Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/2012/Pytania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na tej stronie można zadawać pytania dotyczące konkursu Wiki Lubi Zabytki.

Spis treści

Błędnie przypisane zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Jestem zainteresowana wzięciem udziału w konkursie i w związku z tym przeglądam listę zabytków zwracając szczególną uwagę na te, którym brakuje zdjęć. Zauważyłam przy tej okazji, że wiele zabytków z terenu powiatu brzeskiego ma przypisane zdjęcia będące ilustracją zupełnie innych zabytków. Najczęściej są to kamienice, obiekty zlokalizowane w Krakowie. Jak można to poprawić? Wprowadza to duże zamieszanie. Poza tym, na liście zabytków nie są umieszczone wszystkie te, które znajdują się na liście prezentowanej na stronie NID. Czy będzie to uzupełniane? Czy przejmować się robiąc zdjęcia obiektami, których na liście WLZ brakuje?

werste

Oj, pominęliśmy powiat brzeski - dzięki za info. Będzie to poprawione. Jeżeli chodzi o Kraków, to wiemy, że mamy braki. Lista NID z Krakowa jest uzupełniania. Mam nadzieję, że ją ukończymy. Jeżeli to jest powiat brzeski lub inny - możesz wejść na stronę dyskusji z danej listy i wpisać, jakich obiektów brakuje. Daj od razu link do NIDu. Przykuta (dyskusja) 17:13, 29 sie 2012 (CEST)

Pytanie o zabytek[edytuj | edytuj kod]

Witam serdecznie. W ramach projektu edukacyjnego wraz z młodzieżą wykonaliśmy bardzo ciekawe zdjęcia (również lotnicze) grodzisk w powiecie. Dodam, że były to obiekty sfotografowane z lotu ptaka po raz pierwszy. Opinia publiczna dowiedziała się, dzięki nam o istnieniu fascynujących obiektów w pobliżu miasta. Kilka z tych zdjęć zostało opublikowanych w mediach, ale zdecydowana większość zdjęć publikowana nie była. Jest tylko jeden problem - grodziska te są w ewidencji Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków, a nie są umieszczone na opublikowanej przez Państwa liście. Czy grodziska nie są traktowane jako zabytki nieruchome?

Witam. Grodziska mogą być w rejestrze zabytków archeologicznych. A o jaki powiat chodzi? Można sprawdzić tutaj. Przykuta (dyskusja) 22:44, 31 sie 2012 (CEST)
Gwoli rozjaśnienia sytuacji. Działaniami administracyjnymi w zakresie wpisu obiektu do rejestru zabytków zajmuje się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prowadzi on odrębne księgi rejestru zabytków w trzech kategoriach: A – zabytek nieruchomy, B – zabytek ruchomy, C – zabytek archeologiczny. Konkurs dotyczy tylko zabytków nieruchomych (księga „A” Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków). Grodzisko prawdopodobnie będzie wpisane do księgi „C” rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków). --WTM (dyskusja) 22:51, 31 sie 2012 (CEST)

Zatem bardzo żałuję, że nie możemy dołączyć się do konkursu. Zdjęcia tych obiektów z pewnością warto upublicznić. Rozumiem jednak przepisy konkursu.

Cóż, zapraszamy do upublicznienia. Tak poza konkursem. W tym przypadku nagrodą będzie satysfakcja, że zdjęcie obiektu posłużyło do zilustrowania Wikipedii. W razie dalszych pytań proszę się nie krępować, służymy pomocą. WTM (dyskusja) 00:02, 1 wrz 2012 (CEST)

Zabytki z poza Rejestru i Ewidencji Zabytków Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.[edytuj | edytuj kod]

1. Wiele zabytków, które są nimi niewątpliwie z punktu widzenia historii sztuki, nie zostało umieszczonych na listach Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Czy można je również fotografować w ramach konkursu i czy fotografie te będą w konkursie brane pod uwagę? 2. Jak przedstawia się też sprawa zabytków, które umieszczone w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a nie ma ich na listach Wikipedii? Czy można je również zgłaszać do konkursu?

W konkursie te, które są w rejestrach (sprawdź, czy to jest rejestr zabytków nieruchomych). Jeśli nie ma ich w wiki, a są w rejestrach - także - oczywiście z opisem numer/adres/nazwa obiektu. Napisz, których brakuje (najlepiej z linkiem do wkz) - to się uzupełni tabelki. Przykuta (dyskusja) 00:59, 1 wrz 2012 (CEST)

Jak podzielić stronę na podstrony[edytuj | edytuj kod]

Ludkowie roztomili, jak się TO robi, jeśli rozsypała się tabela. Jak stworzyć podstrony. Proszę o opis !!!!!!!!!! Zetpe0202 (dyskusja) 22:05, 1 wrz 2012 (CEST)

Już zrobione. Szerszą odpowiedź dałem w tym miejscu. Przykuta (dyskusja) 23:04, 1 wrz 2012 (CEST)

Zdjęcia zabytków niesfotografowanych[edytuj | edytuj kod]

Czy zabytek niesfotografowany to taki, na który nie przyszło zdjęcie wcześniej i w konkursie? Czy jeżeli zrobię takie zdjęcie, a ktoś inny wcześniej wgra swoje to czy dla mnie liczy się to jako zabytek niesfotografowany?

Zabytek niesfotografowany to taki, dla którego w momencie rozpoczęcia konkursu nie było w zasobach Wikimedia Commons ani jednego zdjęcia. Na sfotografowaniu takich zabytków zależy nam najbardziej, ale w ramach konkursu nie ma nagrody za liczbę takich pierwszych zdjęć. Prawdopodobnie w ogóle nie będzie analizowane kto pierwszy załadował takie zdjęcie. Cenione natomiast będzie np. zrobienie dobrej dokumentacji zdjęciowej (czyli nie jedno zdjęcie, ale cały ich zestaw). Także nawet jak w Commons jest już zdjęcie zabytku, ale kiepskie, czy też pokazujące tylko jeden jego fragment - to zrobienie dokumentacji takiego zabytku też będzie bardzo cenione. Jest nagroda za ogólną unikalność i jakość załadowanych zdjęć. Unikalne zdjęcie można zrobić też zabytkowi, którego zdjęcie jest już w Wikimedia Commons. Np. z jakiegoś szczególnego ujęcia, albo z miejsca, z którego nikt go jeszcze nie fotografował, czy też np. zdjęcie przedstawiające ciekawy, jeszcze niesfotografowany detal budynku. Natomiast np. zrobienie popularnym zabytkom (np. Wawel czy Zamek Królewski w Warszawie), kolejnych typowych zdjęć jakich mamy już w Commons wiele, nie będzie szczególnie cenione. O wyborze osób, które dostaną nagrody za jakość i unikalność zdjęć zdecyduje oczywiście komisja konkursu i myślę, że to nie będzie ocena czysto ilościowa. Polimerek (dyskusja) 03:00, 3 wrz 2012 (CEST)
Liczą się te, które nie miały zdjęć przed 1 września 2012 w Commons, czyli przed rozpoczęciem konkursu. Jest mowa o nagrodach za unikatowe zdjęcia dobrej jakości. Przykuta (dyskusja) 09:07, 3 wrz 2012 (CEST)
Cytuję regulamin: "Nagrodę dla fotografów za ogólną liczbę i unikalność nadesłanych do Konkursu fotografii. Rozumie się przez to największą liczbę dobrej jakości fotografii polskich zabytków lub największą liczbę fotografii unikalnych, tzn. takich, które dokumentują zabytki nieruchome do tej pory nie mające swojego zdjęcia w Wikimedia Commons". Chodzi oczywiście o porę konkursu. Przykuta (dyskusja) 09:49, 3 wrz 2012 (CEST)

Wykazy tematów: układ urbanistyczny Starego Miasta lub/i śródmieścia.[edytuj | edytuj kod]

