Order Krzyża Ziemi Maryjnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Krzyża Ziemi Maryjnej
Maarjamaa Risti teenetemärk
Awers
Awers Krzyż Wielki z łańcuchem
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1995

Order Krzyża Ziemi Maryjnej (est. Maarjamaa Risti teenetemärk, ang. Order of the Cross of Terra Mariana) – odznaczenie Republiki Estonii nadawane wyłącznie cudzoziemcom[1][2]. Przyznawany jest za wkład danej osoby w pogłębianie przyjaznych relacji z Estonią[1].

Historia, organizacja i insygnia[edytuj | edytuj kod]

Order Krzyża Ziemi Maryjnej został ustanowiony w 1995 dla uczczenia odzyskanej niepodległości Estonii; nazwa nawiązuje do władającego niegdyś na ziemiach nadbałtyckich zakonu krzyżackiego, patronką którego była Najświętsza Maryja Panna. Oficjalna nazwa dzisiejszej Łotwy i Estonii, pod panowaniem niemieckiego Zakonu Krzyżackiego, w latach 1207–1561, to Terra Mariana (pol. Ziemia Maryjna).

Order został zorganizowany według schematu Legii Honorowej: ma 5 klas zasadniczych, od Wielkiego Krzyża do Krzyża Kawalerskiego, i jedną dodatkową przy klasie I – Krzyż Wielki z łańcuchem (Maarjamaa Risti Teenetemärgi Kett).

Oznaką orderu na awersie jest emaliowany na biało krzyż z niebieskimi i czarnymi bordiurami, ze stylizowanymi w kształcie lilii, jednego z symboli maryjnych, inicjałami Republiki Estonii między ramionami, zawieszony na plakietce z godłem państwowym. Rewers oznaki nosi napis „Pro Terra Mariana”. W kształcie oznaka jest podobna do Krzyża Żelaznego z 1813, również nawiązującego do tradycji krzyżackiej. Gwiazda I i II klasy jest złota, ośmiopromienna i nosi na sobie oznakę orderu z herbem Estonii dodanym u zbiegu ramion. Łańcuch orderowy składa się z 24 ogniw, na przemian godła państwowego Estonii i oznaki orderowej. Order noszony jest na ciemnobłękitnej wstędze.

Baretki Orderu Krzyża Ziemi Maryjnej

I Klasa

II Klasa

III Klasa

IV Klasa

V Klasa

Zwyczajowo prezydentowi elektowi Estonii zostaje nadany łańcuch orderu, który otrzymuje w dniu zaprzysiężenia. Jest to wyjątek od zasad nadawania, ponieważ order przeznaczony jest dla cudzoziemców.

Odznaczeni (lista niepełna)[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej.

Wielki Krzyż (bez łańcucha)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Leszek Balcerowicz odznaczony Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej II Klasy [online], onet.pl [dostęp 2016-08-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-18] (pol.).
  2. Estońskie ordery dla pomorskich polityków [online], Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku [dostęp 2016-08-18] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]