Przejdź do zawartości

Wróg ludu (dramat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wróg ludu
En folkefiende
Ilustracja
Oryginalna karta tytułowa z 1882
Autor

Henrik Ibsen

Typ utworu

dramat

Wydanie oryginalne
Język

norweski

Data wydania

1882

poprzednia
Upiory (1881)
następna
Dzika kaczka (1884)

Wróg ludu (norw. En folkefiende) – dramat norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena z 1882[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Dzieło miało charakter ostrego odwetu na antagonistach autora. Opisuje historię zakładu leczniczego, w którym pacjenci truci są zepsutą wodą[1].

Doktor Thomas Stockmann (lekarz-idealista) usiłuje uzdrowić stosunki w placówce, co daje pretekst do zobrazowania moralnego dna i obłudy społecznej lokalnego patrycjatu i liberalnego drobnomieszczaństwa. Warstwy te zdradziły wszelkie wzniosłe ideały, na rzecz bezwzględnego czerpania zysków i zachowania silnej pozycji w hierarchii władzy. Stockmanna stopniowo opuszczają wszyscy sojusznicy, którzy wcześniej przyrzekli mu współpracę. Oportunistyczni liberałowie jednoznacznie opowiadają się za istniejącym układem i rezygnują z walki o zdrową wodę dla zakładu, ponieważ większość kosztów renowacji wodociągu Stockmann chciał złożyć na ich barki. Nie tylko opuścili lekarza, ale też stali się jego wrogami. Podburzyli też lokalne pospólstwo, które wybiło szyby w domu Stockmanna[1].

Nie zraziło to lekarza, który pozostał w mieście, poczuł się niezwykle silny i kontynuował walkę. Nie stracił też wiary w najuboższych, którzy pozostali przy nim[1].

Film[edytuj | edytuj kod]

Dramat zekranizowano w 1978 pod tym samym tytułem. Reżyserem był George Schaefer, a doktora Stockmanna zagrał wówczas Steve McQueen[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Witold Nawrocki, Klasycy i współcześni : szkice o prozie skandynawskiej XIX i XX wieku, wyd. 1, Poznań: Wydaw. Poznańskie, 1980, s. 152, ISBN 83-210-0090-8, OCLC 7282485 [dostęp 2020-11-11].
  2. An Enemy of the People. Steve McQueen, Bibi Andersson, Charles Durning, Richard Dysart First Artists, Solar Productions. 1978-03-17. [dostęp 2020-11-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]