YPbPr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
YPbPr jest analogowym sygnałem wideo prowadzonym przez komponentowy kabel wideo w elektronice użytkowej. Zielony kabel odpowiada za sygnał Y, niebieski – PB, a czerwony – PR.
Żeńskie złącza RCA jako wyjście sygnału wideo YPbPr z set-top-box, odtwarzacza DVD i podobnych urządzeń. Żeńskie złącza w takiej konfiguracji są także wykorzystywane jako wejścia sygnału YPbPr na urządzeniach wyświetlających, takich jak telewizory.

YPbPr (tzw. component video) − standard analogowego przesyłania obrazu, do niedawna popularny w zastosowaniach profesjonalnych, obecnie wychodzący z użycia na rzecz transmisji cyfrowej. Szczególnie popularny w sprzęcie do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV oraz sprzęcie DVD, set top boxach. Można osiągnąć nawet rozdzielczość Full HD 1080p bez potrzeby kabla HDMI pod warunkiem, że telewizor, lub inne urządzenie i zarówno DVD/Blu-ray i set top box naziemny lub satelitarny mają te złącza i mogą obsługiwać te rozdzielczości. Konsole XBOX 360 i PlayStation 3 domyślnie mają te kable z tymi możliwymi rozdzielczościami. Chodzi to o modele wcześniejsze. Aczkolwiek nawet model PS3 SuperSlim posiada wyjście "PlayStation 3 AV output" i obsługuje rozdzielczości HD.[1][2] Późniejsze konsole mają wyjście HDMI. W porównaniu z przesyłaniem obrazu za pośrednictwem HDMI, component video oferuje zbliżoną jakość obrazu, ale silnie uzależnioną od jakości zastosowanego okablowania. Nieliczny sprzęt nieposiadający tego złącza może wysyłać ten sygnał przez złącze SCART (należy wykorzystać przejściówkę SCART - Component video).

Nowsze telewizory LCD/LED/OLED posiadają wtyczki gniazda 3.5 mm TRRS, w połączeniu z innymi tymi samymi, lecz różnymi sygnałami CVBS i audio stereo. Możliwe jest wtedy podłączenie za pomocą przejściówek żeńskich YPbPr (zielony, niebieski, czerwony) i VIDEO i audio L/R (żółty, biały i czerwony) odtwarzanie dźwięku i obrazu pomimo ustawienia w menu (najczęściej "YPbPr" lub "Component video"). pod warunkiem podłączenia do innego wejścia za pomocą adaptera do gniazda "AV" czyli najczęściej composite video i audio stereo. Wówczas telewizor lub inne urządzenie odbiorcze wideo "przepuszcza" sam dźwięk na wejściu "YPbPr" pomimo "braku" wejść dźwięku na tym właśnie wejściu. To nie dotyczy i nie działa dla telewizorów ze złączami RCA, gdyż do wejść są osobne kanały dźwiękowe.

Szczegóły techniczne[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: YCBCR.

Standard YPbPr polega na przesyłaniu sygnału za pomocą trzech składowych (komponentów) transmitowanych po niezależnych kablach dla zmniejszenia wpływu zewnętrznych zakłóceń oraz strat sygnału. Komponentami tymi są: Y (złącze zielone) − luminancja, Pb (złącze niebieskie) − niebieska składowa różnicowa (Y-B) chrominancji, Pr (złącze czerwone) − czerwona składowa różnicowa (Y-R) chrominancji. Jest odpowiednikiem cyfrowego standardu YCbCr.

D-Terminal[edytuj | edytuj kod]

Kabel D-Terminal

D-Terminal lub D-tanshi (D端子) jest Japońskim odpowiednikiem YPbPr, wykorzystującym własną trapezoidalną wtyczkę. D-Terminal poza sygnałami YPbPr posiada również piny odpowiadające za wybór rozdzielczości, proporcji obrazu oraz trybu wyświetlania. Standard ten jest kompatybilny z YPbPr.

Rozdzielczości obsługiwane przez poszczególne wersje - PAL:[3]

  • D5: 1080p / 720p / 1080i / 576p(NTSC: 480p) / 576i(NTSC: 480i)
  • D4: 1080i / 720p / 576p(NTSC: 480p) / 576i(NTSC: 480i)
  • D3: 1080i / 576p(NTSC: 480p) / 576i(NTSC: 480i)
  • D2: 576p(NTSC: 480p) / 576i(NTSC: 480i)
  • D1: 576i(NTSC: 480i)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sony PlayStation 3 Super Slim Specs - CNET, www.cnet.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. Consoles & Peripherals
  3. PS3™ | Video Output Settings, manuals.playstation.net [dostęp 2018-01-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]