Wybory samorządowe w Korei Północnej w 2015 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Korea Północna
Godło Korei Północnej
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Korei Północnej

Wikiprojekt Polityka

Wybory samorządowe w Korei Północnej w 2015 roku odbyły się w niedzielę 19 lipca 2015. Wybory samorządowe w Korei Północnej odbywają się co cztery lata od 1999 roku. W wyborach wybierano przedstawicieli do władz prowincjalnych, miejskich oraz lokalnych zgromadzeń ludowych. Liczba miejsc w poszczególnych organach przedstawicielskich warunkowana była przez wielkość populacji danej prowincji lub miasta[1].

Były to pierwsze wybory samorządowe w Korei Północnej od 2011 roku, kiedy to władzę po zmarłym ojcu przejął Kim Dzong Un.

Obserwatorzy sytuacji w Korei Północnej wskazywały, że żadne wybory w Korei Północnej nie spełniały standardów demokratycznych. Wynikało to między innymi z totalitarnego charakteru państwa rządzonego twardą ręką przez dynastię Kimów, którzy od samego powstania Korei Północnej tłumiły najmniejsze przejawy opozycji wobec własnej polityki[2]. Państwo posiada również rozbudowany aparat władzy, który jest w stanie kontrolować działania każdego Koreańczyka, a według organizacji Reporterzy bez Granic Korea Północna znajduje się na przedostatnim miejscu w światowym rankingu wolności prasy według państw świata[3]. Według analityków wybory samorządowe w Korei Północnej miały charakter wyborów pokazowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. North Korea elections: What is decided and how?. BBC News. [dostęp 2015-07-19].
  2. Julian Ryall: North Korean elections – not too close to call. The Telegraph. [dostęp 2015-07-19].
  3. Biggest rises and falls in the 2014 World Press Freedom Index. Reporters without borders. [dostęp 2015-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-14)].