Szkoda że organizatorzy nie nakłonili władz w poszczególnych gminach o udostępnienie nieodpłatnie miejsc z których możliwa byłaby do wykonania mniejsza lub większa panorama zespołów urbanistycznych. Np. w Lublinie w ramach zagospodarowywania obiektów zielonych spotkać można prawdopodobnie atrapę pieca z dużą oszkloną wiatą na wypadek deszczu oraz ławkami i dwoma koszami na śmieci przy każdej ławce po jednym (np. przy rzeczce niedaleko tzw. zabytkowej wieży ciśnień) . Moim zdaniem skoro koszty nie stanowiły problemu miło byłoby gdyby w takich miejscach pojawiła się jakaś forma wieży widokowej - w tym przypadku na układ urbanistyczny Starego Miasta z Katedrą oraz zespołem zamkowym ale przesłonięty pasem niekontrolowanej zieloni. Być może w przypadku Lublina połączenie obu takich obiektów - wieży widokowej oraz dużej atrapy pieca do grilla już po niewielkiej przeróbce, zaowocowałoby pojawieniem się jakiś drobnej działalności usługowej specjalizującej się w grillowaniu, etc... Więc byłyby wpływy do kasy miasta na obsługę konserwacyjna takich obiektów widokowych oraz ochronę oglądanych zabytków.? Przy okazji, tematem powiązanym jest sprawa zaniedbanych nieużytków zielonych, więc zainteresowanych organizatorów Wiki Loves Monuments 2012 odsyłam do Commons:Bar Wiki Loves Monuments 2012 --Obserwator PL (dyskusja) 19:42, 2 wrz 2012 (CEST)

Przepraszam, ale to nie jest konkurs na stawianie wież widokowych. Przykuta (dyskusja) 09:12, 3 wrz 2012 (CEST)
Może nie bierz wszystkiego do siebie? --Obserwator PL (dyskusja) 17:42, 3 wrz 2012 (CEST)
Czytam - odpowiadam :) Przykuta (dyskusja) 18:03, 3 wrz 2012 (CEST)

czy numer rejestrowy zabytku nalezy umiescic w nazwie pliku, czy w opisie?[edytuj | edytuj kod]

czy numer rejestrowy zabytku nalezy umiescic w nazwie pliku, czy w opisie?

czy wystarczy sam numer? - W niektorych powiatach w kolumnie "numer" podana jest tez data decyzji umieszczenia zabytku w rejestrze. Czy numery rejestrowe sa unikalne czy moga sie powtarzac w wojewodztwach?

Nie musi być w nazwie pliku. W opisie może być, a może być tylko w polu 'numer' w kreatorze ładowania. Numery mogą się powtarzać, bo czasami są aktualizacje i NID ma inne i wojewódzkie urzędy inne. Niekiedy się dublują. Nie wszystkie numery z datami zmieszcza się w polu "numer" kreatora, więc warto dać je w opisie. Przykuta (dyskusja) 18:07, 3 wrz 2012 (CEST)

czy kreator ladowania plikow moze odczytac (i wykorzystac) opis zawarty w IPTC ?[edytuj | edytuj kod]

czy kreator ladowania plikow moze odczytac (i wykorzystac) opis zawarty w iptc ? (IPTC — metadane opisujące obrazy cyfrowe)

Niestety - nie może. Przykuta (dyskusja) 18:09, 3 wrz 2012 (CEST)
Opis z exif pliku pojawia się natomiast w Commons u dołu opisu zdjęcia. Kreator jest w stanie tylko pobrać z exif/iptc współrzędne geograficzne i datę wykonania zdjęcia. Polimerek (dyskusja) 16:28, 4 wrz 2012 (CEST)

Zdjęcia unikalne[edytuj | edytuj kod]

W miarę trwania konkursu w tabelach pojawiają się zdjęcia obiektów wcześniej nie sfotografowanych, czy zabytek ze zdjęciem dołączonym podczas konkursu przestaje być "wcześniej nie sfotografowanym" ?

Wcześniej = przesłany do Commons przed 1 września :) A więc nie przestaje. Przykuta (dyskusja) 14:22, 5 wrz 2012 (CEST)

zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Czy jest możliwość dodania dodatkowych zdjęć do galerii lub do już istniejących zdjęć zabytków, jeśli pod zdjęciem nie pokazuje się napis "Prześlij zdjęcie"Magda Felis (dyskusja) 15:26, 7 wrz 2012 (CEST)

Tak, zobacz punkt IV na stronie konkursu. Klikasz w link do prostego kreatora ładowania. Trzeba tylko wtedy ręcznie dodać numer zabytku z tabeli i województwo. Przykuta (dyskusja) 00:47, 8 wrz 2012 (CEST)

Problemy z przesyłaniem plików: Błąd wewnętrzny, błędna identyfikacja uczestnika.[edytuj | edytuj kod]

Przypadek , przeciążenie serwera, czy jakaś forma "wyróżnienia"? Na dziesięć prób przesłania pliku wszytko kończy się takim komunikatem. Ponieważ korzystam z Internetu na Karty Sim a więc mam płatne limity bardzo proszę o szczerą informacje w czym jest problem. Zrzut ekranu: Internal Error,Incorrect Identification--Obserwator PL (dyskusja) 21:52, 9 wrz 2012 (CEST)

PS. Póki co po prostu ignoruję ze strony tzw. Specjalny Upload Znalazłem pomoc na stronie Wikipedia: Wiki Lubi Zabytki > JAK PRZESYŁAMY ZDJĘCIA > DLA ZAAWANSOWANYCH. --Obserwator PL (dyskusja) 20:04, 10 wrz 2012 (CEST)
Możesz mieć jakiś problem z ciasteczkami (cookies), ale nie jestem pewien, czy to to. Przykuta (dyskusja) 12:47, 12 wrz 2012 (CEST)

Gdzie należy podać numer rejestrowy zabytku?[edytuj | edytuj kod]

jak w nagłówku Tonący rekin (dyskusja) 19:21, 10 wrz 2012 (CEST)

Odpowiedziałem na stronie dyskusji użytkownika Przykuta (dyskusja) 16:10, 11 wrz 2012 (CEST)

Źle opisałem zdjecie[edytuj | edytuj kod]

Dzień dobry. Źle opisałem swoje zdjęcie - tzn. uploadowałem dwa i opisały się w ten sam sposób. Jak mogę je edytować? KrzysztofPrzygodzki (dyskusja) 19:22, 10 wrz 2012 (CEST)

Odpowiedziałem na stronie dyskusji użytkownika Przykuta (dyskusja) 16:10, 11 wrz 2012 (CEST)

Listy zabytków a zdjęcia unikatowe[edytuj | edytuj kod]

Witam, Zdarza się, że na liście zabytków (wikiprojekt) nie ma odnośnika do zdjęcia czy kategorii, jednak podczas ładowania własnych zdjęć można znaleźć istniejące już dawniej (przed 1.09.2012) zdjęcia i kategorie. Zetknąłem się z taką sytuacją np. w woj. pomorskim. Czy w takim przypadku ładowane zdjęcia również będą traktowane jako unikatowe? Z jednej strony nie powinny, ale z drugiej wiele osób może traktować listy zabytków jako "wyrocznię" i umieszczać swoje zdjęcia, mając nadzieję, że będą unikatowe. Bazie (dyskusja) 10:26, 11 wrz 2012 (CEST)

Huh. Nie wyrobiliśmy się z dodaniem wszystkich do tabel - dlatego na górze każdej strony jest link do kategorii na Commons (Zobacz przesłane już zdjęcia zabytków), aby można przejrzeć, czego brakuje. Przykuta (dyskusja) 21:10, 11 wrz 2012 (CEST)
§ 13 Regulaminu konkursu definiuje fotografie unikalne następująco: dokumentują zabytki nieruchome do tej pory nie mające swojego zdjęcia w Wikimedia Commons. Jeżeli więc, przed rozpoczeciem konkursu istniały fotografie danego obiektu, to znaczy, że załadowane później nie spełniają kryteriów fotografii unikalnej. Przy okazji zwracam uwagę, że zgodnie z tym samym paragrafem, przesłanie największej liczby fotografii unikalnych nie gwarantuje nagrody, ponieważ rozpatrywane może być równiez kryterium jakościowe (największą liczbę dobrej jakości fotografii polskich zabytków). Albertus teolog (dyskusja) 10:37, 12 wrz 2012 (CEST)

Dziękuję za informacje. Mam jednak wątpliwość, czy zawsze da się ustalić jednoznaczną datę wprowadzenia zdjęcia do Commons, a raczej czy będzie umiał to zrobić przeciętny użytkownik. Kreator ładowania pliku proponuje datę z EXIF-a i zapewne najczęściej taka zostaje, a zatem może wydawać się, iż zdjęcie załadowane w ramach WLZ 2012 było wprowadzone przed 1.09.2012.

