XMMS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
XMMS
Odtwarzacz muzyki
Xmms5.png
Interfejs programu
Producent XMMS Team
System operacyjny GNU/Linux / Unix
Aktualna wersja stabilna 1.2.11 / 16 października 2007
Licencja GPL
www.xmms.org/

XMMS (X Multimedia System) to wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny. Odtwarza pliki w formatach WAVE, MP3, Ogg, a także moduły muzyczne (MOD, IT i inne). Obsługa mechanizmu wtyczek pozwala ponadto na obsługę innych typów plików dźwiękowych (np. FLAC).

XMMS jest zaawansowanym i wszechstronnym odtwarzaczem. Odtwarza zarówno pojedyncze pliki dźwiękowe, jak i całe playlisty. Dodatkowo mechanizm wtyczek pozwala na poszerzanie jego możliwości. Wbudowany equalizer oraz dostarczane wraz z programem wtyczki efektów pozwalają na polepszanie i uatrakcyjnianie dźwięku. Dostępne są również wtyczki służące do wizualizacji odtwarzanej muzyki. Możliwy jest również zapis odtwarzanego materiału wprost na dysk twardy.

Interfejs programu wzorowany jest na Winampie, ponadto zaimplementowany jest również mechanizm skórek. Użytkownik może na własną rękę zmieniać interfejs aplikacji.

XMMS wymaga biblioteki GTK+. Warto też posiadać w systemie biblioteki MikMod i Ogg Vorbis, gdyż umożliwi to kompilację wtyczek obsługujących formaty modułów i plików Ogg.

Program ten doczekał się forka pod nazwą Beep Media Player, którego forkiem z kolei jest Audacious. Ten ostatni jako jedyny z całej trójki nadal jest aktywnie rozwijany.

16 listopada 2007, po 1211 dniach od czasu ostatniej aktualizacji, ukazała się wersja 1.2.11.

Obecnie rozwój XMMS został przerwany. Zastąpił go program XMMS2, który został napisany od nowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]