Microsoft Excel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Microsoft Excel
Logo Microsoft Excel
Logo programu
ilustracja
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie 30 września 1985
Aktualna wersja stabilna Subskrypcja Office 365: 1903 (16.0.11425.20228)
Licencja dożywotnia: 2021
Język programowania C++
Platforma sprzętowa PC, Macintosh
System operacyjny Microsoft Windows, macOS, iOS, Android
Rodzaj arkusz kalkulacyjny
Licencja trialware
Strona internetowa

Microsoft Excelarkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows, macOS, iOS i Android. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla systemu Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5.0 wydanej w 1993 roku program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 program dostępny jest w polskiej wersji językowej[1].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Aplikacja jest powszechnie używana w firmach i instytucjach, a także przez użytkowników domowych. Jej główne zastosowanie to wykonywanie obliczeń (np. wydatków) zestawionych w formie tabelarycznej. W tym użyciu mają zastosowanie liczne funkcje matematyczne, finansowe i bazodanowe dostępne w programie. Istotne znaczenie ma też półautomatyczne powielanie tworzonych formuł z zastosowaniem różnych wariantów adresowania (adresowanie względne, adresowanie bezwzględne, adresowanie mieszane). Microsoft Excel służy także do tworzenia wielu typów wykresów, przydatnych między innymi w fizyce, matematyce i ekonomii. Zawiera też system zestawiania raportów z użyciem tzw. tabel przestawnych, wykorzystywany przy wykonywaniu analiz biznesowych.[2]

PowerBI[edytuj | edytuj kod]

Microsoft Excel posiada możliwości z zakresu business intelligence: za pomocą narzędzi Power Pivot, Power Query oraz Power View potrafi przetwarzać i analizować dane biznesowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]