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź

Z serdecznymi pozdrowieniami

Adam Zając

Co to znaczy "na liście dodanych plików"? O której liście plików mowa? Co to znaczy "ukaże się w Wikipedii", gdzie w Wikipedii? Nie mam pewności, czy rozmawiamy od tym samym...
Natomiast prawidłowo opisane zdjęcia biorą udział w konkursie automatycznie. Widzę jedno twoje zdjęcie (Plik:Zabytkowa dzwonnica z XVII wieku., Parczew.JPG). Bierze udział w konkursie, na stronie opisu, pod licencją jest stosowny szablon „Ta fotografia została przesłana w ramach projektu Wiki Lubi Zabytki”. --WTM (dyskusja) 01:39, 20 wrz 2014 (CEST)

nie widzę zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Witam,

po przesłaniu zdjęcia do zabytku, który jeszcze nie posiada przesłanych zdjęć, zdjęcia nie są widoczne, natomiast do zabytków, do których ktoś dodawał zdjęcia wcześniej, przesłane przeze mnie zdjęcia są widoczne natychmiast. Dlaczego tak się dzieje? Czy muszę poczekać, czy też nigdy się nie ukażą? -- niepodpisany komentarz użytkownika Cezary Kujawski (dyskusja | wkład) 22:58, 19 wrz 2014‎

Przepraszam, proszę o doprecyzowanie gdzie właściwie miałyby być widoczne. Twój wkład jest widoczny tutaj/commons:Special:ListFiles/Cezary_Kujawski. Jeśli chodzi o listę obiektów (te tabelki np. Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/zachodniopomorskie/powiat gryfiński/gmina Chojna), to one nie aktualizują się automatycznie. Robi się to w całości ręcznie. --WTM (dyskusja) 01:52, 20 wrz 2014 (CEST)

U mnie jest tak samo. I też chciałabym wiedzieć dlaczego. Czekamy na odpowiedź kompetentnych osób. Pozdrawiam. Barbara Bd161153 (dyskusja) 00:32, 20 wrz 2014 (CEST)

Aby uniknąć wątpliwości, w którym miejscu oczekujesz, że powinny być widoczne? Jestem w stanie znaleźć twój wkład tutaj/commons:Special:Special:ListFiles/Bd161153 --WTM (dyskusja) 01:52, 20 wrz 2014 (CEST)

Zgadza się tyle, że link trochę inny. Mianowicie "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:Contributions/Bd161153" (tak też napisałeś w odnośniku "tutaj"). Mnie chodziło o stronę https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/opolskie/powiat_prudnicki/gmina_Prudnik , czyli tę, z której wczytywałam zdjęcia. Sądzę, że Cezaremu również. Bd161153 (dyskusja) 14:11, 20 wrz 2014 (CEST)

Strona typu Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/opolskie/powiat_prudnicki/gmina_Prudnik nie aktualizuje się automatycznie. Nie mamy takiego automatu. Wszystkie te tabelki z zabytkami zostały zrobione ręcznie (jaka tytaniczna praca organizatorów konkursu!) oraz wszelkie nowo dodane fotografie również należałoby wstawić tam ręcznie. Dopóki jakiś człowiek tego nie zrobi, to samo się nie pokaże. WTM (dyskusja) 14:34, 20 wrz 2014 (CEST)

Może to głupie pytanie (jestem nowicjuszką), ale skąd wobec tego w przyszłym roku będzie wiadomo, że zdjęcie jakiegoś obiektu już zostało dodane ? Znowu trzeba to będzie sprawdzać ręcznie ? Bd161153 (dyskusja) 14:51, 20 wrz 2014 (CEST)

Niestety nie ma innego wyjścia, nie mamy boota który byłby w stanie to zrobić. --Jacek Halicki (dyskusja) 18:36, 21 wrz 2014 (CEST)

Pozwolenie na robienie zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Jakie polskie prawo reguluje robienie zdjęć. Zaznaczam, że przeczytałem kilka stron na ten temat, ale zawsze znajdzie się mądrala który wie najlepiej i myśli że wszytko mu wolno. Jednak ja zawsze podchodzę z duzym dystansem do tego typu internetowych myślicieli. Bo zwykle wiedzą, tyle co nic. Wg. tego co przeczytałem właściciel obiektu może mi odmówić robienie zdjęć na jego terenie, ale kiedy zrobię zdjęcie np. na ulicy której właścicielem jest gmina to wtedy mogę zrobić zdjęcie takiemu obiektowi. Ale znowu pojawia się problem publikacji zdjęć. Czy pomimo tego, że właściciel nie wyraził zgody na fotografowanie, a ja mimo wszytko obiekt sfotografowałem i wysłałem na stronę Wiki Lubi Zabytki, to czy mogę mieć przez to problemy?
Jest to pytanie teoretycznie. Póki co nie spotkałem się z tym problemem, ale pomyślałem sobie, że zawsze lepiej wiedzieć. --R4venger (dyskusja) 17:45, 21 wrz 2014 (CEST)

