Najwyższe Zgromadzenie Ludowe KRLD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Korea Północna
Godło Korei Północnej
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Korei Północnej

Wikiprojekt Polityka

Najwyższe Zgromadzenie Ludowe (kor. 최고 인민 회의) – jednoizbowy parlament Korei Północnej[1], liczący 687 deputowanych wybieranych na 5-letnią kadencję.

Wybory i członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z Konstytucją Korei Północnej, prawo wyborcze posiadają wszyscy obywatele, którzy ukończyli 17 lat, niezależnie od partyjnej przynależności, poglądów politycznych lub religii, mają czynne i bierne prawo wyborcze. W rzeczywistości jednak Korea Północna jest monopartyjnym państwem totalitarnym. Wszyscy kandydaci są wybierani przez Demokratyczny Front na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny, zdominowany przez Partię Pracy Korei, w ręku której spoczywa prawie cała władza.

Pozostali uczestnicy koalicji to dwie inne partie polityczne: Koreańska Partia Socjaldemokratyczna i Czundoistyczna Partia Czongu, a także wiele organizacji członkowskich, w tym grup społecznych i grup młodzieżowych, takich jak np. Socjalistyczna Liga Młodzieży Kim Ir Sena, Koreańska Demokratyczna Liga Kobiet i Towarzystwo Czerwonego Krzyża z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Wybory są tajne, jednak jest tylko jeden kandydat wybrany przez Demokratyczny Front na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny. Wyborca może zagłosować przeciwko niemu, ale musi to oficjalnie zrobić w specjalnej kabinie. Według wielu uciekinierów z Korei Północnej, nawet próby takiego aktu nieposłuszeństwa są zbyt ryzykowne[2].

W 1990 roku skład północnokoreańskiego parlamentu wyglądał następująco:

Kim Dzong Il nie wygłosił przemówienia na pierwszej sesji 10. Najwyższego Zgromadzenia Ludowego w 1998 roku. Zamiast tego członkowie wysłuchali nagrania przemowy Kim Ir Sena, wygłoszonej w 1991 roku podczas pierwszej sesji 9. Najwyższego Zgromadzenia Ludowego.

W wyborach do Najwyższego Zgromadzenia Ludowego w lipcu 1998 roku przewidywano wzrost znaczenia Koreańskiej Armii Ludowej. Wówczas spośród 687 delegatów zostało wybranych 101 wojskowych. Był to duży skok w porównaniu z 57 mandatami, które przypadły wojskowym w wyborach do 9. Najwyższego Zgromadzenia Ludowego w 1990 roku. We wrześniu 1998 roku przewodniczącym Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego został Kim Yŏng Nam, który pełnił tę funkcję aż do kwietnia 2019 roku.

Przewodniczącym Najwyższego Zgromadzenia Ludowego jest Pak Thae-song, a wiceprzewodniczącymi An Tong-chun i Ri Hye-jong.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RFI - Czy Kim Dżong Il jest upiorem?, rfi.fr [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-15] (pol.).
  2. North Koreans vote in rubber-stamp elections
  3. Association of Secretaries General of Parliaments