Wyspa Giligana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Giligana
Gilligan's Island
Gatunek serial komediowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 98
Liczba serii 3
Produkcja
Reżyseria Jack Arnold, Anton Leader, George Cahan, Stanley Z. Cherry, Leslie Goodwins, Hal Cooper, Richard Donner, John Rich, Jerry Hopper, Ida Lupino, David Orrick McDearmon, Tom Montgomery, Gary Nelson, Abner Biberman, Rodney Amateau
Scenariusz Barney Slater, Michael R. Stein, Arne Sultan, Charles Tannen, Gene Thompson, Lois Peyser, Walter Black, Stan Burns i inni
Muzyka Morton Stevens
Zdjęcia Richard L. Rawlings
Pierwsza emisja
Data premiery 1964
Lata emisji 1964-1967

Wyspa Giligana (ang. Gilligan's Island) – amerykański serial komediowy. Serial cieszył się ogromną popularnościa w USA, gdzie do dziś uchodzi za kultowy, ale nie był emitowany w Polsce.

Serial składał się z 98 odcinków (nie licząc specjalnych), z tego pierwsze 36 było czarno-białe, a pozostałe 62 kolorowe.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Tematem serialu są zabawne przygody siedmiorga rozbitków, których statek rozbił się w czasie sztormu i wylądował na jednej z tropikalnych wysp gdzieś na Pacyfiku. Rozbitkowie musieli przystosować się do życia na bezludnej wyspie, co im się znakomicie udało.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

  • W jednym z odcinków serialu Alf, główny bohater we śnie odwiedza Wyspę Giligena i zaprzyjaźnia się z jej mieszkańcami (sezon II, odcinek II).
  • Podobnie jeden z bohaterów serialu Słoneczny patrol trafia we śnie na tę wyspę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]