Wilkowiec (Wzgórza Włodzickie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilkowiec
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony zachodniej ze wschodniego zbocza Kościelca.
Państwo  Polska
Pasmo Wzgórza Włodzickie
Wysokość 532[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wilkowiec
Wilkowiec
Ziemia50°32′02,97″N 16°32′28,06″E/50,534158 16,541128

Wilkowiec (532 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich.

Wzniesienie położone jest w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, 1,6 km na południowy zachód od centrum Słupca[1].

Rozległe wypiętrzone wzniesienie, w postaci małego grzbietu z wyraźną linią grzbietową o dość stromych zboczach[1]. Zbocza: północne, zachodnie i południowo-zachodnie opadają stromo do doliny potoku Dzik. Wzniesienie wyrasta między Chmielnikiem i Wesołą po południowej stronie a Górą Wszystkich Świętych i Kościelcem po północno-zachodniej stronie, we wschodniej najniższej części Wzgórz Włodzickich ciągnących się w kierunku południowo-wschodnim[1]. Wznosi się w niewielkiej odległości od wzniesienia Wesoła, położonego po południowo-zachodniej stronie, od którego oddzielone jest niewielkim obniżeniem. Wzniesienie od północnego zachodu, południowego zachodu i zachodu od Góry Wszystkich Świętych wyraźnie wydziela dolina potoku Dzik[1].

Wzniesienie zbudowane z utworów czerwonego spągowca, głównie piaskowców ciosowych i zlepieńców, w których ciągną się karbońskie piaskowce i zlepieńce[1]. Zbocza wzniesienia pokrywa niewielka warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich[1]. Wierzchołek i znaczną część zboczy wzniesienia, porastają lasy świerkowe i mieszane z przewagą buka[1]. Dolne partie zboczy zajmują nieużytki, łąki i pastwiska, na których rosnące ciągi drzew i kępy krzaków wyznaczają dawne miedze i polne drogi. U podnóża północno-wschodniego i zachodniego zbocza położona jest miejscowość Słupiec. Od południowego wsachodu pod szczyt wzniesienia podchodzą rozproszone zabudowania Zagórza. Południowo-zachodnim podnóżem równolegle do potoku Dzik prowadzi droga Słupiec - Ścinawka Śr.. Położenie wzniesienia, kształt i wyraźna rozciągnięta część szczytowa z niewyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

W przeszłości wzniesienie nosiło nazwę: Wilczy Kopel, Wolfskuppe, Wilczy Kopiec[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 431-432. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]