Wrzosówka (dopływ Kamiennej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Wrzosówka
Ilustracja
Wrzosówka przepływająca przez Park Norweski w Cieplicach Śląskich-Zdroju
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Sudety Zachodnie
Potok
Długość 14,2 km
Źródło
Miejsce Karkonosze,
Śląski Grzbiet,
w rejonie Czarnego Kotła
Wysokość 1228 m n.p.m.
Współrzędne 50°46′49″N 15°35′06″E/50,780278 15,585000
Ujście
Recypient Kamienna
Miejsce Jelenia Góra (Cieplice Śląskie-Zdrój)
Wysokość 336,3 m n.p.m.[1]
Współrzędne 50°52′00″N 15°41′29″E/50,866667 15,691389
Położenie na mapie Jeleniej Góry
Mapa konturowa Jeleniej Góry, w lewym dolnym rogu znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Wrzosówka (niem. Schneegruben Wasser, Tiefe Graben, Heide Wasser[potrzebny przypis]) – potok, prawy dopływ Kamiennej[2] o długości 14,2 km[3].

Wrzosówka – wał przeciwpowodziowy na granicy Parku Norweskiego w Cieplicach Śląskich-Zdroju

Potok płynie w Sudetach Zachodnich. Wypływa w Karkonoszach w rejonie Czarnego Kotła, na wysokości 1228 m n.p.m. Płynie na północny wschód. Przepływa przez Jagniątków i Sobieszów, gdzie wpływa na obszar Kotliny Jeleniogórskiej, po czym skręca na wschód. W Cieplicach skręca ponownie na północny wschód i uchodzi do Kamiennej. W górnym biegu jest to typowo górski potok o dużym spadku. Tuż powyżej Jagniątkowa płynie przez skalisty wąwóz zwany Uroczyskiem. Powierzchnia zlewni w obrębie Karkonoszy (powyżej Jagniątkowa) wynosi 93,2 km². W dolnym biegu, na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej spadek jest niewielki. W dolnym odcinku koryto potoku zostało w znacznym stopniu uregulowane, a brzegi posiadają murowane umocnienia. Na granicy Parku Norweskiego w Cieplicach Wrzosówka przepływa pod kamienną śluzą wałów przeciwpowodziowych.

Płynie po granicie i jego zwietrzelinie, a na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej po osadach czwartorzędowych. Górna część zlewni Wrzosówki porośnięta jest górnoreglowymi lasami świerkowymi, niżej lasami dolnoreglowymi. Od Sobieszowa płynie przez obszary zurbanizowane, pola i łąki. Dopływami Wrzosówki są: Podgórna, Polski Potok, Sopot i Brocz.

Nazwy historyczne[edytuj | edytuj kod]

  • Schneegruben Wasser
  • Tiefe Graben
  • Heide Wasser
  • Śnieżny Potok
  • Śnieżnica
  • Wrzosówka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]