Paulinum (Kotlina Jeleniogórska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paulinum
Państwo  Polska
Położenie Jelenia Góra
Pasmo Sudety,
Kotlina Jeleniogórska,
Wzgórza Łomnickie
Wysokość 408 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Paulinum
Paulinum
Ziemia50°53′32″N 15°45′34″E/50,892222 15,759444

Paulinum lub Wzgórze Zamkowe (niem. Post Berg, Kreuz Berg, Gut Paulinum, 408 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, w północno-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, w północnej części Wzgórz Łomnickich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w północno-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, w północnej części Wzgórz Łomnickich, około 1 km na południowy wschód od dworca kolejowego w Jeleniej Górze.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Paulinum jest niezbyt wysokim, ale dość wybitnym wzniesieniem w północnej części Wzgórz Łomnickich. Wyrasta w kształcie niewielkiego, wyraźnie zaznaczonego szczytu, z dość stromymi zboczami. Na północnym zachodzie wznosi się Wzgórze Partyzantów, na północy Parkowa, na południowym wschodzie Zamkowa Góra, a na południu Kozia Górka.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane z granitów karkonoskich w odmianie porfirowatej, średnio- i gruboziarnistych, z wtrąceniami granitów szlirowatych oraz pojedynczymi żyłami aplitów, gniazdami aplitowo-pegmatytowymi i z enklawami maficznymi, uformowane w wyniku selektywnego wietrzenia. Na szczycie i zboczach szczytu występują liczne, okazałe granitowe skałki oraz bloki, a na południowych i południowo-zachodnich zboczach rumowisko skalne. Na niektórych skałkach i blokach dostrzec można kociołki wietrzeniowe w różnym stanie zachowania, często prawie zatarte przez erozję

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Całą powierzchnie Paulinum oraz okoliczne wzniesienia porasta las mieszany, przypominający park.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Pod szczytem, od strony południowej, znajduje się kamienna ławka wykuta pod okapem skalnym, a na wierzchołku platforma widokowa, dawniej z żeliwną barierką, udostępniona kamiennymi stopniami. Cały masyw oplata sieć dróg i ścieżek. Na wschód od wzniesienia zanjduje się pałac z 1870 r., po wojnie rozbudowany i użytkowany jako kasyno wojskowe.

Na wschód od wzniesienia powstaje wschodnia obwodnica Jeleniej Góry.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W okolicach Paulinum nie przechodzą żadne szlaki turystyczne.

Przed wojną Paulinum było celem licznych spacerów mieszkańców Jeleniej Góry, a z wierzchołka rozciągała się panorama Kotliny Jeleniogórskiej, Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Po wojnie teren ten był przez wiele lat niedostępny. Obecnie w rękach prywatnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]