Skrót: WP:ZnO

Wikipedia:Zamówienia na obrazki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Na tej stronie można zgłaszać zapotrzebowanie na pliki graficzne potrzebne do zilustrowania artykułów Wikipedii.

Zamówienia można też składać na stronie Wikimedia Commons, repozytorium plików dla wszystkich Wikipedii – Commons:Picture requests. Nie wpisuj zamówienia do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji wikipedysty, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.

Zamówienia[edytuj | edytuj kod]

Granatnik Łopuskiego[edytuj | edytuj kod]

Status: w trakcie
Opis zamówienia

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie jest egzemplarz tego granatnika oraz wystrzeliwany z niego granat [1], więc fajnie byłoby mieć zdjęcia na wolnej licencji w commons i w naszym artykule. Gżdacz (dyskusja) 12:07, 21 cze 2017 (CEST)

Chętni wikipedyści
 • Zrobię w ciągu kilku najbliższych dni (jeżeli tylko jest na ekspozycji). Boston9 (dyskusja) 21:54, 21 cze 2017 (CEST)
 • @Marta Malina Moraczewska - a czy wikiprojekt GLAM mógłby Bostona9 (chyba tak się odmienia?) wesprzeć na wypadek gdyby pożądane obiekty nie były eksponowane, albo żeby uzyskać lepsze warunki robienia zdjęć niż przez szybę gabloty? Gżdacz (dyskusja) 22:38, 21 cze 2017 (CEST)
 • @Gżdacz - oczywiście; ale raczej w przyszłym tygodniu. Czy można prosić ew. o listę pożądanych obiektów? Rozumiem że chodzi zasadniczo o ten jeden obiekt z detalami, ale może przy okazji warto zrobić przegląd brakujących ilustracji które muzeum może ew. dostarczyć (np. 10-20) lub udostępnić do sfotografowania przez Bostona9 w optymalnych warunkach. Listę mogę wówczas przesłać/omówić z muzeum. Czy może być taki plan? :-) --Marta Malina Moraczewska (dyskusja) 22:48, 21 cze 2017 (CEST)
  • @Marta Malina Moraczewska - dzięki! Ale teraz to grubsza sprawa. Ja do mojego (no, prawie) artu potrzebuję tych dwóch konkretnych rzeczy, o których napisałem. Pewnie warto w Kawiarence napisać albo nawet na TO, że można zgłaszać prośby o ilustracje z tego konkretnego miejsca. Ale tu potrzebna polityczna decyzja: najpierw lista potrzeb i potem kontakt z Muzeum, czy odwrotnie. Ty masz doświadczenie, ja nie. No i wypadałoby @Boston9 zapytać, czy podejmie się zrobić dużo więcej fotografii. Gżdacz (dyskusja) 22:58, 21 cze 2017 (CEST)
  • @Gżdacz Lepiej lista najpierw; jak już muzeum informować, lepiej być przygotowanym i od razu poprosić o nieco więcej. Podejrzewam że @Boston9 by chętnie zrobił zdjęcia kilkunastu obiektów jeśliby były lepsze niż zwykle warunki - czy mam rację? Dajcie mi kilka dni na ogarnięcie tematu, proszę :-) Zobaczymy czy da się coś zdziałać. --Marta Malina Moraczewska (dyskusja) 23:28, 21 cze 2017 (CEST)
   • Nie ma problemu ze zrobieniem większej ilości zdjęć. Nawet lepiej byłoby lepiej w uzgodnieniu, bo tam jest dużo szklanych gablot. No i mieszanka sztucznego i naturalnego światła, przez co eksponaty wychodzą fatalnie np. tutaj. Boston9 (dyskusja) 00:05, 22 cze 2017 (CEST)
@Boston9 Na to akurat jest rada. Trzeba tylko trochę popracować:
PawełMM (dyskusja) 10:27, 25 lip 2017 (CEST)
    • @Marta Malina Moraczewska Minął miesiąc. Jakieś wieści w tej sprawie? Boston9 (dyskusja) 20:40, 17 lip 2017 (CEST)
    • @Boston9 @Gżdacz Przepraszam za zwłokę. Stan obecny: Muzeum (Dział Promocji) wstępnie wyraża zgodę, być może uda się udostępnić wiki-fotografującym grupę obiektów do sfotografowania w optymalnych warunkach (bez gablot, w dobrym świetle itp). Zgodnie z prośbą pracowników muzeum, wysłałam 'oficjalne' pismo do dyrekcji i czekamy teraz na odpowiedź; myślę, że powinna być najpóźniej w przyszłym tygodniu. --Marta Malina Moraczewska (dyskusja) 13:13, 25 lip 2017 (CEST)
Dyskusja

