Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu – dokument ekumeniczny podpisany w 1999, uznawany za znaczący krok w procesie pokonywania rozbieżności w zakresie nauki o usprawiedliwieniu, istniejących między Kościołami zrzeszonymi w Światowej Federacji Luterańskiej i Kościołem katolickim.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Dokument został wypracowany w drodze dialogu pomiędzy Światową Federacją Luterańską a Papieską Radą do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Dialog miał na celu przedstawienie elementów wspólnych oraz głównych rozbieżności pomiędzy katolickim a luterańskim rozumieniem nauki o usprawiedliwieniu. Ostateczny kształt Deklaracji wypracowano w 1997, a 31 października 1999[1] w Augsburgu Deklaracja została podpisana przez przedstawicieli Kościoła katolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej. Zgodnie z postanowieniami deklaracji, potępienia doktrynalne Kościoła katolickiego wyrażone na Soborze Trydenckim nie dotyczą nauki luterańskiej przedstawionej w Deklaracji, natomiast potępienia luterańskich ksiąg symbolicznych nie dotyczą przedstawionej w Deklaracji nauki katolickiej[2].

Recepcja deklaracji[edytuj | edytuj kod]

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

Po Światowej Federacji Luterańskiej i Kościele katolickim, 23 lipca 2006 Deklaracja została oficjalnie podpisana przez Światową Radę Metodystyczną[3].

Odrzucenie[edytuj | edytuj kod]

Deklaracji nie uznają kościoły luterańskie zrzeszone w Międzynarodowej Radzie Luterańskiej i Wyznającej Konferencji Ewangelicko-Luterańskiej. Pod petycją przeciwko przyjęciu Wspólnego oświadczenia oficjalnego Światowej Federacji Luterańskiej i Kościoła katolickiego oraz związanej z nim Deklaracji podpisało się 251 europejskich (głównie niemieckich) teologów ewangelickich, m.in. Oswald Bayer, Gerhard Ebeling, Wilfried Härle i Martin Honecker[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. W 482 rocznicę ogłoszenia 95 tez.
  2. Pkt. 41 Deklaracji.
  3. Metodyści podpisali Wspólną Deklarację o Usprawiedliwieniu. www.luteranie.pl. [dostęp 2009-08-21].
  4. German Professors Protest JDDJ (ang.). wordalone.org. [dostęp 2012-09-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]