Tak. Datę załadowania zdjęcia można zawsze jednoznacznie ustalić. Zrobić to można przeglądając historię pliku widoczną na jego stronie. Data załadowania pliku nie jest jednoznaczna z datą wykonania fotografii. Albertus teolog (dyskusja) 12:37, 12 wrz 2012 (CEST)
Dokładnie - data załadowania pliku jest zawsze widoczna w sekcji "Historia pliku". Jeżeli w kategorii nie ma danego zdjęcia, to jest raczej pewność, że jest unikatowe. Jeśli jest w kategorii (podkategoriach dla gmin) - można jeszcze sprawdzić, czy zostało załadowane w ramach WLZ 2012 - jest szablon na stronie pliku i data załadowania w tejże sekcji. Przykuta (dyskusja) 12:45, 12 wrz 2012 (CEST)

Drobny błąd w wykazie[edytuj | edytuj kod]

Witam, chciałem zgłosić drobny błąd w wykazie zabytków dla miasta Siedlce. Uniemożliwia on dodanie zdjęcia dla Zakładu fotograficznego Adolfa Gancwola-Ganiewskiego. Nie jestem doświadczonym wikipedystą, dlatego wolę nie próbować naprawiać go samodzielnie. Czy mógłbym prosić o spojrzenie na to? Z góry dziękuję. Pozdrawiam Michał Boruta

Błąd techniczny poprawiłem. Pozostaje jednak jeszcze sprawa numeru inwentarzowego, który zgodnie z § 10 pkt. 2 regulaminu konkursu jest wymagany w opisie fotografii, a który nie został jeszcze opublikowany przez Konerwatora. Pozdrawiam. Albertus teolog (dyskusja) 12:35, 12 wrz 2012 (CEST)
Dziękuję bardzo. W wolnej chwili odwiedzę siedlecką delegaturę i zapytam o to. Może z takiej okazji, jaką jest projekt Wikipedii, udzielą informacji. Pozdrawiam. M. Boruta
Witam, składam raport. Zakład fotograficzny Gancwola (Siedlce, Sienkiewicza 33) nie został wpisany do rejestru zabytków. Właściciel się odwołał w związku z czym wniosek musi ponownie przejść całą procedurę. Do zakończenia konkursu raczej nie znajdzie się on w ewidencji. (za informacją pani sekretarki z delegatury Urzędu Ochrony Zabytków) Pozdrawiam, M. Boruta
Dziękuję za informacje. Domniemany zabytek (bez numeru ewidencyjnego) usunąłem z tabeli. Pozdrawiam. Albertus teolog (dyskusja) 09:36, 19 wrz 2012 (CEST)

Zdjecia[edytuj | edytuj kod]

Nie bardzo rozumiem punkt o niepublikowaniu zdjęć. Czy jeżeli wstawiłam zdjęcie wcześniej w Internecie, na własnej stronie to nie mogę już go zgłosić?

Nie mozesz. § 7 pkt. 2: Fotografie (...) nie mogą być opublikowane w innych miejscach, włącznie z publicznie dostępnymi stronami internetowymi, przed rozpoczęciem niniejszego Konkursu. Albertus teolog (dyskusja) 00:34, 15 wrz 2012 (CEST)

Blad w ladowaniu zdjec[edytuj | edytuj kod]

Dzien dobry,

Co oznacza zapis:

Błąd wewnętrzny – żeton wykorzystywany do identyfikacji użytkownika jest nieprawidłowy?

Z góry dziękuję

Ola Zaparucha 83.20.48.97 (dyskusja) 16:21, 15 wrz 2012 (CEST)

Dostałem informację, że to chwilowe problemy serwera. Najlepiej nieco przeczekać i spróbować ponownie, jak coś takiego wyskoczy. Przykuta (dyskusja) 19:26, 17 wrz 2012 (CEST)

Witam.[edytuj | edytuj kod]

Chciałabym się dowiedzieć czy może być również zdjęcie nie z Polski. Magdachmara (dyskusja) 17:48, 15 wrz 2012 (CEST)

W konkursie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska nie może. Zgodnie § 10 pkt. 1 fotografie muszą przedstawiać zabytki nieruchome wpisane do rejestrów zabytków udostępnionych na stronie konkursu, czyli wylącznie zabytki znajdujace się na terytorium Polski. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by wziąc udział w innym lokalnym projekcie. Wykaz takich projektów można znaleźć na globalnej stronie konkursu. Albertus teolog (dyskusja) 22:20, 15 wrz 2012 (CEST)

Dodawanie zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Witam. Proszę o pomoc. Chciałbym dodać zdjęcia zabytków ale po ich dodaniu otrzymuję komunikat o treści "Plik przesłano, ale serwer nie zwrócił miniaturki" Co może być przyczyną? Zdjęcia są "duże": 24 MPX ok. 8 MB każde. 89.228.100.123 (dyskusja) 18:07, 16 wrz 2012 (CEST)

Sprawdź z jakiej przeglądarki korzystasz - są problemy z najnowsza wersję Internet Explorer. Pod Chrome czy Firefoksem chodzi wszystko dobrze. Przykuta (dyskusja) 14:07, 17 wrz 2012 (CEST)
Dostałem informację, że to chwilowe problemy serwera. Najlepiej nieco przeczekać i spróbować ponownie, jak coś takiego wyskoczy. Przykuta (dyskusja) 19:26, 17 wrz 2012 (CEST)
Wydaje mi się, że to może zależeć od czasu ładowania pliku. Gdy ładowałem z gorszego łącza, czasami serwer nie zwraca miniaturki, gdy z lepszego - nie było z tym problemów (choć może tak się zdarzyło przypadkowo). Ponieważ Twój plik jest duży, czas przesyłu też zapewne jest długi. Bazie (dyskusja) 09:25, 20 wrz 2012 (CEST)

zmiana listy zabytków[edytuj | edytuj kod]

witam,

1.zauważyłem , że po rozpoczęciu konkursu lista zabytków się trochę zmieniła w stosunku do listy z przed rozpoczęcia konkursu. Przykładowo: w Przemyślu, ul. Jagiellońska 2 obecnie jest wykropkowany sam Kościół św. Antoniego Padewskiego w Przemyślu natomiast przed rozpoczęciem konkursu pod adresem: Przemyśl, ul. Jagiellońska 2 znajdowało się więcej zabytków do których są potrzebne fotografie np. klasztor w zespole klasztornym reformatów, hala targowa i budynek mieszkalny, stajnie , altanka , schody wejściowe, ogrodzenie z basztą i to wszystko również zawiera się w tym zespole.

czy zmiana ta wynika z jakiegoś błędu, czy fotografie pozostałych w.w elementów już nie są potrzebne??

Nie domknąłem linku przy edycji - już poprawione :) Przykuta (dyskusja) 01:41, 20 wrz 2012 (CEST)

2. na liście zabytków niektóre elementy się powtarzają, przykładowo: w Przemyślu w części pierwszej 2 poziom w tabeli: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/wykazy/wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie/Przemy%C5%9Bl/cz%C4%99%C5%9B%C4%87_1 zawierają się domy z ulicy Puszkina, i niektóre z nich powtarzają się w drugiej części: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/wykazy/wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie/Przemy%C5%9Bl/cz%C4%99%C5%9B%C4%87_2

czy jest jakaś różnica poprzez którą część prześle się zdjęcia??

Nie ma znaczenia. Robiliśmy to ulicami, a Puszkina, została wrzucona do zespołu w cz. 1 i nie została z drugiej części wycięta (druga zwiera te na P). Tabele idą alfabetycznie, poza końcówką trzeciej. Dzięki za zauważenie obu problemów. Przykuta (dyskusja) 01:41, 20 wrz 2012 (CEST)

3. kreator przesyłania zdjęć w tej chwili nie działa to ogólna awaria czy ja mam jakis problem ?? :)

Przekrentpnd (dyskusja) 00:01, 20 wrz 2012 (CEST)

Inne osoby też miały dziś z tym pewne problemy. Przykuta (dyskusja) 01:41, 20 wrz 2012 (CEST)

kłopoty z ładowaniem[edytuj | edytuj kod]

Witam i wołam o pomoc. Do wczoraj ładowałam pliki za pomocą standardowego kreatora przesyłania plików i było wszystko ok! Jak zapewne widać na statystykach mam miejsce zbliżone do pierwszego w Polsce i w pierwszej 10 na świecie, niestety od kilku godzin "coś" się wydarzyło i "mój" kreator przesyłania nie działa. Po prostu się wiesza i nie dopuszcza mnie do formularza przesyłania plików. Kręci się na ekranie przerywane kółeczko, pół godziny, godzinę, a ja nie mam cierpliwości dłużej czekać na efekt i zaczynam od początku.

