Wioślak punktowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wioślak punktowany
Corixa punctata[1]
(Illiger, 1807)
Wioślak punktowany
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Rodzina wioślakowate
Podrodzina Corixinae
Rodzaj Corixa
Gatunek wioślak punktowany

Wioślak punktowany (Corixa punctata) – gatunek pluskwiaka z rodziny wioślakowatych (Corixidae).

Wygląd[edytuj]

Corixa punctata należy do jednych z najbardziej znanych wioślakowatych występujących w Polsce. Ciało tego owada jest silnie spłaszczone, ciemnobrązowe. Przednie skrzydła pokryte gęstymi punkcikami (stąd nazwa). Tak jak wszystkie wioślaki ma długie tylne odnóża pokryte szczecinkowatymi włoskami. Oczy duże, czerwonobrązowe z dużym jasnym odstępem. Spód ciała jasny, dość długie środkowe odnóża. Z przodu ciała widać również aparat gębowy typu gryzącego.

Występowanie i biotop[edytuj]

Gatunek ten występuje w Europie. W Polsce jest pospolity[2]. Zamieszkuje płytkie, zarośnięte wody stojące. Spotykany jest również na brzegach rzek i jezior.Występuje także w basenach ogrodowych.

Pokarm[edytuj]

Wioślak punktowany żywi się drobnymi organizmami, które chwyta przednimi odnóżami. Zjada larwy komarów, ochotek i drobne ślimaki, które znajduje przekopując dno.

Ciekawostki[edytuj]

Samce niektórych wioślaków w tym punktowanego wydają dźwięki pocierając przednimi odnóżami o krawędź głowy. Magazynuje powietrze pod pokrywami, które wypycha go pod wodą do powierzchni, dlatego musi przytrzymać się dna, patyczków lub roślin. Najbardziej przydatne są mu w tym środkowe odnóża. Powietrze pobiera wystawiając pokrywy skrzydłowe nad wodę. Owad aktywny całą dobę.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Corixa punctata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.