Zabawne grymasy śmiesznych twarzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabawne grymasy śmiesznych twarzy
Humorous Phases of Funny Faces

film na commons
Gatunek animowany
komediowy
krótkometrażowy
film niemy
Rok produkcji 1906
Data premiery Ziemia 6 kwietnia 1906
Stany Zjednoczone 6 kwietnia 1906
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 3 min
Reżyseria James Stuart Blackton
Wytwórnia Vitagraph Company of America

Zabawne grymasy śmiesznych twarzy (ang. Humorous Phases of Funny Faces) – krótkometrażowy film animowany stworzony przez Jamesa Stuarta Blacktona i jego firmę Vitagraph i dopuszczony do dystrybucji kinowej 6 sierpnia 1906 roku[1] ; jeden z pierwszych animowanych filmów rysunkowych[2].

Film wywodzi się ze sztuki tzw. chalk talk lub ligthning sketches – satyrycznych karykatur, tworzonych błyskawicznie przez rysownika na oczach publiczności i przeplatanych żartami i monologami[3].

Rozpoczyna się od ujęcia przedstawiającego rękę Blacktona, rysującą kredą na tablicy postać mężczyzny. Ręka rysownika znika z ekranu, na tablicy pojawia się natomiast postać kobieca. Obie postacie ożywają – wykonują serię grymasów i min. Na głowie mężczyzny pojawia się cylinder, a w jego ustach cygaro. Dym cygara zakrywa oburzoną kobietę. Pojawia się znów ręka Blacktona, która zamazuje obie postacie gąbką. Na tablicy pojawia się postać mężczyzny z parasolem i melonikiem, a następnie, stopniowo znikające, postacie kobiety i mężczyzny. Pojawia się również klaun, tresujący psa. Film kończy się ujęciem ręki rysownika, czyszczącego tablicę.

Film został zrobiony techniką poklatkową. Dwie z postaci – klaun i mężczyzna z parasolem – nie są kredowymi rysunkami na tablicy, a postaciami wyciętymi z białego papieru[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jeff Lenburg: Who's Who in Animated Cartoons: An International Guide to Film and Television's Award-Winning and Legendary Animators. Applause Books, s. 28. ISBN 978-1-55783-671-7.
  2. Paweł Sitkiewicz: Małe wielkie kino : film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego. Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2009, s. 38. ISBN 978-83-7453-934-0.
  3. Paweł Sitkiewicz: Małe wielkie kino : film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego. Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2009, s. 39. ISBN 978-83-7453-934-0.
  4. Paweł Sitkiewicz: Małe wielkie kino : film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego. Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2009, s. 40. ISBN 978-83-7453-934-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]