Wzgórze Wandy (Kotlina Jeleniogórska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzgórze Wandy
Państwo  Polska
Położenie Jelenia Góra
Pasmo Sudety,
Kotlina Jeleniogórska,
Wzgórza Łomnickie
Wysokość 401 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wzgórze Wandy
Wzgórze Wandy
Ziemia50°53′34″N 15°45′02″E/50,892778 15,750556

Wzgórze Wandy (niem. Audienz-Berg, 401 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej, w północnej części Wzgórz Łomnickich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej, na północnym skraju Wzgórz Łomnickich, około 1 km na południe od dworca kolejowego w Jeleniej Górze. Na północy łączy się z Wzgórzem Partyzantów, na wschodzie z Paulinum, na zachodzie ze Wzgórzem Kościuszki.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze Wandy jest niewielkim wzniesieniem Wzgórz Łomnickich, w ich północnej części. Zbocza są łagodne, a wierzchołek lekko szpiczasty, z rumowiskiem głazów.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane z granitów karkonoskich w odmianie porfirowatej, średnio- i gruboziarnistych, z nielicznymi aplitami, uformowane w wyniku ich selektywnego wietrzenia. Na szczycie znajduje się skupisko głazów. Pojedyncze głazy granitowe występują na zboczach.

Roślinność i zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Szczytowe partie wzniesienia pokrywają lasy o charakterze parkowym, ale ze wszystkich stron wkracza zabudowa Jeleniej Góry.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W okolicach Wzgórza Wandy nie przechodzą żadne szlaki turystyczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]