Sinclair Research

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sinclair Research Ltd.
Logo
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Data założenia

1961 (jako Sinclair Radionics)
1973 (jako Sinclair Research)

brak współrzędnych
ZX-80 – pierwszy komputer firmy Sinclair (1980)
ZX Spectrum (1982)
Kalkulator kieszonkowy Sinclair Executive
Sinclair Oxford

Sinclair Researchbrytyjskie przedsiębiorstwo elektroniczne założone przez Clive’a Sinclaira w roku 1961 (wówczas jako Sinclair Radionics) w Cambridge.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją i sprzedażą sprzętu hi-fi, kalkulatorów, radioodbiorników i innych produktów. W 1966 Sinclair opracował, ale nie wprowadził do produkcji seryjnej, pierwszy telewizor kieszonkowy. W 1972 przedsiębiorstwo wyprodukowało pierwszy kalkulator kieszonkowy – Sinclair Executive.

Ponieważ Sinclair Radionics wciąż nie przynosiła oczekiwanych zysków, w 1973 Sinclair wykupił upadającą spółkę Ablesdeal Ltd. W 1975 jej nazwę zmieniono na Westminster Mail Order Ltd., a ostatecznie, w marcu 1981 roku, na Sinclair Research Ltd.

Komputery osobiste[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. XX wieku Sinclair wkroczył na rynek komputerów domowych z modelem ZX-80 (wówczas najtańszym komputerem w Wielkiej Brytanii). W 1982 opracowano ZX Spectrum – najlepiej sprzedający się brytyjski komputer – silną konkurencję dla produktów Commodore i Amstrad.

Były to praktycznie pierwsze komputery na rynku dostępne dla domowego użytkownika. Najbardziej popularnym komputerem z tej serii był wspomniany wcześniej ZX Spectrum 48 wyposażony w gumową klawiaturę, 48 KB RAM (oraz 16 KB ROM zawierające m.in. interpreter języka BASIC), z czego ponad 6 KB przypadało na pamięć grafiki. Dostępne oprogramowanie w szczytowym okresie popularności zawierało gry, edytory tekstu, bazy danych i programy graficzne. Oficjalnie oprogramowanie było tworzone do roku 1993, jednakże oprogramowanie pasjonatów powstaje do dnia dzisiejszego.

O tym, że był to krok milowy informatyzacji, świadczy fakt, że Clive Marles Sinclair otrzymał w roku 1983 tytuł szlachecki Sir za konstrukcję tego mikrokomputera.

Niepowodzenia z wprowadzeniem na rynek w 1984 komputera Sinclair QL i telewizora kieszonkowego TV80 oraz pojazdu elektrycznego Sinclair C5 w 1985 spowodowało bankructwo przedsiębiorstwa i jego przejęcie przez koncern Amstrad.

Komputery produkowane przez Sinclair Research[edytuj | edytuj kod]

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

Sinclair Ltd. podejmowało próby wprowadzenia na rynek nowych wynalazków Sir Clive’a (m.in. rowery elektryczne czy najmniejsze na świecie radio). Po śmierci założyciela, przedsiębiorstwo Sinclair zostało przejęte przez firmę badawczą z branży farmaceutycznej Altasciences[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Altasciences Acquires Sinclair Research and Continues to Expand Preclinical Platform [online], blog.sinclairresearch.com [dostęp 2022-10-13] [zarchiwizowane z adresu 2022-01-23] (ang.).