Załadowałam po sztuce kilka plików, ale to nie jest satysfakcjonująca praca. Chciałabym załadować jeszcze trochę plików, licząc je w setkach ale nie bardzo wiem jak to zrobić. Przeglądam swoje ustawienia i nie znajduję miejsca w którym mogłabym coś odblokować czy zaczekować by dalej normalnie pracować. Tym bardziej, że nic wcześniej nie przestawiła.

Wiem, że konkurencja " nie śpi" więc proszę o techniczne wsparcie, nie wiem bowiem co dalej mam zrobić. No cóż mogę nie ładować plików, ale czy o to właśnie chodzi?

Pozdrawiam serdecznie i proszę o ewentualną pomoc - najlepiej w języku polskim, bo w innym mogę nie zrozumieć. --Jolanta Dyr (dyskusja) 01:45, 20 wrz 2012 (CEST)

  • Mam dokładnie taki sam problem. Od wczoraj nie działa mi kreator przesyłania plików, objawy jak u przedmówczyni. Sprawdzone na przeglądarkach Chromium, Opera, Iceweasel. Wczoraj ok. 17 udało się jeszcze przesłać jeden plik, potem nic. Jakieś pomysły, jak sobie z tym poradzić? Pozdrawiam, Krysiul (dyskusja) 09:16, 20 wrz 2012 (CEST)
  • Mam dokładnie takie same objawy jak przedmówczyni, mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany. Z drugiej strony jest jeszcze 10 dni :-) Pozdrawiam, Bazie (dyskusja) 09:22, 20 wrz 2012 (CEST)

błędnie dodane zdjęcie[edytuj | edytuj kod]

przez przypadek dodałem błędne zdjęcie zabytku, jak mogę je usunąć ??

  • Jeżeli błędem jest opis fotografii to można go zmienić przez zwyką edycję na stronie zdjecia w Commons. Jeżeli błąd tkwi w samej nazwie pliku to należy posłużyć się dostępnym na Commons szablonem Rename. Albertus teolog (dyskusja) 21:20, 20 wrz 2012 (CEST)

Regulamin konkursu a szablon "Zabytek"[edytuj | edytuj kod]

W regulaminie jest taki punkt: "[§ 10] 2. W opisie Fotografii musi znajdować się numer inwentarzowy widocznego na niej zabytku nieruchomego zgodnie z rejestrem, o którym mowa w ust. 1.". Zastanawiam się, czy nie kłóci się to z zaleceniem, żeby szablon "Zabytek" przenoszony był do kategorii danego zabytku. W końcu po przeniesieniu szablonu numer inwentarzowy zabytku nie będzie znajdować się w opisie fotografii, tylko w opisie kategorii, w której jest ta fotografia. Czy zatem przeniesienie szablonu nie spowoduje wykluczenia zdjęcia z konkursu? --czupirek (dyskusja) 23:39, 22 wrz 2012 (CEST)

Zgadza się - jest wtedy w kategorii. Chodzi tu, aby dało się zabytek zidentyfikować. Większość nowych userów nie będzie wiedziało jak się kategoryzuje, więc w regulaminie już nie ma tłumaczenia o kategoryzacji - byłoby to spore zagmatwanie dla ładujących. W trakcie konkursu jest robiona ta kategoryzacja i przenoszenie szablonu - ja zawsze tłumaczę, że wszystko nadal jest ok, po takim przenoszeniu. Przykuta (dyskusja) 10:47, 23 wrz 2012 (CEST)

Statsy[edytuj | edytuj kod]

Ojojoj... Coś się stało ze stroną ze statystykami. Wiecie coś, kiedy "się" naprawi? :) 83.10.192.109 (dyskusja) 11:03, 23 wrz 2012 (CEST)

Chyba jest już OK (chwilowe problemy) Albertus teolog (dyskusja) 22:54, 27 wrz 2012 (CEST)

504 Gateway Time-out[edytuj | edytuj kod]

504 Gateway Time-out - komunikat taki pojawia się na statystykach - czy wszystko jest ok?

Chwilowe problemy z serwerem narzędziowym. Przykuta (dyskusja) 20:55, 23 wrz 2012 (CEST)

ul. Mostowa[edytuj | edytuj kod]

brak w tabeli numeru dla kamienicy na Mostowej 2 w Warszawie - w terenie na elewacji jest identyfikator zabytku niebiesko-biały standarodowy dla oznakowania zabytków w Warszawie

pozdrawiam serdecznie --Jolanta Dyr (dyskusja) 21:07, 24 wrz 2012 (CEST)

Zgodnie z ewidencjami stanowiącymi źródło obecnych wykazów kamienica przy Mostowej 2 nie jest zabytkiem jako takim. Może nim być natomiast jako element struktury miasta uznanej za zabytkową (ulica Mostowa, założenie urbanistyczne, XVI-XIX, nr rej.: 315 z 1.07.1965). Albertus teolog (dyskusja) 22:52, 27 wrz 2012 (CEST)

Pytanie w sprawie konkursu fotograficznego[edytuj | edytuj kod]

W jednym z puntów powiatu tatrzańskiego jest aby wrzucić zdjęcia "zabudowa wschodniej części ul. Kościeliskiej począwszy od Starego Cmentarza aż po zagrodę 78". Czy chodzi o poszczególne budynki czy ogólny plan np kilka obiektów razem?

pozdrawiam Robert

Można ogólne poglądowe zdjęcie, ale szczegółowe też by się przydały. Przykuta (dyskusja) 08:58, 26 wrz 2012 (CEST)

Problem z dopisaniem gminy[edytuj | edytuj kod]

Jak dopisać gminę do zdjęcia już załadowanego na stronę konkursu?

Odpowiedziałem na stronie dyskusji. Przykuta (dyskusja) 21:22, 26 wrz 2012 (CEST)

Pomyłka w nazwie[edytuj | edytuj kod]

Zrobiłam pomyłkę w nazwie pliku, zgłosiłam stronę do usunięcia ale nie wiem czy się udało usunąć plik z listy Magda Felis (dyskusja) 19:07, 27 wrz 2012 (CEST) Chcę to zdjęcie usunąć, ale chyba coś nie poszło.

Odpowiedziałem na stronie dyskusji użytkownika. W takich przypadkach wklejamy na stronę pliku: {{rename|Tu właściwa nazwa.jpg}}. Przykuta (dyskusja) 19:43, 27 wrz 2012 (CEST)

Zbiory muzeów[edytuj | edytuj kod]

Jakie jest podejście organizatorów konkursu do zdjęć wystawianych zbiorów w placówkach mieszczących się w obiektach z rejestru zabytków? Np jeśli w jakimś obiekcie jest ośrodek kulturalny, który w danym momencie posiada wystawę (dajmy na to) kwiatów doniczkowych - czy zdjęcia kolejnych eksponowanych doniczek zaliczone będą do konkursu? Przykład dość ekstremalny, ale patrząc na przesyłane fotografie - dość często widuję takie, które z obiektem nie mają nic wspólnego. Zgodnie z duchem projektu WLZ należałoby utrwalać na zdjęciach to, co jest chronione wpisem do rejestru, a nie doniczki czy inne przybory toaletowe :) Nawet jeśli same w sobie mają wartość historyczną, to chyba wikipedia ich nie lubi w tym konkursie... Oczywiście granica w moim odczuciu jest bardzo nieostra, bo w jakimś pałacu zbudowanym przez Xawerego hrabiego Iksińskiego warto uwiecznić wiszące na ścianach portrety rodu Iksińskich z Xawerym na czele, ale chętnie bym się dowiedział jakie mniej więcej jest podejście organizatorów/oceniających zdjęcia.

