Złotlinka halna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złotlinka halna
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

misecznicowce

Rodzina

Parmeliaceae

Rodzaj

złotlinka

Gatunek

złotlinka halna

Nazwa systematyczna
Vulpicida tubulosus (Schaer.) J.-E. Mattsson & M.J. Lai
Mycotaxon 46: 428 (1993)
Złotlinka halna, szydlina różowa, skalnica gronkowa i wierzba żyłkowana
Czasami rośnie także na gałązkach kosodrzewiny

Złotlinka halna, płucnica halna (Vulpicida tubulosus (Schaer.) J.-E. Mattsson & M.J. Lai) – gatunek grzybów z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae)[1]. Ze względu na symbiozę z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Vulpicida, Parmeliaceae, Lecanorales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1836 r. Schaerer jako odmianę Cetraria juniperina (Cetraria juniperina var. tubulosa). Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1993 r. J.-E. Mattsson i M.J. Lai[1].

Synonimy[3]:

  • Cetraria juniperina var. tubulosa Schaer. 1836
  • Platysma tubulosa (Schaer.) Zopf 1907

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Plecha drobna, o powierzchni kilku cm2, jasnożółta. Na jej brzegach lub listkach występują zanurzone w plesze pyknidia. Owocniki typu apotecjum występują bardzo rzadko[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w górach i w tundrze w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Europie najdalej sięga na północ w Norwegii (po 67° szerokości geograficznej)[5]. W Polsce opisano jego występowanie tylko w Tatrach[2], ale jest tutaj dość częsty[4].

Rośnie głównie na ziemi bogatej w wapń, ale czasami także na korze drzew. Występuje na mineralnych glebach i na resztkach roślinnych na podłożu skał wapiennych i na mylonitach. Jest częsty w miejscach wietrznych na trawiastych obszarach wysokogórskich hal bogatych w polodowcowe gatunki roślin. W piśmiennictwie naukowym podano jego występowanie w polskiej części Tatr na wysokości 1650-2307 m n.p.m., natomiast w słowackich Tatrach na wysokości 400-2328 m[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Podobny i często trudny do odróżnienia jest Vulpicida juniperinus[4]. Złotlinka jaskrawa (Vulpicida pinastri) rośnie na korze drzew i jest łatwa do odróżnienia po jaskrawożółtych soraliach na brzegu plechy[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2016-11-16]. (ang.).
  2. a b Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland.Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum. [dostęp 2016-11-16]. (ang.).
  4. a b c d Dariusz Kubiak, Beata Guzow-Krzemińska. Herbarium Record of Vulpicida tubulosus (Lichenized Ascomycota) from Locality Beyond Its Known Distribution Range. [dostęp 2016-11-17].
  5. Discover Life Maps. [dostęp 2016-11-16].
  6. Hanna Wójciak: Porosty, mszaki, paprotniki. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010. ISBN 978-83-7073-552-4.

.