Nie będziesz mieć żadnych problemów, wszystko co jest w tzw. przestrzeni publicznej można fotografować i publikować bez przeszkód. W zasadzie zgoda właściciela nie jest potrzebna. Oczywiście należy respektować zakaz wstępu na wyraźnie oznakowany teren prywatny. --Jacek Halicki (dyskusja) 18:34, 21 wrz 2014 (CEST)
Na teren prywatny bez zgody właściciela proszę nie wchodzić. Właściciel ma pełne prawo wyprosić ze swojej posesji niechcianego fotografa. Natomiast jeśli jesteś na terenie publicznym, np. na ulicy, to utrwalanie aparatem fotograficznym wszystkiego tego, co masz w zasięgu wzroku, nie powinno naruszać niczyich praw. --WTM (dyskusja) 18:59, 21 wrz 2014 (CEST)

wiki lubi zabytki[edytuj | edytuj kod]

Jak dodać zdjęcie na konkurs? Co zrobić kiedy nie chcę się dodać? Korsyka5700 (dyskusja) 12:34, 22 wrz 2014 (CEST)

@Korsyka5700: Zależy co to znaczy "nie chcę się dodać". Czasami jest tak, że strona przesyłania może nie działać ze względu na dużą liczbę przesyłających zdjęcia. Generalnie aby wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać zdjęcia za pomocą przygotowanych tabelek z zabytkami. Yarl 13:12, 23 wrz 2014 (CEST)

Konkurs + logowanie - pytania[edytuj | edytuj kod]

Dzień dobry,

zarejestrowałam się na stronie Wikimedia Commons. Tam się loguję się z nickiem "kkasia"", mail kkasia79@poczta.onet.pl Czy na stronie Wikipedii muszę mieć osobny login? Gdyż powyższych nickiem nie mogę się zalogować na wikipedii.

Wysyłałam zdjęcia do konkursu, jednak nigdzie nie pojawiła mi się opcja akceptacji regulaminu. Czy taka akceptacja jest automatyczna czy jak? Skąd mam pewność że moje zdjęcia biorą udział w konkursie?

Byłabym wdzięczna za informacje.

Pozdrawiam Kasia

System powinien automatycznie stworzyć jeden login dla Commons jak i Wikipedii, możesz to sprawdzić na tej stronie. Akceptacja regulaminu jest automatyczna, natomiast twoje przesłane pliki są tutaj. Wygląda, że wszystko jest OK. Yarl 13:18, 23 wrz 2014 (CEST)
problemem jest to, ze na pl.wiki istnieje konto kkasia utworzone w 2007. Dlatego nie zostało stworzone automatycznie konto uniwersalne. Podobnie na en.wiki i fr.wiki lista kont. Stwórz konto uniwersalne, tak jak napisał, Yarl a następnie możesz wystąpic o przejęcie tych kont (USURP) na stronie meta:Steward_requests/Username_changes masti <dyskusja> 13:58, 23 wrz 2014 (CEST)


Dziękuję za info. Tyle że po angielsku na stronie meta się nie dogadam. A da się moje obecne zdjęcia przerzucić na inny login? Czy moze usunąć obecne zdjęcia które wrzuciłam, założyć nowy login i na nowym loginie ponownie te zdjęcia wysłać?

Jeśli masz problem, żeby sformułować wniosek po angielsku, to zawsze możesz śmiało poprosić Mastiego o pomoc. Jest kilka rozwiązań tej sytuacji. Różne rzeczy można zrobić. Tylko z rozmysłem, żeby nie narobić galimatiasu. Możesz
 • albo zachować swój nick kkasia oraz złożyć wniosek o przejęcie (USURP) istniejącego konta na pl-wiki (oraz en-wiki i fr-wiki) jak proponują wyżej Masti i Yarl
 • albo poprosić o zmianę nicka twojego konta na Wikimedia Commons na jakiś inny (a do tego nie trzeba kasować zdjęć i ładować ponownie) --WTM (dyskusja) 16:49, 24 wrz 2014 (CEST)

Błędne zdjęcia w tabeli zabytków w Gdańsku[edytuj | edytuj kod]

Witam. Chciałem zgłosić błędy z Tabeli Gdańsk, zostały zamieszczone nie prawidłowe zdjęcia. Podam numery: 635506 zamiast bastionu ktoś zamieścił budynek Dworca Głównego PKP,635493 zamiast bramy złotej widnieje ratusz,635495 do 635497 brama więzienna i katownia, a jest błędne zdjęcia bractwa Jerzego;635539 Dwór Artusa, a dano kamienicę w rynku ;635479 baszta słomiana, a dano bractwo św. Jerzego. Proszę też usunąć moje zdjęcia, omyłkowo dodane do tabeli z Gdańska o numerze 635479. Pozdrawiam Dawid Galus (dyskusja) 19:54, 22 wrz 2014 (CEST)

Błędy w tabelach zabytków należy zgłaszać tutaj [18]. --Jacek Halicki (dyskusja) 20:07, 22 wrz 2014 (CEST)

Błędna nazwa pliku[edytuj | edytuj kod]

Proszę o zmianę w tytule tego zdjęcia: [19]; powinno być Łódź zamiast Łask – 31.182.139.227 (dyskusja) 22:18, 22 wrz 2014 (CEST)

