Yellowcake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sproszkowany yellowcake

Yellowcake (dosł. "żółte ciasto") – potoczna nazwa półproduktu otrzymywanego w trakcie obróbki rud uranu. Nazwa pochodzi od charakterystycznego zabarwienia sproszkowanego produktu uzyskiwanego tradycyjnymi metodami.

Yellowcake otrzymywany jest poprzez ługowanie zmielonej rudy uranowej stężonymi kwasami, zasadami i nadtlenkami. Po odfiltrowaniu i osuszeniu otrzymuje się brunatny lub czarny osad. W zależności od składu surowej rudy i metody ługowania zawiera on 70-90% ośmiotlenku trójuranu(V) (U3O8). Inne zidentyfikowane składniki to:

Yellowcake jest układem stabilnym chemicznie i może być w tej postaci przechowywany lub transportowany. Podobnie jak naturalne rudy uranu, zawiera ok. 0,72% izotopu 235U. Jest to dopiero jednak półprodukt, który nie może być zastosowany jako paliwo w reaktorach jądrowych. Musi on ulec konwersji w sześciofluorek uranu, UF6, aby uzyskać wzbogacenie paliwa jądrowego na odpowiednim poziomie. Dwutlenek uranu (UO2) otrzymuje się w trakcie konwersji paliwa z ośmiotlenku trójuranu(V) (U3O8) do sześciofluorku uranu, UF6. Dwutlenek uranu (UO2) wykorzystuje się do produkcji paliwa dla reaktorów typu PHWR lub Candu, które pracują na uranie naturalnym.

W celu uzyskania stosowanego w pozostałych reaktorach jądrowych uranu wzbogaconego, yellowcake przeprowadza się w sześciofluorek uranu, UF6, z którego można wydzielić frakcję zawierającą ponad 20% 235U.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Yellowcake na stronie United States Nuclear Regulatory Commission