Wstążka św. Jerzego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wstążka św. Jerzego

Wstążka św. Jerzego (ros. Георгиевская ленточка, Gieorgijewskaja lentoczka) – społeczna akcja, mająca na celu upamiętnienie i uczczenie bohaterów Dnia Zwycięstwa 9 maja 1945 roku. Akcja polega na noszeniu i umieszczaniu na widocznym miejscu symbolicznych wstążek. Symbol akcji jest miniaturową repliką tradycyjnej Wstęgi św. Jerzego.

Wstążka św. Jerzego na rosyjskim czołgu T-14 na moskiewskiej defiladzie z okazji Dnia Zwycięstwa

Według oficjalnego regulaminu akcja jest inicjatywą niekomercyjną i apolityczną. Jej celem jest stworzenie symbolu święta Dnia Zwycięstwa. Wstążka nie jest symbolem heraldycznym ani odznaczeniem, lecz wyrazem szacunku dla weteranów i hołdem dla poległych w boju. Może posiadać jeden lub dwa napisy: www.9may.ru oraz nazwę państwa, gdzie została wyprodukowana. Zabronione jest umieszczanie na niej innych napisów[1].

Historia i kraje[edytuj | edytuj kod]

Akcja została zainicjowana przez agencję RIA Nowosti w roku 2005, w 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej, i od tamtej pory odbywa się regularnie co roku. Wstążki rozprowadzane są bezpłatnie od 24 kwietnia do 12 maja, akcja finansowana jest z budżetu Federacji Rosyjskiej. W roku 2008 wstążki rozpowszechniono w ponad 30 krajach[2]. W 2015 roku, w 70. rocznicę Dnia Zwycięstwa wypuszczono rekordową liczbę metrów wstążki: 10 mln[3].

W parlamencie mołdawskim w czerwcu 2014 wniesiono projekt ustawy[4] zakazującej noszenia wstążki św. Jerzego. W projekcie, nieprzestrzeganie zakazu jest zagrożone karą grzywny 200 dol. Projekt zakazu jest umotywowany następująco:

„Stosowanie tego symbolu wywołuje napięcia w społeczeństwie, zawierając w sobie określony poziom niebezpieczeństwa i nawoływanie o antynarodowym charakterze” i dalej w preambule ustawy:

„Ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy jasno pokazują jakie jest rzeczywiste przeznaczenie wstążki. Duża część separatystów i stronników federalizacji Ukrainy uważa, że ich symbolem jest wstążka św. Jerzego. W ten sposób stała się ona symbolem separatyzmu i bezprawia, destabilizacji i setek ofiar separatystów. Na wschodzie Mołdawii również są ogniska separatyzmu, którym wojskowe i polityczne wsparcie okazuje Rosja. W tych warunkach, używanie wstążki św. Jerzego na terytorium Mołdawii w celach politycznych, społecznych i kulturalnych staje się zagrożeniem dla jedności terytorialnej Mołdawii”

Na Ukrainie, z powodu podobieństwa kolorów pasków wstążki do kolorów pancerza stonki ziemniaczanej, znanej na Ukrainie, jak i w Rosji pod nazwą „żuk Kolorado”, prorosyjskich separatystów noszących wstążki św. Jerzego, używa się niekiedy pejoratywnego określenia „kolorady”[5][6][7].

Krytyka wykorzystywania wstążki św. Jerzego[edytuj | edytuj kod]

  • Zgodnie z informacją radiostacji „Echo Moskwy” wstążka wykorzystywana jest na etykietach butelek z alkoholem, a w jej kolory przystrajane są witryny klubów striptizowych i kabiny toaletowe.
  • W czasie II wojny światowej kolory wstęgi św. Jerzego były wykorzystywane[8] w Krzyżu św. Jerzego przyznawanym w Rosyjskim Korpusie Ochronnym, który walczył u boku Trzeciej Rzeszy.
  • W przypadku Ukrainy, która w czasie II wojny światowej była polem walki dwóch totalitaryzmów (komunizmu i nazizmu), źródłem surowcowym i materiałowym oraz źródłem siły ludzkiej, wstążki św. Jerzego nie uważa się za narodowy (ukraiński) symbol, a za symbol rosyjskiego nacjonalizmu. Przez społeczność międzynarodową, noszenie wstążek św. Jerzego przez separatystów na Krymie i we wschodniej Ukrainie jest również odbierane jako przejaw rosyjskiego nacjonalizmu.
  • W Gruzji wstążki św. Jerzego uznawane są za symbol imperializmu rosyjskiego oraz zagarnięcia pod auspicjami Federacji Rosyjskiej obszarów kraju – Abchazji i Osetii. Przyjeżdżający do Gruzji rosyjscy turyści są siłą pozbawiani wstążek z ich samochodów i motocykli[9].
  • Noszenie wstążki przez separatystów rosyjskich.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]