Wolfram Alpha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wolfram|Alpha
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

Question Answering

Komercyjna

tak

Data powstania

18 maja 2009

Autor

wielu autorów

Właściciel

Wolfram Alpha LLC

Rejestracja

opcjonalnie

Strona internetowa

Wolfram|Alpha, Wolfram Alpha – strona internetowa, stworzona przez amerykańskie przedsiębiorstwo Wolfram Alpha LLC. Formułuje ona odpowiedź na pytanie zadane w języku naturalnym, wykonuje obliczenia, przedstawia dane statystyczne, rozwiązuje równania itp.

Strona została uruchomiona 18 maja 2009 roku[1].

Interfejs[edytuj | edytuj kod]

Użytkownik wprowadza zapytanie (w języku angielskim) lub formułę matematyczną do pola tekstowego, następnie Wolfram Alpha przelicza i dostarcza odpowiedź wraz z odpowiednią wizualizacją.

Wolfram Alpha powstał na bazie wcześniejszego, sztandarowego produktu firmy Wolfram, Mathematica – systemu matematycznego, umożliwiającego obliczanie wyrażeń numerycznych, symbolicznych i algebraicznych, jak również wyświetlanie wizualizacji czy danych statystycznych. Odpowiedź na tak sformułowane problemy matematyczne zwracana jest w postaci czytelnej dla człowieka.

Przykład: Na pytanie, zadane w języku angielskim – „Gdzie urodził się Albert Einstein” otrzymamy odpowiedź „Ulm, Baden-Wurttemberg, Germany”, jak również dodatkowe informacje na temat tego miasta: położenie, mapę, sąsiadujące miasta, aktualną pogodę, czas lokalny oraz listę ważnych osób urodzonych w mieście Ulm.

Przykład: Po wpisaniu frazy „sin 45" otrzymamy oprócz dokładnego rezultatu (sinusa kąta 45 stopni) także graficzną reprezentację, przybliżenie i formę ułamkową.

Przykład: Po zapytaniu w języku angielskim „jakie jest dwudzieste najbiedniejsze państwo pod względem Produktu Krajowego Brutto?” otrzymamy informację, że jest nim Gwinea Bissau wraz z informacjami na temat tego kraju (mapą, flagą, miastami, klimatem etc.)

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Wolfram Alpha początkowo był napisany w około 5 milionach linii kodu jako program (Mathematica) uruchamiany na 10 000 jednostkach CPU. Obecnie system jest w postaci strony internetowej, która posiada API umożliwiające dostarczanie odpowiedzi do innych aplikacji. Jedną z takich aplikacji jest Bing firmy Microsoft.

Wymagania systemowe[edytuj | edytuj kod]

Wolfram Alpha wymaga aktualnej wersji przeglądarki internetowej. W przypadku starych wersji przeglądarek system może niepoprawnie wyświetlić tekst oraz informację o konieczności aktualizacji.

Aplikacja na telefon iPhone została wydana 19 grudnia 2009 roku w cenie 49,99 USD. W marcu 2010 roku Wolfram działał na dwóch urządzeniach Apple: iPad oraz iPhone, a cena spadła do 1,99 USD.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolfram Alpha już działa!. money.pl, 2009-05-19. [dostęp 2009-05-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]