Maribor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maribor
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Słowenia

Gmina miejska

Maribor

Zarządzający

Andrej Fištravec

Powierzchnia

147,5 km²

Wysokość

262 m n.p.m.

Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość


116 769
792 os./km²

Nr kierunkowy

(+386) 02

Kod pocztowy

2000

Tablice rejestracyjne

MB

Położenie na mapie gminy miejskiej Mariboru
Mapa konturowa gminy miejskiej Mariboru, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Maribor”
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Maribor”
Ziemia46°33′N 15°36′E/46,550000 15,600000
Strona internetowa
Rzeka Drawa
Nabrzeże Lent
Zamek w Mariborze
Katedra
Uniwersytet
Centrum Bolfenk

Maribor (niem. Marburg an der Drau) – drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ważne centrum gospodarcze i kulturalne na północnym wschodzie kraju. W roku 2002 miało 115 693 mieszkańców. Położone nad Drawą, kilkanaście kilometrów od granicy słoweńsko-austriackiej, przy autostradzie prowadzącej z Wiednia do Lublany i dalej do Triestu we Włoszech oraz na słoweńskie wybrzeże. W Mariborze ma siedzibę Uniwersytet Mariborski.

W mieście tym znajduje się również zakład produkujący pojazdy ciężarowe i autobusy Tovarna Avtomobilov Maribor.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzmiankowany w 1147 roku. Miasto uzyskało rozgłos w średniowieczu, kiedy to została zbudowana forteca zwana Marchburg. Znajdowała się ona na Piramidzie (wzgórzu na północ od miasta) i miała za zadanie obronę doliny Drawy przed atakami Węgrów. Następnie miasto rozwijało się wzdłuż nabrzeży rzeki. Powstawały tam głównie winiarnie, finansowane przez miejscową społeczność żydowską. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym, w celu obrony miasta przed atakami Turków i Węgrów z którego zachowały się cztery wieże stojące wzdłuż rzeki[1].

Pozostając pod panowaniem Habsburgów, rozwinął się w znaczący ośrodek handlowy. Przeprowadzona przez Maribor w latach 40. XIX wieku linia kolejowa z Wiednia do Triestu zdynamizowała rozwój ekonomiczny miasta. W roku 1918 wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 Jugosławii). W trakcie II wojny światowej miasto było intensywnie bombardowane i do końca 1945 roku dwie-trzecie Mariboru legło w gruzach. Zajęty w 1945 roku przez partyzantów Tity wszedł w skład Jugosławii. Od 1991 roku w granicach niepodległej Słowenii.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Główne atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Plac Zamkowy (Grajski Trg)[edytuj | edytuj kod]

Centrum starego miasta, nad którym króluje XV-wieczny zamek (Mariborski Grad). W zamku jest także muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor), w którym znajduje się jeden z najbogatszych zbiorów zabytków w Słowenii, znajdujący się w 20 pokojach.

Dwie ulice na północ od zamku leży rezydencja, w której znajduje się Muzeum Narodowego Wyzwolenia (Muzej Narodne Osvoboditve), zawierającą kolekcją dokumentów świadczących o walce Słowenii o niepodległość. Ze szczególnym uwzględnieniem walki partyzantów podczas okupacji nazistowskiej.

Plac Wolności (Trg Svobode)[edytuj | edytuj kod]

Plac położony na wschód od zamku mógłby pozostać niezauważony, gdyby nie „vinag” (piwnice z winem) z początku XIX wieku.

Plac Antona Slomšeka (Slomškov Trg)[edytuj | edytuj kod]

Na południe od parku miejskiego, znajduje się Plac Slomšeka, którego nazwa pochodzi od Antona Martina Slomšeka (1800–1862), słoweńskiego biskupa i polityka, który był beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku. Był on pierwszym Słoweńcem który dostąpił tego zaszczytu. To właśnie jego rzeźba znajduje się naprzeciwko katedry św. Jana Chrzciciela. Wielki budynek na zachód, po przeciwnej stronie parku to uniwersytecka biblioteka. Po północnej stronie placu znajduje się Słoweński Teatr Narodowy w Mariborze. Zaś w kierunku południowo-zachodnim, możemy znaleźć Galerię Sztuki Współczesnej.

Lent[edytuj | edytuj kod]

Na południe od Galerii sztuki współczesnej znajduje się pierwsza z wieży obronnych zachowanych z muru obronnego. Około 150 metrów wzdłuż nabrzeża znajduje się, uważana przez miejscowych za najważniejszą atrakcję, Stara trta (najstarsza winorośl na świecie). Około 300 metrów na północ, znajduje się XVI-wieczna wieża obronna (Vodni stolp), zaś na północ od niej znajduje się, centrum żydowskiej dzielnicy w średniowieczu. Znajdują się tam XV-wieczna synagoga i Židovski stolp (żydowska wieża z 1465 roku).

Masyw Pohorje[edytuj | edytuj kod]

Wschodnia krawędź masywu Pohorje, zwany również płucami Mariboru. Znajduje się tu wiele atrakcji, takich jak:

Sport[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steve Fallon: Lonely Planet Slovenia. Wyd. 5. Londyn: Lonely Planet, 2007, s. 239. ISBN 978-1741044805.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Steve Fallon: Lonely Planet Slovenia. Wyd. 5. Londyn: Lonely Planet, 2007, s. 238-234. ISBN 978-1741044805.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]