Wołchow (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wołchow (Волхов)
Ilustracja
rzeka Wołchow
Kontynent

Europa

Państwo

 Rosja

Lokalizacja

obwód nowogrodzki
obwód leningradzki

Rzeka
Długość 224 km
Powierzchnia zlewni

80 200 km²

Średni przepływ

593 m³/s u ujścia

Źródło
Miejsce jezioro Ilmień
Wysokość

18 m n.p.m.

Współrzędne

58°28′00″N 31°17′00″E/58,466667 31,283333

Ujście
Recypient jezioro Ładoga
Wysokość

5 m n.p.m.

Współrzędne

60°07′00″N 32°19′00″E/60,116667 32,316667

Położenie na mapie obwodu leningradzkiego
Mapa konturowa obwodu leningradzkiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Wołchow (ros. Волхов) – rzeka w północno-zachodniej Rosji europejskiej, przepływająca przez obwody nowogrodzki i leningradzki. Długość – 224 km, powierzchnia zlewni – 80,2 tys. km², średni przepływ u ujścia – 593 m³/s (maksymalny – 2900 m³/s; minimalny – 44 m³/s).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Położenie na mapie regionu

Wołchow jest jedyną rzeką wypływającą z jeziora Ilmień. Uchodzi do jeziora Ładoga, a dokładnie do Zatoki Wołchowskiej.

Przepływa m.in. przez Nowogród Wielki i Nową Ładogę.

Gospodarka i historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1915-1927 zbudowano na rzece Wołchow elektrownię wodną. Do tego czasu jednak wody Wołchow płynęły w zasadzie z jeziora Ilmień do jeziora Ładoga, chyba że na Ładodze padały silne deszcze – w takiej bowiem sytuacji wody Ładogi z łatwością pokonywały niewielki spadek terenu u ujścia rzeki Wołchow i wtargnąwszy w jej koryto zmieniały jej bieg na odwrotny – z Ładogi do Ilmienia. Z okolicznością tą wiązać przypuszczalnie należy znany z historii fakt, że plemiona staroskandynawskie poprzez Ładogę i Wołchow płynęły na południe, do jeziora Ilmień (a stamtąd wyruszały z wyprawami handlowymi dalej, aż do Grecji). Odcinek na rzece Wołchow musiałby być bardzo trudny do pokonania cały czas pod prąd. Nie jest jednak rzeczą wykluczoną, że orientowano się w zmianach pogodowych i czekano na południowym brzegu Ładogi na nadejście intensywnych opadów deszczowych, aby później móc bez przeszkód płynąć na południe z prądem rzeki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]