Woblink

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Woblink – pierwsza polska platforma z e-bookami i czytnikami, założona w 2010 roku w Krakowie. Jest częścią Grupy Wydawniczej Znak.

Woblink
Status prawny spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Adres ul. Madalińskiego 9, 30-303 Kraków
Data założenia 2010
Strona internetowa wydawnictwa

Historia[edytuj | edytuj kod]

Woblink to pierwsza polska platforma wydawnicza oraz księgarnia internetowa, służąca do przeglądania i kupowania e-booków[1]. Jej pomysłodawcą był Robert Chojnacki – redaktor naczelny Wydawnictwa Otwartego, pod które podlega Woblink. Prace nad platformą rozpoczęły się już w marcu 2010 roku, a 6 grudnia 2010 roku została ona oficjalnie uruchomiona[2]. Początkowo była dostępna tylko dla urządzeń z firmy Apple, ale z czasem oferta została rozszerzona o systemy Android, Blackberry i Windows.

Woblink postawił na innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak możliwość pobierania darmowych fragmentów, dostosowywania rodzaju fontów, jasności oraz wyboru trybu nocnego. Ponadto użytkownicy mogą również zaznaczać fragmenty czytanych książek i udostępniać je dalej, a także sporządzać własne notatki[3].

Woblink jest współorganizatorem akcji Czytaj PL, która polega na udostępnianiu darmowych bestsellerów w postaci e-booków[4]. W 2015 roku dzięki aplikacji stworzonej przez Woblinka do akcji dołączyły również audiobooki oraz komiksy, a dostęp do darmowych książek można było uzyskać poprzez zaproszenie nowych uczestników. Nie było już wymagane zeskanowanie kodu kreskowego, co pozwoliło na zwiększenie zasięgu akcji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wirtualna Polska Media S.A, Woblink - pierwszą polską aplikację do czytania książek na urządzeniach Apple'a, ksiazki.wp.pl, 8 października 2010 [dostęp 2021-01-09] (pol.).
  2. Woblink stawia na innowację, Rynek książki [dostęp 2021-01-09] (pol.).
  3. Woblink stawia na innowację, Rynek książki [dostęp 2021-01-19] (pol.).
  4. CZYTAJ PL - 30 dni za darmo!, akcja.czytajpl.pl [dostęp 2021-01-09].