Zrobione --Jacek Halicki (dyskusja) 22:23, 22 wrz 2014 (CEST)

Przesłane zdjęcia nie są widoczne[edytuj | edytuj kod]

Przesłałem 5 fotografii korzystając m.in. z linku na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/%C5%82%C3%B3dzkie/powiat_be%C5%82chatowski

Nie zostało to w żaden sposób uwidocznione (nadal widnieje informacja "brak zdjęcia") mimo, że na stronie http://stats.wikilovesmonuments.cl/?pais=poland&usuario=Older%20w jest widocznych 5 moich zdjęć. Czy oznacza to, że wrzucone przeze mnie pliki nie zostały prawidłowo połączone ze stroną obiektu? Older w (dyskusja) 23:45, 22 wrz 2014 (CEST)

Zdjęcia są w zasobach Wikimedia Commons. Tabela Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/łódzkie/powiat bełchatowski NIE aktualizuje się automatycznie. Nie mamy takiego automatu. Wszystko co jest widoczne w tych tabelkach zostało zrobione ręcznie przez organizatorów konkursu. Tabelkę należy samodzielnie zedytować i wskazać jakie zdjęcie, wcześniej umieszczone na Commons, powinno być powiązane z danym zabytkiem. Po otwarciu odpowiedniego fragmentu do edycji (trzeba kliknąć w [edytuj]) należy w odpowiednim miejscu (zdjęcie = ) wpisać nazwę pliku, który został dopiero co wgrany na Commons. Informacja "brak zdjęcia" oznacz, że na razie nikt tego nie zrobił. --WTM (dyskusja) 10:58, 23 wrz 2014 (CEST)


Więc po co w takim razie są indywidualne linki do przesłania każdego zdjęcia osobno? W dodatku w linku znajduje się przecież ID obiektu i jego opis. Dlaczego więc należy łączyć obiekt ze zdjęciem "ręcznie"? Edycja sporej tabeli, w której nie można wyszukać żądanego ciągu znaków, jest nieco uciążliwa.
Wobec tego bardziej rozsądne będzie dla użytkownika wrzucenie hurtem wszystkich zdjęć do Commons, a następnie przejście do edycji tabel, bo to ich zawartość decyduje, czy zdjęcie się pojawi?
Indywidualne linki do przesłania każdego zdjęcia osobno są jedną z metod, żeby wziąć udział w konkursie. Żeby zdjęcie wzięło udział w konkursie, to koniecznie: musi być załadowane na Wikimedia Commons oraz tam prawidłowo opisane (tzn. numerem ID). Jeśli ktoś skorzysta z tych indywidualnych linków do przesłania każdego zdjęcia osobno, to prawa od razu jest opatrzona właściwymi szablonami. Zawartość tabel nie decyduje o niczym. --WTM (dyskusja) 17:03, 24 wrz 2014 (CEST)


Przetestowałam dodawanie pojedynczych zdjęć do tabelki i działa. Dziękuję WTM za prostą i czytelną instrukcję. Czy mógłbyś jeszcze napisać jak dodać kilka zdjęć do jednego wiersza tabeli ? Oddzielić nazwy przecinkami, spacjami czy jakoś zupełnie inaczej ? Pozdrawiam Bd161153 (dyskusja) 15:44, 26 wrz 2014 (CEST)

Ponowienie zapytania[edytuj | edytuj kod]

Ponowienie zapytania

Nieścisłości na liście zapotrzebowania szczególnego

Jak to właściwie jest? Jeżeli mamy obiekt, powiedzmy tzw zespół kościoła, który składa się właściwie z kilku elementów (każdy o innym numerze inwentarzowym) np kościół, ogrodzenie, cmentarz i żaden z tych elementów nie ma jeszcze przypisanej fotografii to w jednych przypadkach wszystkie te elementy znajdują się na oddzielnej liście zapotrzebowania szczególnego, a w innych nie, tylko np sam kościół. Wygląda to na ewidentny błąd. Czy mam rozumieć że jeżeli wyszczególnione odrębnymi numerami pozycje inwentarzowe nie posiadają przypisanych zdjęć to wszystkie znajdują się na liście zapotrzebowania szczególnego mimo iż nie są fizycznie umieszczone na tej liście? Czy dotyczy to tylko wybranych pozycji - ale których - tylko dlaczego miałoby tak być? Czy jeżeli grupuję zdjęcia: osobno kościół, osobno ogrodzenie, osobno cmentarz i dodaję pod ich oddzielnymi numerami to zostanie to potraktowane jako oddzielne obiekty - skoro mają inne numery inwentarzowe - czy lepiej "wrzucać" wszystko do jednego wora - kościół - i mieć pewność że zdjęcia zostaną policzone jako z listy zapotrzebowania szczególnego? Tylko że w tedy tworzy się bałagan no i podział na pomniejsze elementy zespołu też staje się bezcelowy......

Proszę o odpowiedź.

Czemu odpowiedzi są udzielane wybiórczo na zadawane pytania?

Czekam już tydzień na odpowiedź i nic......

