Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2012.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Największy Konkurs Fotograficzny". Tegoroczna edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało pond 361 tys. zdjęć.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Zwycięzcami polskiej edycji konkursu zostali: Tomasz Okoniewski (Scots) za zdjęcie zespołu kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, Paweł R. Schreyner za zdjęcie refektarza w zespole klasztornym cystersów w Lubiążu i Łukasz Śmigasiewicz za zdjęcie zamku w Ogrodzieńcu. Kolejne siedem osób otrzymało wyróżnienia w postaci dyplomów i zestawu gadżetów Wikipedii. Przyznano także trzy nagrody specjalne za ogólną liczbę i jakość przesłanych fotografii, które otrzymali: Hubert Głos (Fotonews), Bartłomiej Zieliński (Bazie) i Barbara Maliszewska.

Patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Regionalnymi partnerami konkursu byli: Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz lubelska koalicja (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie i „Teka Lubelska”), którzy jednocześnie organizowali lokalne podkonkursy WLZ 2012 w swoich regionach.

Logo konkursu

 Wyniki konkursu Wiki Lubi Zabytki  

Nagrody ufundowane zostały przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska


UWAGA. Wszystkie z poniższych zdjęć zostały umieszczone w Wikimedia Commons na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska. (CC BY-SA 3.0)


TOP 10

Nagrody dla autorów najlepszych zdjęć.

Miejsce 1: 2000 PLN
Zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena "Na Wyspie". Autor: Scots (CC BY-SA 3.0)
Miejsce 2: 1000 PLN
Zespół klasztorny cystersów w Lubiążu. Autor: P.R.Schreyner (CC BY-SA 3.0)
Miejsce 3: 500 PLN
Zamek w Ogrodzieńcu – widok od wschodu. Autor: Łukasz Śmigasiewicz (CC BY-SA 3.0)

Zdjęcia wyróżnione.

Powyższe fotografie zostały także wybrane do ostatecznego etapu konkursu – globalnego ‘Wiki Loves Monuments 2012’.

Nagrody specjalne

Nagrody specjalne za ogólną liczbę i jakość nadesłanych do Konkursu fotografii zostały przyznane następującym uczestnikom:

8 grudnia 2012 odbyło się Uroczyste zakończenie konkursu Wiki Lubi Zabytki 2012.

Czas trwania konkursu
1 do 30 września 2012

Emblem-section.svg

Regulamin konkursu

Nuvola apps kuser.svg

Komisja Konkursowa

Lista zabytków.png

Wykazy zabytków
(wersja z uwagami)

Pobierz RSS

Zobacz ile zdjęć przesłano
(Statystyki • dla Polski)

Wikibooks-logo.svg

Poradniki w Wikibooks
FotografiaObróbka zdjęć

Featured star and ribbon.svg

Zwycięzcy z roku 2011
w Polsce i w Europie

Wordpress-logo-simple.png

Oficjalny blog

Tango-style question icon.svg

Zadaj pytanie

Rozmowa z laureatką konkursu Barbarą Maliszewską
Rozmowa z Adamem Kliczkiem, organizatorem uroczystości zakończenia konkursu Wiki Lubi Zabytki
Całe nagranie uroczystości zakończenia konkursu wykonane podczas transmisji audycji Nowiny 49 tygodnia 2012 roku


Informacje o konkursie z roku 2011

Pierwsza edycja konkursu została przeprowadzona przy współpracy z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz Stowarzyszeniem OpenStreetMap Polska; patronat honorowy nad konkursem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zobacz też