ZX Printer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drukarka ZX Printer

ZX Printer – drukarka iskrowa zaprojektowana specjalnie dla komputera ZX-81, wprowadzona do sprzedaży w listopadzie 1981. Mogła być również używana przez późniejszy ZX Spectrum i wcześniejszy ZX-80.

Podłączona do szyny rozszerzeń komputerów ZX-80, ZX-81 i ZX Spectrum, współpracowała tylko z tymi komputerami lub kompatybilnymi. Była bardzo tania w porównaniu z innymi wówczas dostępnymi konstrukcjami, kosztowała 49,95 funtów (dobrej klasy drukarki kosztowały wówczas ponad 250 funtów) i cieszyła się znaczną popularnością pomimo kiepskiej jakości druku, co było spowodowane przede wszystkim ograniczeniami technicznymi drukarki iskrowej i metalizowanego papieru[1].

W trybie „wysokiej rozdzielności” pozioma rozdzielczość drukarki wynosiła 256 pikseli[2] (tyle samo co rozdzielczość ZX81). W trybie tekstowym ZX Printer drukował 32 znaki w linii. Drukarka była projektowana dla użytkowników pragnących drukować listing ich programów. Niska jakość druku wynikająca z użytej technologii praktycznie uniemożliwiała jej użycie do bardziej reprezentacyjnych zadań. Elektrostatyczny, metalizowany papier miał stosunkowo krótką żywotność, łatwo uszkadzał się nawet przez dotyk i szybko bladł[1].

Drukarka była sprzedawana w Stanach Zjednoczonych jako produkt firmy Timex o nazwie TS 2040[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c ZX Printer (ang.). Planet Sinclair. [dostęp 2012-04-23].
  2. ZX Printer instructions (instrukcja obsługi) (ang.). zx81.nl. [dostęp 2012-04-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]