Przepraszam, widocznie pytanie jakoś mi umknęło. Lista zapotrzebowań szczególnych jest jaka jest i nie będzie zmieniana/poprawiana/uzupełniana. Niektórych pozycji na liście zapotrzebowań nie ma za względu na to, iż po prostu byłaby ona znacznie obszerniejsza, obecna i tak jest zdecydowanie za duża, ale cóż poradzić. Starałem się z listy zapotrzebowań obiekty mało krytyczne jak np. szopy, ale wiadomo, że wszystkiego się nie odsieje.
Wpis dla grupy zabytków jest, jak sama nazwa mówi, dla grupy zabytków, czyli dla zdjęć, które przedstawiają np. zabytkowy kościół, zabytkową dzwonnicę, zabytkowe ogrodzenie i cmentarz na jednym kadrze. Pojedynczych zdjęć tak lepiej nie wrzucać, ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że taki proceder się odbywa. Yarl 20:58, 23 wrz 2014 (CEST)

Kreator przesyłania plików[edytuj | edytuj kod]

Kreator przesyłania plików, załaduje zdjęcia, po opisie "dale" jest nie aktywne i nie publikuje zdjęćDawid Galus (dyskusja) 08:54, 25 wrz 2014 (CEST)

Może to wynikać w chwilowego przeciążenia serwera, u mnie jest wszytko OK.--Jacek Halicki (dyskusja) 15:54, 26 wrz 2014 (CEST)

Zdjęcia na koncie[edytuj | edytuj kod]

Mam pytanie,z tabeli zabytków wysłałem zdjęcia z Oświęcimia z obozu koncentracyjnego,na moim koncie są zapisane ale nie wyświetlone, dlaczego?Dawid Galus (dyskusja) 19:00, 25 wrz 2014 (CEST)

@Dawid Galus: Jeśli chodzi o zdjęcia w tabelkach to patrz odp. #wiki_zabytki_zdjecia. Yarl 22:16, 27 wrz 2014 (CEST)

Co znaczy publikacja?[edytuj | edytuj kod]

Czy jeżeli można obejrzeć moje zdjęcia w internecie (Picasa, Flickr) to oznacza, że są opublikowane i nie mogą brać udziału w konkursie? 83.30.188.45 (dyskusja) 22:27, 25 wrz 2014 (CEST)

W czasie trwania konkursu tzn. do końca września nie należy wrzucać takich zdjęć. Regulamin mówi jednoznacznie, że w konkursie mogą brać udział jedynie zdjęcia nie opublikowane wcześniej nigdzie.--Jacek Halicki (dyskusja) 15:51, 26 wrz 2014 (CEST)

Dodawanie zdjęć do tabeli[edytuj | edytuj kod]

Przetestowałam dodawanie pojedynczych zdjęć do tabelki i działa. Dziękuję WTM za prostą i czytelną instrukcję. Czy mógłbyś jeszcze napisać jak dodać kilka zdjęć do jednego wiersza tabeli ? Oddzielić nazwy przecinkami, spacjami czy jakoś zupełnie inaczej ? Pozdrawiam Bd161153 (dyskusja) 17:29, 26 wrz 2014 (CEST)

Prośba o usunięcie zdjęc[edytuj | edytuj kod]

Bardzo proszę usunąć te 3 zdjęcia:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Willa,_1860_(obecnie_poczta_glowna)_slowackiego_8_01.JPG https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Willa,_1860_(obecnie_poczta_glowna)_slowackiego_8_02.JPG https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Willa,_1860_(obecnie_poczta_glowna)_slowackiego_8_03.JPG

Powodem jest fakt, że nie przedstawiają tego budynku co trzeba. Jest to budynek który mieści się bliżej. --R4venger (dyskusja) 23:38, 26 wrz 2014 (CEST)

Korekta opisów zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Szanowni, Uprzejmie proszę o skorygowanie małych błędów, które niestety popełniłem, przesyłając zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pomnik_Kosciuszki_80_18812.JPG Błąd polegał na przypisaniu niewłaściwej lokalizacji. Pomnik Kościuszki w Krakowie na Wawelu jest na bastionie Władysława IV a nie na murach średniowiecznych https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Strzelno_kor1.jpg Zdjęcie zostało wykonane w 2008 roku a nie 2014

Przy okazji muszę napisać, że niepokoi mnie nieco, że o ile mogę przejrzeć listę przesłanych moich zdjęć tutaj: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna:Szukaj&limit=100&offset=0&profile=images&search=TenKobuz, to wyszukiwanie pod tym adresem: https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:ListFiles?limit=50&user=tenkobuz&ilshowall=1 daje wynik 0. Mam nadzieję, że wynika to jedynie z nadmiaru nadsyłanych plików i braku Waszego czasu na ich ogarnięcie :-) Tomasz Gamdzyk (TenKobuz) TenKobuz (dyskusja) 13:47, 27 wrz 2014 (CEST)

Niechże już cie przestanie niepokoić. Robisz mały błąd we własnej nazwie użytkownika. Wielkość znaków ma znaczenie! Tu jesteś TenKobuz a nie Tenkobuz. Użyj URL z … &user=TenKobuz … --WTM (dyskusja) 17:02, 27 wrz 2014 (CEST)