Konkursem objęte są wyłącznie zabytki nieruchome. Tak więc brane bedą pod uwgę te fotografie, które przedstawiają widok ogólny zabytku, jego wnętrze lub detale atchitektoniczne stanowiące jego integralną część (np. freski). Przy fotografowaniu wnętrza nie sposób pozbyć się wyposażenia, które niejednokrotnie też ma wartość zabytkową, ale samo w sobie nie jest przedmiotem naszego zainteresowania. W praktycze oznacza to, że fotografia np. komnaty z meblami i obrazami wykona w szerokim, ogólnym kadrze jak najbardziej spelnia warunki konkursu. Natomiast zdjecie np. zabytkowej wazy bedącej wyposażeniem pałacu, gdy waza stanowi pierwszy i podstawowy plan nie spełnia tych warunków. Albertus teolog (dyskusja) 01:30, 28 wrz 2012 (CEST)

Zdjęcia zagranicznych zabytków - pytanie[edytuj | edytuj kod]

Witam,

Byłam w tym roku na Ukrainie i zrobiłam kilka niezłych zdjęć lwowskich zabytków. Czy mogę je też dodać do konkursu Wiki loves monuments? Jak mogę dostać się na stronę ukraińskich zabytków? Pozdrawiam Aneta Aneta Lazurek (dyskusja) 02:28, 28 wrz 2012 (CEST)

Odpowiedziałem na stronie dyskusji użytkownika. Przykuta (dyskusja) 04:15, 28 wrz 2012 (CEST)

Brakujący zabytek[edytuj | edytuj kod]

Proszę o uzupełnienie tabeli w wolnej chwili. W tabeli na Wikimedia Commons nie ma jeszcze dworu w Gończycach, a jest on na listach konserwatorów, wpisany pod nr A-846 z 11.02.2009 do rejestru zabytków województwa mazowieckiego (gmina Sobolew).Dodałam jego zdjęcia z tym numerem, ale w tabeli jest puki co tylko park dworski (a on ma inny numer)

Pozdrawiam Aneta Lazurek (dyskusja) 02:54, 28 wrz 2012 (CEST)

Poślizg?[edytuj | edytuj kod]

Czy pojawił się jakiś poślizg z dodawaniem zdjęć? 12 godzin temu dodałem kilka zdjęć przez VicuñaUploader, a dzisiaj dokładnie od godziny kolejne dodaję. W tym czasie regularnie wzrasta liczba zdjęć dla Polski w statystykach oraz wzrasta ilość zdjęć poszczególnych użytkowników, jednak mój licznik ani drgnie (pozostał na wartości 1008 od wczoraj, a na liście Special:ListFiles/ZeroJeden nowe zdjęcia się pojawiają na bieżąco). Czym to jest spowodowane? ZeroJeden (dyskusja) 12:31, 28 wrz 2012 (CEST)

Widzę, że nie dodałeś szablonu {{Wiki Loves Monuments 2012|pl}}, ładując pliki - zedytuj strony i powstawiaj. Ładując Vicuną - dodawaj szablon przy opisie zdjęcia, a najlepiej na początku ustaw globalnie, aby do każdego był dodany. Przykuta (dyskusja) 12:51, 28 wrz 2012 (CEST)
W takim razie VicunaUploader ma błąd. Teoretycznie mam globalnie ustawione w każdym pliku sesji (<extra_text>{{Wiki Loves Monuments 2012|pl}}</extra_text>) Ale jak widać to nie funkcjonuje. Teraz widzę, że mimo tego ustawienia po załadowaniu sesji do aplikacji - pole extra_text pozostaje puste, na co wcześniej nie zwróciłem uwagi. Dzięki. ZeroJeden (dyskusja) 13:19, 28 wrz 2012 (CEST)
Faktycznie jest błąd, dzięki za obserwację. Nie wczytuje z sesji <extra_text/>. Yarl 16:42, 29 wrz 2012 (CEST)

Czy moje prace zostały dodane?[edytuj | edytuj kod]

Witam serdecznie, pierwszy raz wczoraj zamieściłem coś na Wikipedii, i mam pytanie. Czy dodając dwie fotografie (Kopalnia i Dzielnica Stary Zdrój) zostały one dodane do konkursu czy też nie? Jeśli nie, to co mam zrobić by zostały dodane? Mowa o tym: http://commons.wikimedia.org/wiki/Special:ListFiles/Zerg1995 A konkurs to "Wiki Lubi Zabytki"

Pozdrawiam

Zerg1995 (dyskusja) 11:39, 29 wrz 2012 (CEST)

Tak, obie wiszą w kategoriach: Images from Wiki Loves Monuments 2012 oraz Images from Wiki Loves Monuments 2012 in Poland. Jak wejdziesz na strony plików, to kategorie te są na dole. Przykuta (dyskusja) 12:48, 29 wrz 2012 (CEST)

Zielona Góra[edytuj | edytuj kod]

(na podstawie Zgłoszenia czytelnika poprzez Zgłoś błąd)

W wykazie dla Zielonej Góry, część 2 zabytki: kamienica na Chrobrego 46 i kamienica na Powstańców Wielkopolskich 7 maja taki sam numer 1930/65. Ponadto na ww. stronie do obu przypisano tę samą fotografię.

Rzuciło mi się jeszcze w oczy na tej samej stronie: budynek mieszkalny Kupiecka 32 i kamienica Drzewna 20 nie mają prawidłowego numeru w tabelce, tylko jakąś datę (wpisu do rejestru zabytków?). --WTM (dyskusja) 13:01, 29 wrz 2012 (CEST)

Najlepiej przenieść to na stronę dyskusji wykazu, potem przelecę botem przez wszystkie tabelki i zbiorę uwagi. Yarl 19:04, 29 wrz 2012 (CEST)
Przeniesione. WTM (dyskusja) 19:29, 29 wrz 2012 (CEST)

Kategoria "najlepsze zdjęcie"[edytuj | edytuj kod]

Czy w ramach ogólnopolskiego konkursu na najlepsze zdjęcie należy nominowane jakoś zgłaszać (podobnie jak do ogólnoświatowej kategorii Quality images from Wiki Loves Monuments 2012)? Czy takie nominacje nie mają żadnego znaczenia, a najlepsze zdjęcia zostaną wybrane spośród wszystkich przesłanych bez zwracania uwagi na ewentualne nominacje ogólnoświatowe? ZeroJeden (dyskusja) 13:30, 29 wrz 2012 (CEST)

W Polsce będą wybierane tylko z kategorii Category:Images from Wiki Loves Monuments 2012 in Poland. Yarl 19:03, 29 wrz 2012 (CEST)

zdjęcia do wiki commons[edytuj | edytuj kod]

Witam, Wrzuciłam zdjęcia na swoje konto. Chciałam żeby wzięły udział w konkursie. Niestety nie potrafię ich poprawnie przenieść, bądź edytować. Jak to zrobić? Hanica89 (dyskusja) 16:34, 29 wrz 2012 (CEST)

Yarl pododaje botem szablon. Wysyłałaś chyba zdjęcia klikając w "Prześlij" z menu w Wikimedia Commons i nie został dodany "szablon konkursowy". Ładując zdjęcia, użyj kreatora zalinkowanego na stronie konkursu, czyli z tego, albo z opcji "Prześlij zdjęcie" w tabelkach z wykazami. Przy okazji - zakładając konto nie podałaś maila. Podaj w preferencjach - nie będzie widoczny dla innych, ale pojawi się opcja z formularzem wysłania maila w menu. Jakby towje zdjęcie wygrało - komisja konkursowa będzie tak się z tobą komunikować :) Przykuta (dyskusja) 16:56, 29 wrz 2012 (CEST)

Niedziałający kreator przesyłania plików[edytuj | edytuj kod]

Kreator przesyłania plików nie działa. Od 2,5 godziny próbuję dodawać pliki, ale za każdym razem pojawia się komunikat: "Błąd wewnętrzny – żeton wykorzystywany do identyfikacji użytkownika jest nieprawidłowy." Nie pomogło 10krotne wylogowywanie się i logowanie z powrotem. Proszę o naprawienie tego w miarę szybko, bo dzisiaj jest przedostatni dzień konkursu. Czy te błędy mogą być związane z przeciążeniem serwerów spowodowanym tym, że dużo ludzi dzisiaj dodaje pliki? Aneta Lazurek (dyskusja) 17:42, 29 wrz 2012 (CEST)

