Przejdź do zawartości

Wyżnia Miedziana Przełączka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyżnia Miedziana Przełączka
Ilustracja
Wyżnia Miedziana Przełączka po lewej, u stóp Miedzianego Muru – widok z Łomnicy
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Łomnica, Miedziany Mur

Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyżnia Miedziana Przełączka”
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wyżnia Miedziana Przełączka”
Ziemia49°11′44,4″N 20°12′48,3″E/49,195667 20,213417

Wyżnia Miedziana Przełączka (słow. Medená štrbina) – przełęcz w północnej grani Łomnicy, będącej odcinkiem długiej bocznej grani Wyżniego Baraniego Zwornika w słowackiej części Tatr Wysokich. Siodło jest zbudowane w nietypowy sposób – stanowi punkt styku południowej ostrogi Miedzianego Muru, należącego już do Grani Wideł, z taflą szczytową północnej ściany Łomnicy, która jest do niej prostopadła[1].

Od zachodu stoki opadają z Wyżniej Miedzianej Przełączki do Miedzianej Kotliny, od wschodu – do Cmentarzyska, górnych partii Doliny Łomnickiej. Przełęcz jest wyłączona z ruchu turystycznego. Najdogodniejsza droga dla taterników prowadzi na nią z wierzchołka Łomnicy. Przez siodło nie prowadzą popularne drogi łączące sąsiednie doliny, można tędy natomiast dostać się na Łomnicę i Widły. Na Wyżnią Miedzianą Przełączkę wiodą trasy z Przełączki pod Łomnicą trawersujące kopułę szczytową Łomnicy, a także z położonych poniżej dolin[1].

Dawniej Wyżnią Miedzianą Przełączkę nazywano po prostu Miedzianą Przełączką[1].

Pierwsze znane wejścia:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXII. Wyżnia Miedziana Przełączka – Mała Rakuska Czubka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1979, s. 8–10. ISBN 83-217-2203-2.