Jak przesłać zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Jak przesłać zdjęcia ? -- niepodpisany komentarz użytkownika 37.152.18.85 (dyskusja | wkład)

Znajdź zabytek w przygotowanej przez organizatorów tabeli, a następnie kliknij ikonkę "prześlij" po prawej stronie przy odpowiedniej pozycji. Możesz też skorzystać z mapy – przybliż ją w odpowiednim regionie i kliknij na pinezkę w miejscu odpowiedniego zabytku. --WTM (dyskusja) 17:15, 27 wrz 2014 (CEST)

Rozmiar zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Witam. Czy może być opublikowane zdjęcie o wielkości poniżej 8 Mpx. Zrobiłam kilka z listy„zapotrzebowania szczególne” a nie zależy mi na uczestnictwie w konkursie. Mariola Merwa (dyskusja) 10:30, 29 wrz 2014 (CEST)

@Mariola Merwa: Jasne, w takim przypadku można przesyłać mniejsze zdjęcia. Yarl 21:10, 29 wrz 2014 (CEST)

Prośba o poprawkę w opisie zdjęć.[edytuj | edytuj kod]

Bardzo proszę o skorygowanie opisu czterech zdjęć: zamiast "Zagórz" powinno być "Tyczyn", które zostały prawidłowo umieszczone w tabelce "Tyczyn, zespół kościoła par. pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny". LuzynaS (dyskusja) 14:16, 30 wrz 2014 (CEST) Ponawiam swoją prośbę o poprawkę w opisie wyżej wymienionych zdjęć.LuzynaS (dyskusja) 19:09, 2 paź 2014 (CEST)

Zrobione --Jacek Halicki (dyskusja) 22:52, 4 paź 2014 (CEST)

Usunięcie zdjęcia.[edytuj | edytuj kod]

Uprzejmie proszę o usunięcie (lub zamazanie twarzy na fotografii), która została wysłana przeze mnie dnia dzisiejszego z widoczną twarzą człowieka na dworcu PKP w Białymstoku na ul. Kolejowej. Dąb Wielki (dyskusja) 17:14, 30 wrz 2014 (CEST)

Nie ma potrzeby, twarze ludzkie o ile nie są dominują, a są drobnym elementem pejzażu mogą być na zdjęciach. --Jacek Halicki (dyskusja) 00:37, 1 paź 2014 (CEST)

Usunięcie zdjęcia.[edytuj | edytuj kod]

Uprzejmie proszę o usunięcie wysłanych przeze mnie w dniu 30.09.2014r. zdjęć to jest budynku przy ul. Parkowej 6 w Białymstoku i budynku spedycji kolejowej przy ul.Kolejowej 26 w Białymstoku z powodu niezamazanych numerów na tablicach rejestracyjnych samochodów. Dąb Wielki (dyskusja) 18:05, 30 wrz 2014 (CEST)

Nie ma potrzeby usuwania zdjęcia, tablice można wyretuszować, chociaż o ile się orientuję nie jest to konieczne. Osoba bez szczególnych uprawnień nie ma możliwości identyfikacji właściciela samochodu po jego numerze rejestracyjnym. --Jacek Halicki (dyskusja) 00:44, 1 paź 2014 (CEST)

po terminie[edytuj | edytuj kod]

Witam, przesyłam dopiero zdjęcia na konkurs. Sądzę, że Państwo oprócz moich zdjęć nie będą mieli innych jeśli chodzi o niektóre zabytki, które są znaczące dla Państwa. Czy jest szansa, że jednak wezmą Państwo pod uwagę je choć zostały wysłane po terminie? Z tego powodu nie wiem czy zamieszczać wszystkie zdjęcia jakie posiadam (oczywiście mogę wysłać listę zabytków, których zdjęcia posiadam.)Z góry dziękuję za odpowiedź.

Zdjęcia możesz wrzucić, zawsze mogą się przydać do któregoś hasła, na pewno jednak nie ma możliwości, aby mogły brać udział w konkursie. --Jacek Halicki (dyskusja) 00:49, 1 paź 2014 (CEST)

Błędy w wykazie Zapotrzebowania szczególne/małopolskie[edytuj | edytuj kod]

Dlaczego zdjęcia z Nowego Wiśnicza figurują na liście "Zapotrzebowania szczególne/małopolskie" skoro w zeszłorocznej edycji dodałam zdjęcia dobrej jakości pod tematami : 615151 kościół par.p.w.Wniebowzięcia NMP, 1620 615153 dzwonnica, XVII 615165 dworek Koryznówka, 1860 615167 sąd grodzki, ob. liceum plastyczne, 1911-1912 690873 kapliczka św. Jana Nepomucena, 2 poł. XVIII oraz innymi tematami z Nowego i Starego Wiśnicza? (nie wklejem wszystkich, żeby nie zaśmiecać) Aneta Lazurek (dyskusja) 02:39, 1 paź 2014 (CEST)

Termin nadsyłania prac[edytuj | edytuj kod]