Inna broń z MWP, do której (chyba) nie mamy dobrych zdjęć w commons:

Gżdacz (dyskusja) 01:20, 22 cze 2017 (CEST)

 • Ja proponowałbym, o ile sprawę z dyrekcją uda się dogadać, fotografować wszystko, "jak leci", bardzo wiele zdjęć z tego może się przydać. Ciacho5 (dyskusja) 20:14, 31 lip 2017 (CEST)
  • Co do dalekosiężnej strategii - racja. Co do taktyki - niedobry pomysł. Lepiej będzie wstępnie zadeklarować, co chcemy fotografować, żeby pracownicy Muzeum mogli to wszystko wyjąć dla nas z gablot (albo i z magazynów) i przenieść gdzieś, gdzie będzie dobre tło i oświetlenie. Przy takim nakładzie pracy z ich strony nie zgodzą się na opcję "chcemy od razu wszytko jak leci", tylko najwyżej zaproponują "jak chcecie wszystko, to sobie fotografujcie to co jest w gablotach". Jak się do nas przyzwyczają i docenią dobrą robotę, to z czasem opcja "jak leci" może stać się możliwa. Gżdacz (dyskusja) 20:43, 31 lip 2017 (CEST)
   Pamiętajmy też, że choć muzea nie mogą pobierać opłat od robiących sobie zdjęcia ekspozycji, to za zaaranżowanie specjalnych warunków do zdjęcia profesjonalnego - już tak. I nie jest dla muzeum najlepszym interesem aranżowanie tego za free akurat dla ludzi, którzy jak zrobią dobre zdjęcie, to ono może wylądować potem w w wielu publikacjach, których autorzy, w przeciwnym wypadku, musieliby się sami pofatygować i uiścić, a ich zdjęć kopiować do następnej publikacji już by nie było wolno. Więc nie należy ich irytować łapczywością ;)--Felis domestica (dyskusja) 04:42, 1 sie 2017 (CEST)

Demokracja ateńska[edytuj | edytuj kod]

Status: w trakcie
Opis zamówienia
W haśle Ustrój polityczny Aten (Arystoteles) jest wstawiona grafika ze schematem demokracji ateńskiej (File:Constitution-of-the-Athenians-in-the-4th-century-BC.png). Schemat mógłby być użyteczny jeszcze w kilku hasłach. Mogę dostarczyć polski tekst (może @PuchaczTrado się przyłączy?), potrzebuję jednak kogoś, kto opracuje to graficznie. Tomasz Raburski (dyskusja) 15:18, 23 cze 2017 (CEST)
Chętni wikipedyści
 • @Tomasz Raburski Jeśli to nie na przedwczoraj i jeśli nie jest kluczowa b. elegancko dobrana czcionka, to mogę się spróbować pobawić. Jest jeszcze, nieco mniej rozbudowana i hiszpańska, wersja SVG--Felis domestica (dyskusja) 15:45, 23 cze 2017 (CEST)
  • To nie jest na przedwczoraj. W weekend przygotuję Ci tekst. Potrzebujesz całość, czy tylko nazwy instytucji? Tomasz Raburski (dyskusja) 15:48, 23 cze 2017 (CEST)

Dyskusja: @Felis domestica [Tutaj (plik doc) jest tłumaczenie nazw z grafiki. Jeśli potrzebujesz, to mogę przetłumaczyć też cały tekst. @Sławek Borewicz przygotował surową grafikę. Tomasz Raburski (dyskusja) 10:59, 27 cze 2017 (CEST)

