Wredne dziewczyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wredne dziewczyny
Mean Girls
ilustracja
Gatunek komedia
Data premiery Polska 6 sierpnia 2004
Kraj produkcji USA
Czas trwania 97 min
Reżyseria Mark Waters
Scenariusz Tina Fey
Główne role Lindsay Lohan,
Rachel McAdams,
Amanda Seyfried, Lacey Chabert
Muzyka Rolfe Kent
Zdjęcia Daryn Okada
Kostiumy Mary Jane Fort
Montaż Wendy Greene Bricmont
Produkcja Lorne Michaels
Wytwórnia Paramount Pictures
M.G. Films
Broadway Video
Kontynuacja Wredne dziewczyny 2

Wredne dziewczyny (ang. Mean Girls) – film komediowy na podstawie książki Rosalind Wiseman Queen Bees and Wannabes: Helping Your Daughter Survive Cliques, Gossip, Boyfriends and Other Realities of Adolescence.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wychowana w afrykańskiej dżungli przez rodziców antropologów 15-letnia Cady Heron zdaje sobie sprawę, że w świecie natury przeżyje najsilniejszy. Ale prawo dżungli nabiera dla niej zupełnie nowego znaczenia, gdy zaczyna uczęszczać do zwykłego liceum w niewielkiej miejscowości pod Chicago. W panujące w szkole reguły gry wprowadzają naiwną Cady Janis Ian i Damian. Dziewczyna trafia pomiędzy dwie grupy - w jednej najważniejsze jest bycie dobrym uczniem, w drugiej - bycie lubianym. „Dzika” cywilizacja staje na jej drodze w postaci niepisanych reguł i w osobie wyrachowanej Reginy George. Podobna do lalki Barbie panienka, wie, co robić, aby zdobyć popularność - wraz z przyjaciółkami rządzi całą szkołą. To one dyktują, co jest cool, a co nie, jak trzeba się ubierać i jak zachowywać. Nieoczekiwanie Cady staje „Królowej” na drodze; nie tylko dlatego, że jest piękna i inteligentna. Także dlatego, że zwraca na nią uwagę Aaron Samuels, były chłopak Reginy. Tego Regina nie może darować - postanawia więc wziąć Cady pod swoje skrzydła. Kiedy Cady odkryje podstęp, odnajdzie w sobie „mroczną” stronę, o istnieniu której wcześniej nie wiedziała.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Świat US$ 128,970,716

Odbiór krytyczny[edytuj | edytuj kod]

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków; serwis Rotten Tomatoes na podstawie opinii ze 175 recenzji przyznał mu wynik 83%[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mean Girls (2004) - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]