Wstążka (informatyka)
Wstążka (ang. Ribbon, Microsoft Fluent UI) – element interfejsu użytkownika, zastępujący tradycyjne menu i paski narzędzi. Wstążka po raz pierwszy pojawiła się w pakiecie biurowym Microsoft Office 2007.
Ideą wstążki było stworzenie funkcjonalnej części interfejsu użytkownika, która umieściłaby wszystkie funkcje oprogramowania w jednym miejscu, czyniąc je łatwymi do znalezienia i użytkowania.
Wstążka w Microsoft Office 2007
[edytuj | edytuj kod]Wstążka, kiedy po raz pierwszy pojawiła się w pakiecie biurowym Microsoft Office 2007, zastąpiła paski narzędzi i menu. Według firmy Microsoft miała ona uporządkować wszystkie funkcje w sposób, aby były bardziej podręczne. Nowy interfejs nie został jednak umieszczony we wszystkich programach – obecny jest w tylko w Word, Excel, PowerPoint, Access oraz w niektórych elementach Outlooka.
Wstążka to pasek przycisków i ikon posegregowanych w tematyczne karty. Każda aplikacja posiada inny układ kart, w zależności od funkcji, które dany program oferuje. Na przykład Word oferuje kartę związaną z pracą z korespondencją seryjną i tworzeniem listów, podczas gdy Excel posiada kartę ułatwiającą korzystanie z komórek.
Niektóre karty dostępne są tylko w określonych momentach. Np. karty pomagające w formatowaniu obrazów pojawiają się, gdy zaznaczymy obraz.
Wstążka – wydanie 2009
[edytuj | edytuj kod]Nowa wersja interfejsu wstążki pojawiła się pod koniec 2008 roku. We wczesnym wydaniu systemu operacyjnego Windows 7 ukazały się programy Paint oraz WordPad wyposażone w odświeżony interfejs wstążki. Implementacja interfejsu zadziwiła, gdyż nie do końca jest zgoda z założeniami Microsoftu z 2007 roku (wstążka miała być stosowana tylko w złożonych, rozbudowanych programach, celem uproszczenia dostępu do funkcji)[1].
Nowy wygląd otrzymała też kolejna wersja Windows Movie Maker, wchodzącego w skład pakietu Windows Live. Podczas testów wersji alfa ujawniono, że pakiet biurowy Office 2010 w całości będzie posiadał odświeżony wygląd[2]. Nowa wstążka pojawiła się we wszystkich programach pakietu.
W nowej wstążce delikatnie zmieniono układ elementów. Przycisk z menu głównym programu nie jest już okrągły, a prostokątny i znajduje się w jednej linii z kartami wstążki. Rozszerzono również możliwość organizacji wstążki przez użytkownika.
Wstążka w innych programach
[edytuj | edytuj kod]Microsoft zdecydował się na udostępnienie wstążki dla innych aplikacji na licencji Office UI. Interfejs ten jest używany przez rosnącą liczbę programów, przykładowo:
- aplikacje polskie – Translatica 7, Odkurzacz, program do kosztorysowania Zuzia, program do kosztorysowania Norma[3]
- aplikacje zagraniczne – O&O Defrag 10, PowerArchiver 2007, SysTweak's Photo Studio, SeeElectrical, AutoCAD 2009, Button Shop
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ MSDN: Ribbons. [dostęp 2011-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
- ↑ Redirection [online], uxevangelist.blogspot.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2009-01-18] .
- ↑ NORMA EXPERT – program do kosztorysowania [online], alatea.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).