  • Dzięki, będę podsyłał jakieś próbne wersje mailem do weryfikacji--Felis domestica (dyskusja) 11:19, 27 cze 2017 (CEST)
   @Tomasz Raburski Jak tłumaczyć "responsibilities"? Ja bym to oddał "Obowiązki:" i potem adekwatna forma, chyba że z jakiś ateńskich względów bardziej adekwatne jest: "Odpowiedzialny/i/e za..." i tu adekwatna forma--Felis domestica (dyskusja) 01:09, 8 lip 2017 (CEST)
   Może powinności? (Anagram16 (dyskusja) 22:59, 8 lip 2017 (CEST))
   Powinności bardzo nie pasują. W pracach historycznoustrojowych używa się pojęcia kompetencji. Tak też tłumaczy się ang. responsibilities. Tomasz Raburski (dyskusja) 00:03, 9 lip 2017 (CEST)
   @Felis domestica Wykres dotyczy ustroju, więc ja bym pisał "kompetencje". Tomasz Raburski (dyskusja) 10:35, 8 lip 2017 (CEST)
   @Tomasz Raburski Podeślij mi swój adres mailowy, żebym Ci mógł podrzucić wstępną wersję--Felis domestica (dyskusja) 16:12, 15 lip 2017 (CEST)
 • Można jeszcze dodać, nazwę dikasterion (l.mn. dikasteria) dla pojedynczych wylosowanych trybunałów sędziowskich. PuchaczTrado (dyskusja) 12:45, 27 cze 2017 (CEST)
 • @Tomasz Raburski, @PuchaczTrado Poproszę uwagi na temat wstępna wersji do poprawek. --Felis domestica (dyskusja) 17:53, 30 lip 2017 (CEST)
  • Listy kompetencji czasem z punktorami, czasem bez (dolna krawędź), justowanie też chyba trochę inne. Gżdacz (dyskusja) 18:47, 30 lip 2017 (CEST)
  • zamiast generałów powinni być stratedzy. Areopag należałoby zostawić jako jedyną nazwę. Zamiast sędziów przysięgłych dać dikasterion (trybunał). I jeszcze dobrze by było usunąć ludowe ze zgromadzenia. PuchaczTrado (dyskusja) 07:06, 31 lip 2017 (CEST)
   @Puchacz Trado, @Tomasz Raburski Sędziów przysięgłych i Zgromadzenie Ludowe proponował Tomasz w swoim tłumaczeniu. Uzgodnijcie wersję, bo ja niespecjalista ;) --Felis domestica (dyskusja) 04:42, 1 sie 2017 (CEST)
   @Felis domestica Przepraszam za brak odpowiedzi. Jestem na wakacjach. Daj proszę tak jak proponuje Puchacz, ja podałem polskie tłumaczenia, ale greckie pojęcia są konkretniejsze. Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby dać liczby mnogiej (dikasteria, zamiast dikasterion, oba z małej litery), bo bardziej pasuje do treści ramki. @PuchaczTrado Co myślisz? Tomasz Raburski (dyskusja) 11:05, 1 sie 2017 (CEST)
   Teraz jeszcze widzę, że w użyciu jest wersja dykasteria (hasło na wiki dot. KK, ale tak samo jest z urzędem greckim). Byłbym za taką wersją. Tomasz Raburski (dyskusja) 11:31, 1 sie 2017 (CEST)
   @PuchaczTrado, @Tomasz Raburski, @Gżdacz Poprawki wprowadzone Przejrzyjcie, czy podpisy wskazujące na relacje między urzędami itp. są sensowne--Felis domestica (dyskusja) 12:53, 1 sie 2017 (CEST)
   Moja uwaga zrealizowana. W kwestiach merytorycznych jestem niekompetentny. Gżdacz (dyskusja) 12:56, 1 sie 2017 (CEST)
 • @PuchaczTrado, @Tomasz Raburski Panowie, obrazek wciąż czeka na ostateczną akceptację merytoryczną; po niej jeszcze drobne poprawki graficzne, ale po niej ;) --Felis domestica (dyskusja) 21:34, 27 wrz 2017 (CEST)
 • Wstawiłem grafikę do Ustrój polityczny Aten (Arystoteles) – jej dalsze rozpowszechnianie pozostawiam fachowcom; chyba można uznać za załatwione...?--Felis domestica (dyskusja) 21:20, 17 paź 2017 (CEST)
 • @Felis domestica trzy uwagi: w kompetencjach eklezji brak n w przedstawionymi, w kompetencjach epistanes brak i w pieczęcią, i w obywatelach w centrum brak otwarcia nawiasu, lub zbędne zamknięcie. Paza tym pięknie:)Jacek rybak (dyskusja) 23:49, 17 paź 2017 (CEST)
 • Ja tam nie jestem do końca przekonany, czy można zawęzić obywatelstwo tylko do mężczyzn. Wyłącznie oni mieli prawa wyborcze, ale obywatelstwo to chyba szersze pojęcie. Zwłaszcza, że aby zostać obywatelem, trzeba było mieć oboje rodziców obywateli. Jeszcze wywaliłbym tych ambasadorów i zostawił przyjmowanie posłów. Tak w ogóle to dobra robota, wybacz, że wcześniej nie zareagowałem, umknęło mi to w natłoku pracy. PuchaczTrado (dyskusja) 22:38, 18 paź 2017 (CEST)
  I jeszcze co do literówek, to rodzinne powinno być przez dwa n. PuchaczTrado (dyskusja) 22:40, 18 paź 2017 (CEST)
  @Jacek rybak Poprawione, dzięki :) @PuchaczTrado Literówki itp. poprawione; co do obywatelstwa... Może się jeszcze @Tomasz Raburski wypowie? Plik jest zaktualizowany--Felis domestica (dyskusja) 11:26, 25 paź 2017 (CEST)