William A. Dembski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Albert "Bill" Dembski

William Albert "Bill" Dembski (ur. 18 lipca 1960) – amerykański matematyk, filozof, teolog ewangelikalny, zwolennik koncepcji inteligentnego projektu

Posiada dwa doktoraty: z matematyki - uzyskany na Uniwersytecie Chicagowskim oraz z filozofii (specjalizacja: metodologia nauki) - uzyskany na University of Illinois at Chicago. Ma także tytuł master of divinity degree zdobyty na Princeton Theological Seminary. Pracował jako associate research professor w Conceptual Foundations of Science na Baylor University[potrzebny przypis].

Zajmuje stanowisko Carl F. H. Henry Professor of Theology and Science na Southern Baptist Theological Seminary w Louisville, Kentucky, a także jest dyrektorem Centrum Nauki i Teologii (ang. Center for Science and Theology)[potrzebny przypis].

W 1998 r. opublikował w Cambridge University Press w serii Studies in Probability, Induction, and Decision Theory monografię "The Design Inference: Eliminating Chance through Small Probabilities", w której opisał probabilistyczne metody detekcji projektu. W tym samym roku wydał książkę "Mere Creation" (Downer's Grove, Illinois: InterVarsity Press). Jest autorem i współautorem książek omawiających zagadnienie teorii projektu i krytykujących neodarwinizm, m.in. pracy "No Free Lunch: Why Specified Complexity Cannot Be Purchased without Intelligence" (Lanham, Md.: Rowman & Littlefield, 2002).

Rozwija w nich swoje rozumienie pojęcia ukierunkowana złożoność, proponuje "prawo zachowania informacji" i inne koncepcje, które wśród zwolenników zyskały mu miano "Newtona teorii informacji". Zostały one skrytykowane przez matematyków i teoretyków informacji, nie wchodząc do obiegu naukowego[potrzebny przypis].

Opowiadał się za "vise strategy" (strategią kleszczy) – domagając się przesłuchiwania ewolucjonistów pod przysięgą, sugerując, że wówczas dałoby uzyskać się przyznanie, że ich teoria ma skrywane luki. Powołany na świadka w procesie w Dover (2005) dotyczącym nauczania koncepcji inteligentnego projektu, wycofał się z udziału w procesie, odmawiając złożenia zeznań pod przysięgą.