Przejdź do zawartości

Wstęga orderowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Insygnia Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski na wielkiej wstędze
Wąskie wstążeczki (szer. 4 mm) Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, przeznaczone do przypinania do marynarki lub stroju wieczorowego

Wstęga orderowa – pasek materiału, na którym nosi się insygnia orderowe. Kolory wstęgi są zdefiniowane prawem dla każdego odznaczenia. Sama wstęga miewa różne kształty i rozmiary, w zależności od rodzaju odznaczenia, jego klasy, danej tradycji wiązania lub noszenia odznaczeń.

Na ogół rozróżnia się następujące typy wstęg orderowych:

  • Wielka wstęga, przynależna do najwyższej klasy orderu, szeroka szarfa noszona przez ramię, najczęściej lewe, czasem prawe, niemal zawsze w towarzystwie gwiazdy orderowej. Odznaczenie jest do niej przymocowane u dołu, zatem noszone przy boku.
  • Wstęga, przynależna do kolejnej lub kolejnych klas, szerokości na ogół ok. 4–5 cm, pozwala nosić odznaczenie na szyi (na stroju damskim ordery nosi się na wstędze upiętej w kokardę, na lewej piersi, powyżej odznaczeń zawieszonych na wstążkach). W większości systemów klas orderowych odpowiada to klasie komandora.
  • Wstążka, przynależna do najniższych klas, szerokości na ogół ok. 4 cm, pozwala zawiesić odznaczenie na lewej piersi. Wstążka bywa układana w różny sposób, wedle różnych tradycji (patrz niżej). Jeśli występuje w kilku klasach, to bywa oznaczona również rozetką lub okuciem dla rozróżnienia klas, ilości nadań itp.

Pochodnymi od wstęg są miniatury odznaczeń w postaci miniaturek orderowych, wojskowych baretek, cywilnych samodzielnych rozetek (ew. umieszczonych na galonikach) lub cienkich (o szerokości 4 mm) wstążeczkek noszonych w klapie marynarki lub stroju wieczorowego.

Przykłady wstęgi „damskiej” i „męskiej”:

Przykłady wiązań wstążki:

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Stefan Oberleitner: Polskie ordery, odznaczenia i niektóre wyróżnienia zaszczytne 1705 – 1990. Tom I. Zielona Góra: Wyd. Kanion, 1992, s. 17-19
  • Vaclav Mericka: Orders and Decorations. Praga: Svoboda, 1969, s. 23-26 (ang.)