Wirtualna kasa fiskalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wirtualna kasa fiskalna – rodzaj kasy fiskalnej w formie oprogramowania lub aplikacji mobilnej, służąca do ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych[1].

Podstawa prawna[edytuj | edytuj kod]

Możliwość ich stosowania od 1 czerwca 2020 roku została wprowadzona na mocy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania[2] oraz rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania[3].

Podmioty uprawnione do stosowania wirtualnych kas fiskalnych dotyczą branży transportowej, hotelarskiej i gastronomicznej. W rozporządzeniu zostały dodatkowo uwzględnione przedsiębiorstwa z zakresu sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych, wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych[4].

Stosowanie wirtualnych kas fiskalnych[edytuj | edytuj kod]

Dla zapewnienia bezpieczeństwa stosowania wirtualnych kas fiskalnych uruchomiony został system certyfikacji, podobnie jak w przypadku tradycyjnych kas fiskalnych. Certyfikat na konkretny produkt wydawany jest przez Prezesa Głównego Urzędu Miar na okres 10 lat. Prowadzanie ewidencji sprzedaży za pomocą kasy wirtualnej możliwe jest jedynie w przypadku zakupienia certyfikowanego oprogramowania.

Główną cechą charakterystyczną dla wirtualnych kas, jest administracyjna możliwość bezpośredniej kontroli nad ewidencją danego podmiotu w rzeczywistym czasie prowadzenia sprzedaży. Oznacza to zwiększoną kontrolę Krajowej Administracji Skarbowej nad poczynaniami skarbowymi podległych jej podmiotów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]