Koks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koks
Rozżarzony koks, zaraz po skoksowaniu

Kokspaliwo uzyskiwane przemysłowo w koksowniach poprzez koksowanie (wygrzewanie) węgla kamiennego w temperaturze 600–1200 °C w specjalnie w tym celu skonstruowanym piecu koksowniczym za pomocą gazów spalinowych przy ograniczonym dostępie tlenu. Jest to paliwo o wyższej wartości opałowej od zwykłego węgla kopalnego, gdyż zawiera co najmniej 90–95% węgla pierwiastkowego, zaś specjalne gatunki węgla przy odpowiedniej technologii mogą dawać nawet 98% węgla. W procesie koksowania z surowego węgla usuwane są gazy, ciecze, substancje łatwotopliwe (np. siarka), oraz inne substancje (głównie organiczne) ulegające pirolizie w tych temperaturach.

Koks jest szaroczarnym, porowatym ciałem stałym o charakterystycznym zapachu gazów koksowniczych. Wtórnie jest zanieczyszczony częścią tych gazów oraz niewielką ilością produktów rozkładu substancji towarzyszących węglowi kamiennemu.

Rodzaje koksu: koks wielkopiecowy, koks metalurgiczny, koks odlewniczy, koks opałowy


Zastosowanie koksu to przede wszystkim paliwo dla wielkich pieców w hutach, także wysokiej jakości paliwo do opalania kotłów grzewczych (zarówno w kotłowniach, jak i warsztatach oraz gospodarstwach indywidualnych). Zaletą koksu jest wyższa wartość opałowa w porównaniu do węgla kamiennego, a jednocześnie spokojniejsze spalanie, co umożliwia rzadsze uzupełnianie opału w piecu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]