Witam. Dodawałem wczoraj zdjęcia korzystając z regulaminowego sposobu. Ostatnie zdjęcie, które zostało dodane do mojego konta przesłałem o godzinie 22:30. Prace wysłane po tej godzinie, lecz nadal przed północą, nie zostały dodane pomimo tego że są widoczne w Wikimedia Commons. Z tego co widzę kwestia dotyczy wszystkich osób biorących udział w konkursie. Chciałbym się dowiedzieć czy prace nadesłane po 22:30 zostaną dodane do zasobów biorących udział w konkursie, a jeżeli tak, to kiedy zostaną one zaktualizowane. --Fly4pix (dyskusja) 19:53, 1 paź 2014 (CEST)

Nie pojmuję o co chodzi. Według ciebie, prace wysłane po godzinie GDZIE nie zostały dodane? Co masz na myśli pisząc słowa „do zasobów biorących udział w konkursie”? Fotografie biorące udział w konkursie to te, które zostały prawidłowo wysłane na Wikimedia Commons. Twój wkład na Commons widzę tutaj / tutaj. Czegoś brakuje? --WTM (dyskusja) 19:42, 1 paź 2014 (CEST)
To może wyrażę się inaczej. Przesłane przeze mnie zdjęcia, widoczne w moich zasobach Wikimedia Commons, nie pokrywają się ze zdjęciami widocznymi na stronie http://stats.wikilovesmonuments.cl/?pais=poland&usuario=Fly4pix . Chciałbym się dowiedzieć czy prace obecne w Commons, a niewidoczne pod tym linkiem również biorą udział w konkursie. Fly4pix (dyskusja) 19:53, 1 paź 2014 (CEST)--

Błędnie podpisane fotografie[edytuj | edytuj kod]

Witam - zamiast wpisać tutaj swoją prośbę wpisałam ją w dyskusji wikipedysty Yarl - dlatego tutaj ją powtarzam: Bardzo proszę o poprawienie czterech opisów do przesłanych zdjęć, które dotyczą zabytku wpisanego do rejestru zabytków pod numerem ID 641625. Pliki zostały przesłane 29 września 2014 w godz.: 21:41 do 21:47. W każdym z nich błędny jest początek nazwy, tzn. jest "Szałsza Kościół Narodzenia NMP", natomiast prawidłowo powinno być "Księży Las Kościół św. Michała". Druga część nazwy w każdym pliku jest prawidłowa. Bardzo przepraszam za kłopot. Karya (dyskusja) 21:44, 1 paź 2014 (CEST)

Zrobione. --Jacek Halicki (dyskusja) 11:26, 2 paź 2014 (CEST)

Statystyki ilościowe[edytuj | edytuj kod]

Czy będą ogłoszone statystyki ilościowe z listy "zapotrzebowanie szczególne". Zdaję sobie sprawę, że nie tylko ilość zdjęć jest ważna, ale mimo to chciałbym wiedzieć kto ile dodał zdjęć. Utajnienie tych statystyk nie wpłynie dobrze na przejrzystość werdyktu komisji konkursowej. Zawsze ktoś będzie mógł powiedzieć "ja zrobiłem więcej zdjęć".--Jacek Halicki (dyskusja) 00:36, 2 paź 2014 (CEST)

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kiedy poznamy wyniki tegorocznej edycji konkursu?

Podobnie jak w poprzednich latach, wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ostatnim tygodniu października. --WTM (dyskusja) 11:14, 2 paź 2014 (CEST)

Ale trzymacie nas w niepewności :) Mbanaszk (dyskusja) 08:34, 27 paź 2014 (CET)

Zdjęcia bez szablonu zabytku[edytuj | edytuj kod]

Dlaczego te zdjęcia https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Belfry_in_Pstr%C4%85%C5%BCna pomimo tego, że były normalnie dodawane z tabeli nie mają szablonu zabytku? Obiekt jest na liście zapotrzebowania szczególnego. --Jacek Halicki (dyskusja) 20:51, 2 paź 2014 (CEST)

Zdarza się, że niektórych zabytków brak w wykazie NID (stąd nr 0), ale znajdują się w wykazie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 1bumer dyskusja 21:51, 2 paź 2014 (CEST)

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Czy wobec osób nagminnie łamiących zasady konkursu, będą wyciągane jakieś konsekwencje np w postaci dyskwalifikacji? --Polar123 (dyskusja) 18:17, 3 paź 2014 (CEST)

Apel do uczestników WLZ[edytuj | edytuj kod]

Apeluję do uczestników konkursu aby zadbali o to, aby dodane przez nich zdjęcia znalazły się we właściwych kategoriach. Masa ilustracji wylądowała w kategoriach gmim i jest tam teraz niezły bałagan. A nie ma wielkiego pożytku ze zdjęć, które są porozrzucane i źle skategoryzowane. Osoby o większym doświadczeniu mogą również uzupełniać błędy w tabelach zabytków. --Jacek Halicki (dyskusja) 23:01, 4 paź 2014 (CEST)