Całkiem możliwe. Można jeszcze spróbować innej przeglądarki (Firefox/Google Chrome). Yarl 19:05, 29 wrz 2012 (CEST)

Dzięki za podpowiedź. Włączyłam Chrome i teraz zdjęcia już się dodają. :-)Aneta Lazurek (dyskusja) 19:35, 29 wrz 2012 (CEST)

"przewrócone zdjęcia"[edytuj | edytuj kod]

Witam - co 3-4 plik ładuje się jako odwrócony o 90 stopni mam wrażenie, że nie jest to moja przypadłość dzisiejsza, ale obciążenie serwera! Pozdrawiam serdecznie --Jolanta Dyr (dyskusja) 18:39, 30 wrz 2012 (CEST)

Możesz tak mieć ustawione metadane zdjęcia. Włącz sobie w gadżetach "RotateLink". Klikasz i ustawiasz obrót dla zdjęcia, a potem bot poobraca. Można w ten sposób szybko pooznaczać dla bota obracanie wielu fotek. Przykuta (dyskusja) 19:01, 30 wrz 2012 (CEST)

przypinanie zdjęć do rejestru[edytuj | edytuj kod]

co wspólnego ma ten plik Plik:Ogrodzenie Koneser ul.Ząbkowska 27'31.jpg z wykazem http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki/wykazy/wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie/powiat_bia%C5%82obrzeski plik jest załadowany dwa razy w rejestrze na chybił trafił tak mi się zdaje - nie poprawiam bo nie mam czasu na dłuższe analizy pozdrawiam--Jolanta Dyr (dyskusja) 20:11, 30 wrz 2012 (CEST)

Proszę nie analizować ani nie poprawiać, rzeczywiście szkoda Pani czasu. Bardzo prosimy tylko o zgłaszanie wszelkich wątpliwości i niezgodności. --WTM (dyskusja) 23:29, 30 wrz 2012 (CEST)

dwór w białobrzegach - sucha szlachecka[edytuj | edytuj kod]

Category:Pałac w Białobrzegach (Sucha Szlachecka) - utworzyłam katalog, który nie wiem gdzie przypiąć, jeśli ktoś wie, to może niech to zrobi - na razie dla tego terenu brak danych - góry dzięki--Jolanta Dyr (dyskusja) 20:22, 30 wrz 2012 (CEST)

Poszukiwania[edytuj | edytuj kod]

Witam. Chciałam napisać do kogoś, kto mi potwierdzi pewne informacje, ale jakoś nie mogłam znaleźć kontaktu z organizatorami konkursu, więc już piszę o co mi chodzi. Niektóre zabytki/miejsca były bardzo trudne do znalezienia i trudno nawet jest mieszkańcom tych wsi czy miejscowości powiedzieć czy dane miejce to akurat to czego szukałam. Najwięcej w mojej okolicy było parków dworskich, które są po prostu zaniedbywane i można było je poznać jedynie po jakichś starych drzewach czy zarośnietych strumykach, kamieniach... Często było tak, że tam, gdzie najwięcej było drzew tam robiłam zdjęcia i do tej pory nie jestem pewna, czy można te miejsca nazwać parkami. Miałam nawet przy sobie przewodnik po Koszalinie i okolicach i tam także było napisane, że "tutaj znajduje się zaniedbany park dworski". Podobnie jest z niektórymi budynkami, gdzie nazwa ulicy się zmieniła albo po prostu nie można ich znaleźć: np. nie znalazłam kościoła w Kraśniku Koszalińskim. Drugie: nie mogłam przy niektórych zdjeciach wpisać województwa ani numeru rejestrowego zabytku. Proszę zatem o wyrozumiałość, bo kreator nie zawsze pokazywał te rubryki, a ja nie bardzo się na tym znam, bo jestem tutaj nowa. To chyba wszystko. Nie wiem czy dobrą dałam nazwę tym zabytkom, ale mam nadzieję, że dobrą. Pozdrawiam... Eleanor_Rigby 00:00, 1 paź 2012 (CEST)

Zdjęcia konkursowe[edytuj | edytuj kod]

Wgrałem 30 września wieczorem 4 zdjęcia na konkurs, a nie ma ich na wykazie? Kpiecuch (dyskusja) 09:15, 2 paź 2012 (CEST)

A w jaki sposób je wgrywałeś - nie ma w nich ani szablonu zabytek, ani szablonu uczestnictwa w konkursie. Kliknąłeś w "Prześlij plik" w Wikimedia Commons? Przykuta (dyskusja) 09:21, 2 paź 2012 (CEST)

Za pierwszym razem kliknąłem "Prześlij zdjęcie" z listy zabytków, ale z tego co pamiętam to coś poszło nie tak i po odświeżeniu strony dodałem już ponownie te zdjęcia, ale już nie było tych pól do wypełnienia, które były pierwotnie, tylko później dorabiałem opis. Pewnie tu jest problem. Można jeszcze coś z tym zrobić (czasowo się wyrobiłem)? Kpiecuch (dyskusja) 11:51, 2 paź 2012 (CEST)

To zrób tak - wejdź na stronę każdego zdjęcia, kliknij "Edytuj" na górze i wklej w nim szablon {{Wiki Loves Monuments 2012|pl}} oraz szablon {{Zabytek|1=XX|2=NN|3=gmina YYY}}. Zamiast XX podaj nazwę województwa np. podkarpackie, zamiast NN numer zabytku, zamiast YY - nazwę gminy. Listę swoich zdjęć masz tutaj. Załadowane były przed północą, ale nie wiem, czy komisja jeszcze to uwzględni, bo już zaczęły się prace przy ich ocenianiu. Mam nadzieje, że spojrzy łaskawym okiem, bo chyba tu był niezawiniony problem techniczny. Przykuta (dyskusja) 15:39, 2 paź 2012 (CEST)

Hmm. Może to głupie pytanie, ale co się stało z tymi zdjęciami, bo wczoraj na liście przesłanych plików miałem te swoje 4 zdjęcia, a teraz jak chciałem je poprawić zgodnie z wskazówką to już mam czystą/pustą listę.Kpiecuch (dyskusja) 17:12, 2 paź 2012 (CEST)

Tu jest lista Twoich plików, klik: http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special%3AListFiles&limit=500&user=Kpiecuch Ale z tego co widzę są wszystkie 4 i są prawidłowo opisane. --WTM (dyskusja) 11:35, 3 paź 2012 (CEST)

Witam! Ja również chciałabym się zapytać: 30 września przesłałam gdzieś z 300 zdjęć na konkurs, a widziałam jedynie 5 z nich w wykazie, które zostały wysłane chyba dzień wcześniej (patrzyłam tylko na te z Koszalina; wysyłałam także zdjęcia z okolic Koszalina). Czy zdjęcia jeszcze będą? Problem w tym, że niektóre zdjęcia nie miały okien z numerem i województwem. Nie wiem czy będą one uznane. Jeżeli miałabym dać ten szablon to trochę by to zajęło (samo wysyłanie ponad 300 zdjęć zajęło mi cały dzień). Proszę o pomoc... Eleanor Rigby 13 (dyskusja) 11:05, 3 paź 2012 (CEST)

Są wszystkie, klik: http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special%3AListFiles&limit=500&user=Eleanor+Rigby+13 --WTM (dyskusja) 11:35, 3 paź 2012 (CEST)
Wszystkie tam są, ale część bez szablonu konkursowego. Najszybciej będzie, jak pootwierasz w zakładkach powiedzmy po 20, następnie klik, klik, klik w edytuj, następnie wklej szablon, wklej, wklej, wklej i zapisz, zapisz, zapisz :) Przykuta (dyskusja) 11:39, 3 paź 2012 (CEST)

Widziałam, że są wszystkie, ale zastanawiałam się czy są w wykazie konkursu i ich nie było, gdy spradziłam... wiesz ile to klikania?! Zabijesz mnie tym xD No dobra, to gdzie mam wrzucić ten szablon w opisie? na końcu na środku czy na początku? Normalnie czuję, że oczy mi wylezą od tego klikania... O.o Pozdrawiam 79.186.57.66 (dyskusja) 18:18, 3 paź 2012 (CEST)

