Zakłady bukmacherskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zakłady bukmacherskie – rodzaj zakładów losowych, w których należy przewidzieć wynik spotkania sportowego. Zakłady bukmacherskie przyjmowane są przez osobę zwaną bukmacherem lub firmę bukmacherską. W zależności od rezultatu spotkania zakład może być wygrany, wygrany w połowie, przegrany, przegrany w połowie lub zwrócony. Wysokość ewentualnej wygranej zależy od ustalonego przez bukmachera kursu na dany wynik, obowiązującego w momencie zawarcia zakładu. Obecnie w Polsce istnieje kilka firm bukmacherskich; najbardziej znane spośród nich to: Totolotek, STS, Fortuna (dawniej Profesjonał), Milenium. Oprócz tego wiele zagranicznych internetowych serwisów bukmacherskich udostępnia strony w języku polskim i oferuje możliwość zawierania zakładów poprzez sieć. W Polsce prowadzenie internetowych zakładów, jak również uczestnictwo w takich zakładach jest legalne w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19.11.2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 165).

Rodzaje zakładów[edytuj | edytuj kod]

Bukmacherzy oferują wiele możliwości zakładania się o dane wydarzenie sportowe. Najprostszym rodzajem zakładu jest wytypowanie zwycięstwa jednej z drużyn bądź zawodników albo remisu. W zależności od dyscypliny sportu może istnieć wiele innych możliwości, np. w piłce nożnej: wytypowanie dokładnego wyniku meczu, wyniku po połowie meczu, liczby zdobytych bramek itp. Ciekawym rodzajem zakładów są handicapy, w których należy wytypować zwycięzcę (ew. remis) przy założeniu, że jedna z drużyn lub zawodników (najczęściej ta uznawana za słabszą) otrzymuje określoną dodatkową liczbę punktów. Bardzo popularne są również zakłady akumulacyjne, polegające na zawarciu kilku oddzielnych zakładów jako jednego — zakład taki wygrywa się tylko wówczas, gdy wszystkie zakłady składowe są wygrane, jednak możliwa wygrana jest z reguły znacznie większa niż przy zawieraniu każdego z zakładów składowych osobno (ich kursy mnoży się przez siebie).

Ustawa hazardowa[edytuj | edytuj kod]

28 grudnia 2016 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy hazardowej z 2009 roku, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku [[1]]. Ostatnią, najważniejszą datą związaną z nowym prawem jest 1 lipca 2017 roku. Tego dnia wszystkie strony nielegalnie działających bukmacherów na terenie Polski zostały zablokowane (taki obowiązek mają między innymi dostawcy Internetu). Aby legalnie funkcjonować w kraju, firmy bukmacherskie muszą posiadać licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Wiąże się to między innymi z obowiązkiem płacenia podatku od obrotu w wysokości 12%. Uzyskanie licencji kosztuje 480 000 złotych. Obecnie legalnie w Internecie działa siedem zakładów bukmacherskich[2]. Dwa otrzymały już licencję od Ministerstwa Finansów, ale nie przedstawiły jeszcze oferty na zakłady wzajemne w internecie. Są to bukmacherzy Totalbet i Superbet[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Legalsport.pl/ustawa-hazardowa, Tekst jednolity Ustawy Hazardowej.
  2. Legalni bukmacherzy w Polsce – ranking maj 2018 – Zagranie, zagranie.com [dostęp 2018-05-21] (pol.).
  3. Legalni Bukmacherzy Internetowi w Polsce - Legalne Zakłady Sportowe, legalnibukmacherzy.pl [dostęp 2018-05-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.