Tak podpowiadał Upload Wizard. U mnie konkretnie "Cultural heritage monuments in gmina Prudnik". Czy mam tę kategorię zmienić na "Cultural heritage monuments in Prudnik" (zdjęcia dotyczą miasta)? Bd161153 (dyskusja) 23:16, 4 paź 2014 (CEST)
Jacku, nie użyłbym słowa, że są źle skategoryzowane, tylko nie do końca tak precyzyjnie, jak byśmy tego oczekiwali. Jeśli są w umieszczone kategoriach gmin, to jest całkiem nieźle. Naprawdę źle to było wtedy, gdyby zdjęcia z – powiedzmy – Prudnika były wrzucone do absurdalnie odległych kategorii np. "Architecture of Silesia", "Market squares in Poland", "Houses in Opole Voivodeship". Niemniej jednak, kto z autorów prac konkursowych orientuje się w systemie kategoryzacji na Commons, chciałby i umie nadać właściwą, najbardziej precyzyjną kategorię, to proszony jest o rekategoryzację. --WTM (dyskusja) 23:48, 4 paź 2014 (CEST)
Bd161153, tak. Zmień na "Cultural heritage monuments in Prudnik", bo tak jest dokładniej. Możesz poszukać również w kategoriach podrzędnych do "Prudnik" czy może coś pasuje (np. zdjęcia z rynku do "Market Square in Prudnik‎") --WTM (dyskusja) 23:48, 4 paź 2014 (CEST)
A czy mogę jeszcze zmienić nazwę pliku i w jaki sposób ? Konkretnie chodzi o ten plik: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamkowa_10,_detal,_rece_opadaj%C4%85..........JPG. Chciałam usunąć ten dopisek "ręce opadają", ale po kliknięciu edycji do nazwy nie mam dostępu.
Zrobione--Jacek Halicki (dyskusja) 00:30, 5 paź 2014 (CEST)

Brak użytkownika w statystykach[edytuj | edytuj kod]

Witam, 30 września przesłałam na konkurs 16 zdjęć. W Upload log widać to. Pliki można wyświetlić, natomiast nie ma mnie w statysykach. Czy tym samym biorę udział w konkursie i czy pojawię się w statystykach? Agnieszka M (dyskusja) 07:46, 5 paź 2014 (CEST)

Wszystkie Twoje zdjęcia mają szablon konkursowy, więc na pewno zostaną obejrzane przez komisję. --Jacek Halicki (dyskusja) 00:35, 7 paź 2014 (CEST)

Dziękuję za odpowiedź ~~O jakie statystyki chodzi? Jak mogę sprawdzić swoją obecność w tych statystykach? Proszę o pomoc, z góry dziękuję za informację.http://stats.wikilovesmonuments.cl/?pais=poland Poszukaj swojego loginu

Nieuczciwe zachowanie wikipedysty.[edytuj | edytuj kod]

Jestem oburzona nieuczciwym zachowaniem użytkownika USERRO12345. Powyrzucał on moje fotografie przedstawiające zabytki we Włodawie, a zamiast tego wstawił do tabelki swoje zdjęcia. Przecież mógł stworzyć dodatkowy link z fotografiami, zamiast wyrzucać cudze zdjęcia. Poświęciłam czas żeby uczciwie opisać i wstawić zdjęcia do odpowiednich miejsc w tabeli i nie spodziewałam się takich barbarzyńskich praktyk. Ja nie usuwałam cudzych zdjęć z tabeli, nawet posiadając lepszej jakości fotografie już zamieszczonych zabytków, bo cenię cudzą pracę. Umieściłam natomiast zdjęcia na swoim koncie. Proszę o odpowiedź, czy takie zachowania są dopuszczalne.Ania Poleszak (dyskusja) 11:12, 6 paź 2014 (CEST)

Może Cię rozczaruję, ale nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy" i zawsze można, a nawet trzeba zmieniać zdjęcia - jeżeli na Commons pojawią się ilustracje wyższej jakości. Zasada jest taka, że należy zastępować zdjęcia gorsze - lepszymi. Postaraj się na spokojnie i obiektywnie ocenić czyje zdjęcia są bardziej encyklopedyczne i lepsze technicznie. Jeżeli uznasz, że Twoje były doskonalsze - napisz do osoby która dokonała edycji i spróbuj ją przekonać do swojego punktu widzenia. Pamiętaj przy tym, że wszyscy tutaj powinni działać dla dobra projektu, a nie dla zaspokojenia własnych ambicji. --Jacek Halicki (dyskusja) 01:18, 10 paź 2014 (CEST)

Brak zdjęć w tabelach z zabytkami[edytuj | edytuj kod]

Dlaczego zdjęcia które dodałam w trakcie konkursu nie są widoczne w tabelach z zabytkami? Zdjęcia dodawałam do danego zabytku poprzez link podpięty do ikony z aparatem fotograficznym (która znajduje się przy każdym obiekcie z listy)więc zdjęcia powinny być widoczne w tabeli, a niestety tak nie jest, zabytki pozostają opatrzone informacją o braku fotografii.... Nie rozumiem.... Zdjęcia dodałam poprawnie, takie przynajmniej mam wrażenie, skoro wszystkie widnieją w statystykach konkursowych.... Proszę o pomoc.

