Microsoft Excel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Microsoft Excel
Logo Microsoft Excel
Logo programu
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie 30 września 1985
Aktualna wersja stabilna PC: 2016 (16.0.4266.1003)
Mac: 2016 (15.14.0)
Platforma sprzętowa PC, Macintosh
System operacyjny Windows, macOS, iOS, Android
Rodzaj arkusz kalkulacyjny
Licencja komercyjny
Strona internetowa

Microsoft Excelarkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows, macOS, iOS i Android. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla systemu Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5.0 wydanej w 1993 roku program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 program dostępny jest w polskiej wersji językowej[1].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Aplikacja jest powszechnie używana w firmach i instytucjach, a także przez użytkowników domowych. Jej główne zastosowanie to dokonywanie obliczeń (np. wydatków) zestawionych w formie tabelarycznej. W tym użyciu mają zastosowanie liczne funkcje matematyczne, finansowe i bazodanowe dostępne w programie. Istotne znaczenie ma też półautomatyczne powielanie tworzonych formuł z zastosowaniem różnych wariantów adresowania (adresowanie względne, adresowanie bezwzględne, adresowanie mieszane). Microsoft Excel służy także do tworzenia wielu typów wykresów, przydatnych między innymi w fizyce, matematyce i ekonomii. Zawiera też system zestawiania raportów z użyciem tzw. tabel przestawnych, wykorzystywany przy wykonywaniu analiz biznesowych.

PowerBI[edytuj | edytuj kod]

Microsoft Excel posiada możliwości z zakresu business intelligence: za pomocą narzędzi Power Pivot, Power Query oraz Power View potrafi przetwarzać i analizować dane biznesowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski Word 2.0 i Excel 4.0 już w sprzedaży (pol.). [dostęp 2017-07-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]