Zabójstwo Farchondy Malekzady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Farchonda Malekzada ze zmasakrowaną przez tłum twarzą

Zabójstwo Farchondy Malekzady – zbrodnia dokonana 19 marca 2015 w Kabulu przez podburzony tłum na 27-letniej afgańskiej muzułmance Farchondzie Malekzadzie (pers. فرخنده ملکزاده), którą fałszywie oskarżono o spalenie egzemplarza Koranu[1]. Morderstwo zwróciło uwagę na sytuację kobiet w Afganistanie.

Postać Farchondy Malekzady[edytuj | edytuj kod]

Farchonda pochodziła z konserwatywnej muzułmańskiej rodziny, nosiła burkę, studiowała prawo koraniczne. Marzyła o tym, by zostać prokuratorem albo nauczycielką. Była zdania, że edukacja jest kobietom potrzebna, aby lepiej prowadzić dom[2].

Przebieg wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Według relacji ojca Farchondy posprzeczała się ona z mułłą Zajnuddinem z meczetu Szah-e Do Szamszira w centrum Kabulu. Miał on oskarżyć ją o profanację Koranu i podburzyć tłum na ulicy. Tłum porwał kobietę i rozpoczął samosąd. Policja początkowo starała się chronić kobietę, lecz nie zdołała powstrzymać naporu ludzi. Farchonda Malekzada była kopana w głowę, zdarto jej też burkę z twarzy[3]. Jej ciało było ciągnięte po ulicy za samochodem, a następnie zwłoki podpalono. Tłum podczas aktu zabójstwa wznosił antyamerykańskie i antydemokratyczne okrzyki[4]. Samosąd trwał dwie godziny[2].

Reakcje na zabójstwo[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani potępił zbrodnię i podkreślił, że była ona sprzeczna z „szariatem oraz islamskim systemem sprawiedliwości”[2]. Podczas pogrzebu, który odbył się 22 marca 2015, trumnę niosły ubrane na czarno kobiety, zrywając tym samym z tradycją, że czynią to zawsze mężczyźni[4].

W dniu popełnienia morderstwa kilku afgańskich mułłów oraz imamów poparło zabójstwo. Molawi Ajaz Nijazi z meczetu Wazir Akbar Chan ostrzegł rząd przed próbą aresztowania mężczyzn, którzy stanęli w obronie Koranu[5]. Gdy okazało się, że Farchonda Malekzada nie dopuściła się profanacji Koranu, kilku teologów oraz duchownych muzułmańskich potępiło mord jako niesprawiedliwy i sprzeczny z Koranem[6].

Działania wymiaru sprawiedliwości[edytuj | edytuj kod]

Późniejsze dochodzenie ustaliło, że kobieta została fałszywie posądzona o zniszczenie egzemplarza Koranu[3]. Aresztowano 28 podejrzanych, zwolniono też ze służby 20 policjantów, którzy byli obecni podczas mordu[2]. Trzech mężczyzn skazano na dwadzieścia lat więzienia, ośmiu innych – na szesnaście, kilku zaś – na dziesięć, natomiast jedenastu policjantów otrzymało kary roku więzienia za nieudzielenie kobiecie należytej ochrony[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Family of Afghan woman lynched by mob demands justice. [w:] AlJazeera [on-line]. 2 Apr 2015.
  2. a b c d Robert Stefanicki. Afgańskie powstanie kobiet. „Gazeta Wyborcza”, 2015-03-26. 
  3. a b Rasmussen, Sune Engel. Farkhunda's family take comfort from tide of outrage in wake of her death. „The Guardian”, 23 March 2015. [dostęp 2016-05-02]. 
  4. a b Afghan women show defiance over lynching of 27-year-old. [w:] CBSNews.com [on-line]. March 22, 2015.
  5. Ann Jones: Citizen's Revolt in Afghanistan. [w:] TtomDdispatch [on-line]. 2015-05-12.
  6. Afghan women carry coffin of 27-year-old woman beaten to death by mob over false reports she burned a Qur’an. [w:] Associated Press [on-line]. 23 March 2015. [dostęp 2016-05-02].
  7. Afghan court quashes Farkhunda mob killing death sentences. [w:] BBC News [on-line]. 2 lipca 2015.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]