Microsoft Excel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Microsoft Excel
arkusz kalkulacyjny
Logo Microsoft Excel
Logo programu
Autor Microsoft
Platforma sprzętowa PC, Macintosh
System operacyjny Windows, OS X
Pierwsze wydanie 30 września 1985
Aktualna wersja stabilna PC: 2016 (16.0.4266.1003)
Mac: 2016 (15.14.0)
Licencja komercyjny
Strona internetowa

Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) – arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej[1].

Pocket Excel to mobilna wersja popularnego arkusza kalkulacyjnego obecnego w systemach z rodziny Windows Mobile. Doskonale nadaje się do podstawowych operacji na liczbach gdy nie mamy dostępu do biurkowej wersji Microsoft Excela. Jest on po części kompatybilny z wersją programu zawartego w pakiecie Microsoft Office dla komputerów PC.

Zastosowanie[edytuj]

Aplikacja jest powszechnie używana w firmach i instytucjach, a także przez użytkowników domowych. Jej główne zastosowanie to dokonywanie obliczeń (np. wydatków) zestawionych w formie tabelarycznej. W tym użyciu mają zastosowanie liczne funkcje matematyczne, finansowe i bazodanowe dostępne w programie. Istotne znaczenie ma też półautomatyczne powielanie tworzonych formuł z zastosowaniem różnych wariantów adresowania (adresowanie względne, adresowanie bezwzględne, adresowanie mieszane). Microsoft Excel służy także do tworzenia wielu typów wykresów, przydatnych między innymi w fizyce, matematyce i ekonomii. Zawiera też system zestawiania raportów z użyciem tzw. tabel przestawnych, wykorzystywany przy wykonywaniu analiz biznesowych.

PowerBI[edytuj]

Microsoft Excel posiada możliwości z zakresu business intelligence: za pomocą narzędzi Power Pivot, Power Query oraz Power View potrafi przetwarzać i analizować dane biznesowe.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Computerworld: Polski Word 2.0 i Excel 4.0 już w sprzedaży (pol.). [dostęp 2009-01-31].

Linki zewnętrzne[edytuj]