No dobra, a teraz podstawowe pytanie: czy oni to uznają? Trochę będzie mi smutno, że przez błąd techniczny moich zdjęć nie ma i nie będą one uznane... Szczególnie dlatego, że się tak bardzo poświęciłam. O konkursie dowiedziałam się 12 dni przed końcem i tak wykorzystałam te dni, że jeździłam po Koszalinie i okolicach Koszalina rowerem w poszukiwaniu zabytkowych miejsc czy zabytków. Więc uznają mi te zdjęcia czy nie? Powiedźcie, że tak... proszę... Eleanor Rigby 13 (dyskusja) 18:37, 3 paź 2012 (CEST)

Nie wiem. Do dziś już zrobiono pierwsze przejrzenie z tego, co przyszło i wyselekcjonowano dobre jakościowo. Podrzucę członkom komisji - może dadzą ci jakiś czas na to klikanie ;) Szablon wrzuć na końcu - tak będzie ci najłatwiej - ktoś najwyżej przerzuci go potem w inne miejsce. Przykuta (dyskusja) 18:44, 3 paź 2012 (CEST)

Będę wdzięczna - 100 zdjęć już poprawionych... jeszcze ok. 200... Eleanor Rigby 13 (dyskusja) 19:28, 3 paź 2012 (CEST)


Przerobiłam już wszystkie zdjęcia. Ogólnie to jest ich mniej więcej 338 (gdy wysyłałam to liczyłam), więc zmęczona po tym zmienianiu jestem... Mam nadzieję, że wszystkie zdjęcia będą wzięte pod uwagę... Eleanor Rigby 13 (dyskusja) 21:08, 3 paź 2012 (CEST)

Widzę, że zdjęcia weszły w wykaz :) Czy to może być powód do radości? Eleanor Rigby 13 (dyskusja) 21:17, 3 paź 2012 (CEST)

zdjęcia po konkursie[edytuj | edytuj kod]

Witam Dopiero dziś weszłam przypadkowo na stronę konkursu. Zainteresowało mnie to, gdyż dużo podróżuję i mam wiele zdjęć polskich zabytków. Sprawdzałam, że niektórych zdjęć, które ja posiadam, nie ma uzupełnionych przy zgłoszonych do konkursu obiektach. Czy mogę zaoferować i dołączyć swoje zdjęcia, mimo oficjalnego zakończenia akcji? Anna Skonieczna ask@przez-pryzmat-lat.pl

Pewnie, że możesz, jeśli tylko jesteś ich autorką i opatrzysz je jedną z dopuszczalnych licencji. Możesz też wgrać je w następnej edycji konkursu, która zapewne nastąpi za rok. --Kriskros (dyskusja) 16:00, 6 paź 2012 (CEST)


Łamanie zapisów regulaminu przez "szanowną" komisję konkursową[edytuj | edytuj kod]

Ciekawi mnie jak to jest, że osoba która przesłała prawie 2800 zdjęć, w kategorii jakościowej w drugim etapie znalazło się prawie 270 spośród nich, łącznie sfotografowała ponad 600 zabytków które jeszcze zdjęć w wikimedia nie posiadały - taka osoba przegrała w kategorii "ilościowej" z dwoma osobami które przesłały 1200 i 900 zdjęć (w sytuacji kiedy statystycznie jakość zdjęć u nich była proporcjonalna - 50 i 90 zdjęć przeszło do drugiego etapu). Niestety moje wątpliwości co do uczciwości konkursu po tym jak przeczytałem regulamin były poważne. Miałem jednak nadzieję, że poważnie wyglądający patroni i partnerzy zobowiązują. Myliłem się, a moje obawy co do uczciwości okazały się uzasadnione. Przykro mi niezmiernie, że projekt, który mógłby wyzwalać we wszystkich uczestnikach pozytywne reakcje i przywiązywać ludzi do uczestnictwa na stałe w rozbudowie wikipedii/wikimedii w efekcie zniechęca najbardziej płodnych przez niepoważne i nieuczciwe zachowania organizatorów. -- ZeroJeden (dyskusja) 01:25, 28 paź 2012 (CET)


W imieniu Komisji konkursowej informuję, że Komisja działała wyłącznie w oparciu o Regulamin konkursu, który jest dostępny na stronach konkursu: [1].
Zgodnie z §13 pkt 3. nagrody dla fotografów przyznawane są za „największą liczbę dobrej jakości fotografii polskich zabytków” LUB "największą liczbę fotografii unikalnych”. W konkursie Wiki lubi Zabytki 2012 komisja przyznała nagrody za „największą liczbę dobrej jakości fotografii polskich zabytków”.
Zwracam uwagę, że sugerowanie się liczbą zdjęć jednego autora w drugim etapie konkursu (tzn. wstępnej selekcji) jest niewłaściwym sposobem dedukcji, ponieważ podczas obrad Komisji miały miejsce jeszcze cztery etapy selekcji. Ostatecznie, jurorzy kierowali się wyłącznie własnymi ocenami, a ich decyzje podejmowane były w drodze głosowania.
W imieniu Komisji konkursowej wyrażam również niesmak z powodu stawianych zarzutów. Rozumiem rozgoryczenie wynikiem konkursu, ale nie usprawiedliwia ono insynuacji dotyczących nieuczciwości członków Komisji.
Jednocześnie dziękuję za Twój wkład w tegoroczną edycję konkursu Wiki Lubi Zabytki i zachęcam do dalszej pracy nad warsztatem fotograficznym.
Przewodniczący Komisji Konkursowej - Adam Kliczek, CLI (dyskusja) 14:56, 29 paź 2012 (CET)
Sekretarz Komisji Konkursowej Karol Głąb, Karol007 dyskusja 17:18, 29 paź 2012 (CET)
Jeśli ktoś związany z organizacją i ocenami zdjęć konkursowych na kolejnym etapie komunikuje, że użytkownik X przesłał 270 (10% swojego ogółu) zdjęć dobrej jakości, a Y 50 (4,5% swojego ogółu) zdjęć dobrej jakości, to niepoważnym jest na kolejnym etapie podpierając się zapisami regulaminu (nagroda za największą ilość zdjęć dobrej jakości) twierdzić że osoba Y zajmuje miejsce przed osobą X. Warto też nadmienić, że NIGDY nie zwykłem oceniać jakości własnych prac, a w tym co piszę podpieram się tylko i wyłącznie ocenami osób związanych z konkursem, które to oceny zostały opublikowane. Gdyby nie komentarz na blogu z ilościami - nie byłoby dla mnie problemu.
Przedstawię to może bardziej czytelnie: "Szanowna Komisja" po pierwszym etapie stwierdziła (to są dane z blogu związanego z "Szanowną Komisją"):
1) 270 zdjęć osoby X która przesłała 2800 zdjęć ma szansę na wygranie w kategorii najlepszego zdjęcia
2) 50 zdjęć osoby Y, która przesłała łącznie 900 zdjęć ma szansę wygrać w kategorii najlepszego zdjęcia.
Jednocześnie "Szanowna Komisja" stwierdza: więcej zdjęć dobrej jakości ma osoba Y. Przykro mi, ale w tym wypadku możliwości widzę tylko dwie: albo z uczciwością "Szanownej Komisji" jest coś nie tak, albo z możliwościami percepcji tejże "Szanownej Komisji" jest coś nie tak.
Niestety regulamin był bardzo przejrzysty - uczestnikom konkursu nie przysługują żadne prawa. Brałem udział w tej farsie dobrowolnie i całkiem dobrowolnie żegnam się. Szkoda mi jedynie czasu poświęconego przez miesiąc na kolejne wyprawy do kolejnych zabytków, a w kolejnym kroku poświęconego następnego miesiąca na uzupełnianie współrzędnych ogromnej większości zabytków, które dotychczas na listach współrzędnych nie posiadały. Może to i dobrze, że podzielić się tą pracą nie zdążyłem, bo wolę inwestować własne zasoby energii w poważne projekty. ZeroJeden (dyskusja) 18:51, 30 paź 2012 (CET)
Heh. Przepraszam, że tak się tu wrzucam, ale jeżeli chodzi o wpis na blogu (dokładniej - komentarz do wpisu), to chyba nie była to osoba związana z organizacją konkursu. Blog sam w sobie nie był związany z komisją - nikt z komisji tam, z tego co kojarzę, nie zamieszczał wpisów. Aczkolwiek nie kwestionuję tych wyliczeń - pierwsza selekcja (jej wyniki) były jawnie dostępne na wiki Stowarzyszenia Wikimedia Polska, ale to jeszcze nie była ocena całej komisji. Raczej więc to kwestia percepcji w kolejnych ocenach. Regulamin jest, jaki jest. Inaczej byłyby spory tygodniami, a ja narzekać nie mogę, bo do bycia członkiem komisji się nie zgłosiłem. Przykuta (dyskusja) 20:00, 30 paź 2012 (CET)
Podobno to jest "Oficjalny blog" określony tak na oficjalnej stronie konkursu. Więc siłą rzeczy jest związany ŚCIŚLE z Komisją. Komisją, którą mogę (zniżając się do jej poziomu wypowiedzi) co najwyżej zachęcić do powrotu do szkoły podstawowej i uzupełnienia umiejętności rachunków. Tym bardziej, że nie potrzeba tu żadnego całkowania ani różniczek, wystarczy proste dodawanie/odejmowanie/mnożenie/dzielenie, bo mówimy o kategorii ILOŚCIOWEJ. Sporów by nie było, gdyby Komisja działała jawnie i jawnie podawała wyniki (czy to kolejnych etapów czy przez oznaczanie zdjęć wchodzących/nie wchodzących do ostatecznego "rankingu"). A wyników nie podano. Ponieważ regulamin mówi o "największej liczbie dobrej jakości fotografii polskich zabytków" to uczciwość nakazywałaby podać, która osoba ze zwycięzców jaką ilość takich zdjęć przesłała. Po pierwszym etapie, który (cyt: "Z kręgów zbliżonych do komisji wiadomo, że ich zadaniem jest wyeliminowanie zdjęć mających podstawowe wady") odsiał zdjęcia złe jakościowo pozostało: ZeroJeden 266 zdjęć, Fotonews 201 zdjęć, Bazie 91 zdjęć, Barbara Maliszewska 51, dodatkowy przekaz - ZeroJeden z tej czwórki ma najmniejszy odsetek zdjęć "z podstawowymi wadami" - gratuluję poczucia własnej wartości członkom komisji zachęcającym w tym kontekście do dalszej pracy nad warsztatem fotograficznym ;)
Skoro Komisja sama przekazuje informacje, że tyle zdjęć nie ma podstawowych wad (pozostałe mają już podstawowe, więc jest chyba oczywiste, że nie mogą być dobre jakościowo na jakimkolwiek innym etapie) to chętnie dowiedziałbym się ile zdjęć dobrych jakościowo miał zwycięzca, ile drugie miejsce, a ile trzecie.
Nie mam jednak najmniejszych wątpliwości, że taka informacja nie zostanie opublikowana, bo oznaczałoby to przyznanie się do braku kompetencji Szanownej Komisji. Inna możliwość - Komisja przyznałaby się, że zdjęcia odrzucane w pierwszym etapie jako "z podstawowymi wadami" okazują się dobre jakościowo w kolejnych etapach. Brak zdecydowania i zmieniające się wedle upodobań na różnych etapach kryteria "dobrej jakości" również pozwoliłyby ocenić poziom Szanownej Komisji. ZeroJeden (dyskusja) 16:34, 31 paź 2012 (CET)

