YPbPr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
YPbPr jest analogowym sygnałem wideo prowadzonym przez komponentowy kabel wideo w elektronice użytkowej. Zielony kabel odpowiada za sygnał Y, niebieski – PB, a czerwony – PR.
Żeńskie złącza RCA jako wyjście sygnału wideo YPbPr z set-top-box, odtwarzacza DVD i podobnych urządzeń. Żeńskie złącza w takiej konfiguracji są także wykorzystywane jako wejścia sygnału YPbPr na urządzeniach wyświetlających, takich jak telewizory.

YPbPr (tzw. component video) − standard analogowego przesyłania obrazu, do niedawna popularny w zastosowaniach profesjonalnych, obecnie wychodzący z użycia na rzecz transmisji cyfrowej. Szczególnie popularny w sprzęcie do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV oraz sprzęcie DVD. W porównaniu z przesyłaniem obrazu za pośrednictwem HDMI, component video oferuje zbliżoną jakość obrazu, ale silnie uzależnioną od jakości zastosowanego okablowania.

Szczegóły techniczne[edytuj]

 Zobacz też: YCBCR.

Standard YPbPr polega na przesyłaniu sygnału za pomocą trzech składowych (komponentów) transmitowanych po niezależnych kablach dla zmniejszenia wpływu zewnętrznych zakłóceń oraz strat sygnału. Komponentami tymi są: Y (złącze zielone) − luminancja, Pb (złącze niebieskie) − niebieska składowa różnicowa (Y-B) chrominancji, Pr (złącze czerwone) − czerwona składowa różnicowa (Y-R) chrominancji. Jest odpowiednikiem cyfrowego standardu YCbCr.

Linki zewnętrzne[edytuj]