Tabele zabytków nie aktualizują się automatycznie, o jakie zdjęcie chodzi?--Jacek Halicki (dyskusja) 20:23, 10 paź 2014 (CEST)
Niestety sprawa dotyczy około 500 zdjęć..... Jak powinnam zatem zaktualizować tabele? Ratuuuuuunkuuuuuuu.......
Wybieramy województwo i powiat na tej stronie: Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Lista zabytków, następnie klikamy na edytuj i przy danym obiekcie w polu zdjęcie wpisujemy nazwę zdjęcia zapisaną przykładowo tak: Zamość2.JPG Gdy uzupełnimy wszystko co chcemy z danej gminy/miasta, w opisie zmian wpisujemy przykładowo uzupełnienie tabelki a następnie klikamy na "pokaż podgląd" aby obejrzeć, czy nie popełniliśmy nigdzie błędu. Jeśli nie ma błędy to klikamy na przycisk "zapisz". --Halavar (dyskusja) 10:38, 13 paź 2014 (CEST)
Wyjdę już na totalną blondynkę, ale proszę jeszcze o podpowiedź jak dodać więcej niż jedno zdjęcie do danego obiektu?
Więcej niż jedno zdjęcie nie można dodać, bo w tabelce jest miejsce tylko dla jednego zdjęcia. Tak więc wybierajmy te, które jest najlepsze, aby najlepiej ukazywało dany obiekt zabytkowy. --Halavar (dyskusja) 09:36, 14 paź 2014 (CEST)

Usunięcie zdjęć[edytuj | edytuj kod]

W związku z ogłoszeniem wyniku konkursu "Wiki Lubi Zabytki" i nie spełnianiem "jakościowych" jego standardów przez moje zdjęcia . Proszę o usunięcie moich zdjęć z repozytorium Wikimedia Commons w szczególności tych ponad 150 obiektów z listy "zapotrzebowanie szczególne". --Polar123 (dyskusja) 22:41, 2 lis 2014 (CET)

Jeżeli chcesz hurtem usunąć wszystkie swoje zdjęcia to nic z tego nie będzie, ponieważ licencja Creative Commons na której zostały opublikowane jest nieodwołalna. Chyba, że chodzi Ci o usunięcie zdjęć seryjnych, ale tym się nie martw. Jeden z adminów na Commons obiecał się tym zająć. --Jacek Halicki (dyskusja) 20:02, 3 lis 2014 (CET)
O Jacku to strasznie Ci się zmniejszy ilość zdjęć w statystykach. Ale tak mi się wydaje, że chyba nie Ciebie pytałem. --Polar123 (dyskusja) 20:19, 3 lis 2014 (CET)
Jeżeli moja odpowiedź Cię nie satysfakcjonuje, to zapytaj kogoś z adminów na ich stronie dyskusji. Odpowiedzą Ci to samo co ja. --Jacek Halicki (dyskusja) 23:21, 6 lis 2014 (CET)
@Polar123 O zdjęciach umieszczonych na Wikimedia Commons decydują administratorzy Commons. Zwróć się z tym do któregoś z nich. Na tej stronie są wypisani wszyscy tamtejsi admini posegregowani wg znajomości języków. --WTM (dyskusja) 00:29, 7 lis 2014 (CET)
@WTMDziękuję.--Polar123 (dyskusja) 18:00, 7 lis 2014 (CET)
@Polar123Trzeba było zapytać o możliwość usunięcia plików, a nie masowo składać wnioski o usuniecie każdego zdjęcia. Teraz zablokowano Ci konto na Commons, a Twoje zdjęcia i tak zostaną. --Jacek Halicki (dyskusja) 13:14, 11 lis 2014 (CET)
No i co z tego? Masz z tym jakiś problem?--Polar123 (dyskusja) 14:31, 13 lis 2014 (CET)
Żadnego. A Twoim problemem jest to, że nie słuchasz rad bardziej doświadczonych wikipedystów i robisz po swojemu, co zaowocowało najpierw brakiem nagrody w konkursie, pomimo niezłych statystyk, a potem blokadą konta na Commons. Teraz pewnie obrazisz się na Wikipedię.--Jacek Halicki (dyskusja) 14:46, 13 lis 2014 (CET)
Jacku przynudzasz.--Polar123 (dyskusja) 20:52, 13 lis 2014 (CET)

Aktualizacja tabel zabytków[edytuj | edytuj kod]

Witam. Przed około miesiącem dodałem kilka zdjęć do obiektów, do których nie były do tej pory dodane żadne fotografie. Nie kierował mną udział w żadnym konkursie tylko wzbogacenie bazy o zdjęcie zabytków, które pozostawały bez dokumentacji fotograficznej. W czeluściach wikipedii odnalazłem je, jednak na mapie "wikizabytki" nie są one widoczne pod pinezkami. Dlaczego do tej pory nie są one widoczne i czy kiedyś będą? Lobo621 (dyskusja) 21:35, 3 mar 2017 (CET)

@Lobo621 Tabele z zabytkami nie aktualizują się automatycznie. Musisz poczekać aż ktoś to zrobi, możesz też sam się tym zająć. --Jacek Halicki (dyskusja) 21:56, 3 mar 2017 (CET)