Jeżeli dotyczy nieprzetworzonej mojej fotki to powinno być Alians PL?[edytuj | edytuj kod]

"Wiki Lubi Zabytki 2012" [Werdykt lubelskiego podkonkursu ] Prawdopodobnie chodzi o moja fotkę, ponieważ bezpośrednio odwołuje się do mojego pliku, więc powinno być Alians PL. PS. Ale w Afryce oraz okolicach w okresie lokalnych świat gdy tłum tratuje jednostki, organizatorzy też nawet nie reagują! Alians PL Szczegóły: Dostałem e-mail chyba z pretensjami od uczestnika Projektu Wikimedia Commons user CLI, że nie reaguję na każdą informację w lokalnych mediach związaną z Wiki Lubi Zabytki 2012, Plik graficzny który był załączony wyznaczyłem do usunięcia. File to be deleted, in 2012 was only used in the local discussion. Korekta --Alians PL (dyskusja) 01:18, 1 sty 2016 (CET)

Ponieważ Projekt Wikimedia Commons dopuszcza przetwarzanie publikowanych materiałów przez dowolną osobę cywilną / prawną a niekoniecznie związaną z samym Projektem, więc skoro podano jako autora fotografii słowo alianz - nazwę cokolwiek podobną do filii Banku Allianz w Lublinie, być może nawet lokalnego sponsora takiego konkursu – po prostu nie reagowałem. Opisane zdarzenie dotyczy materiałów oficjalnie objętych patronatem Projektu Wikimedia Commons, który powinien gwarantować przestrzeganie przyjętych licencji również względem samych uczestników Projektu. Skoro odczytanie poprawnej nazwy autora nie powinno stanowić problemu nie tylko dla każdego uczestnika ( np. CLI ) ale również dla zewnętrznej ustalonej Komisji Konkursu, więc takie zdarzenie potraktowałem jako pokonkursowy pstryczek z strony lokalnych organizatorów konkursu. Moja nazwa-ksywka znajduje się nie tylko w opisie fotografii na stronach Wikimedia Commons ale również w nazwie samej fotografii oraz w informacji zawartej w EXIF każdego publikowanego pliku. Nawet jeżeli zdarzenie dotyczy przetworzonego pliku z konkursu, zgodnie z przyjętą licencją „Uznanie praw autorskich”, obok nazwy alianz – czyli domniemanego autora przetworzenia konkursowej fotografii, powinna znaleźć się w takiej zewnętrznej publikacji, również moja nazwa Alians PL, szczególnie gdy publikacja jest powiązana z samym konkursem.? Oczywiście jeżeli oficjalne założenia przestrzegania prawa autorskich względem samych uczestników Projektu nie są kolejną życiową fikcją w naszym „Wielopodmiotowym” Systemie Prawnym. :)


( grzecznościowo ) --Obserwator PL (dyskusja) 05:26, 31 gru 2012 (CET)

Odpisałem do Pana Bronisława mailowo, ale dla porządku wstawię też treść tu:
"Podkonkurs" lubelski nie miał bezpośredniego związku z Wiki Lubi Zabytki i był organizowany przez "lubelską koalicję", którą reprezentuje m. in. p. Joanna Zętar. To zupełnie odrębny projekt, niezwiązany ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, które organizowało konkurs Wiki Lubi Zabytki.
Ponieważ p. Joanna miała problem ze skontaktowaniem się z kilkoma z nagrodzonych osób, pomogłem jej zdobyć adresy. Nie wydaje mi się, by ton mojego maila był pretensjonalny. Przykro mi, że nastąpiło przekręcenie Pańskiego pseudonimu, niemniej ja nie miałem na to wpływu i nie brałem w tym udziału. Najlepiej będzie wyjaśnić tę sprawę z p. Joanną (adres w CC maila).
--CLI (dyskusja) 17:16, 2 sty 2013 (CET)
Na stronie [Werdykt lubelskiego podkonkursu] poprawiono moją prawidłową nazwę. Uprzejmie dziękuję. Alians PL ( grzecznościowo ) --Obserwator PL (dyskusja) 01:04, 3 sty 2013 (CET)

Współrzędne[edytuj | edytuj kod]

Witam. Ostatnio zacząłem trochę pracować nad projektem (aktualizacja zdjęć, koordy itd.). Zauważyłem, że w woj. pomorskim (np. powiat gdański), nie zgadza się większość numerów, nazw, a także adresów zabytków w stosunku do danych z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W związku z tym pytanie: która numeracja powinna obowiązywać? I druga rzecz, ważniejsza. Na wyrywki sprawdziłem współrzędne z niektórych powiatów pomorskiego (gdański, człuchowski, starogardzki) i okazuje się, że większość z nich jest błędna: niektóre nawet wskazują środek drogi, albo pola... Ktoś po prostu wyszukał po adresie i pojawiły takie bzdury (zwłaszcza tam, gdzie ten adres nie jest dokładny). Moim zdaniem takie podawanie współrzędnych kompletnie mija się z celem. Trzeba coś z tym zrobić, bo obecna 99 procentowa kompletność tego województwa to fikcja... Gww (dyskusja) 16:32, 8 lut 2013 (CET)