Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Ilustracja
Siedziba wydawnictwa w 2017 roku
Skrót

WUWr

Status prawny

spółka z o.o.

Adres

pl. Uniwersytecki 15
50-137 Wrocław

Data założenia

1972

Dyrektor

Marek Górny

Redaktor naczelny

Marek Górny

Prefiks wydawcy (ISBN): 978-83-229
Strona internetowa wydawnictwa

Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego – wydawnictwo naukowe, którego historia sięga lat 60, kiedy to w Uniwersytecie Wrocławskim powstał wówczas niewielki dział wydawniczy. W miarę rozwoju wzrastały edytorskie potrzeby Uniwersytetu związane z koniecznością publikacji pomocy dydaktycznych i prac naukowych, co powodowało ciągły rozwój działu wydawniczego, który w 1972 uzyskał status wydawnictwa uczelnianego. Od tego momentu oficyna nosi nazwę Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1 kwietnia 1996 roku działając jako jednoosobowa spółka Uniwersytetu Wrocławskiego z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obecnie wydaje około 170 tytułów rocznie. Podstawowym zadaniem wydawnictwa jest zapewnienie studentom materiałów dydaktycznych w postaci podręczników i skryptów. Istotnym celem jest publikowanie dorobku naukowego pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. Prace te ukazują się jako Acta Universitatis Wratislaviensis w 48 seriach wydawniczych, merytorycznie związanych z działalnością naukową poszczególnych wydziałów Uczelni.

W latach 2001–2010 Wydawnictwo publikowało książki z serii Monografie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (Monografie FNP).

W roku 2003 Wydawnictwo rozpoczęło także współpracę z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta.