Bukmacher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bukmacher (ang. Bookmaker, od book – zakład i make – robić) – osoba lub instytucja zajmująca się przyjmowaniem zakładów pieniężnych przed zawodami wielu dyscyplin sportowych takich jak piłka nożna, hokej, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny, tenis stołowy, boks, szachy, skoki narciarskie, wyścigi samochodowe, kolarstwo, wyścigi konne, biegi, snooker, baseball, itd. lub w ich trakcie. Są przyjmowane również zakłady dotyczące wydarzeń społeczno-politycznych (np. wyników wyborów, referendum).

Bukmacherzy w Polsce[edytuj]

Na terytorium Polski zezwolenie Ministra Finansów[1] na prowadzenie działalności bukmacherskiej (zakłady wzajemne) uzyskały spółki:

  • E-TOTO Sp. z o.o. w Warszawie
  • FORTUNA zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. w Cieszynie
  • MILENIUM zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. w Zielonej Górze
  • Star-Typ Sport Sp. z o.o. w Żorach
  • Totolotek SA w Warszawie (oraz totalizatory sportowe)
  • Casino Games Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
  • Lv Bet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

W latach 2004-2006 wpływy do budżetu Skarbu Państwa[1] z tytułu opodatkowania umów – zakładów wzajemnych i opodatkowania wygranych w zakładach wzajemnych wynosiły odpowiednio:

  • 2004 – 60 mln zł
  • 2005 – 62 mln zł
  • 2006 – 82 mln zł

W 2008 r. ww. spółki wpłaciły do budżetu państwa 87,9 mln zł podatku. Ich zysk wyniósł 0,5 mln zł. Zatrudnienie we wszystkich, legalnie działających spółkach bukmacherskich w Polsce, szacuje się na ok. 5 tys. osób.

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich[edytuj]

Firma Star-Typ Sport razem ze spółkami Fortuna Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., Wzajemne Zakłady Bukmacherskie Milenium Sp. z o.o., Tipsport pl sp. z o.o. oraz Betako Sp. z o.o. utworzyła pod koniec 2009 r. Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich. Celem stowarzyszenia jest reprezentowanie interesów podmiotów gospodarczych urządzających zakłady bukmacherskie w oparciu o zezwolenia udzielone przez Ministra Finansów.

Ustawa hazardowa[edytuj]

Działalność spółek organizujących zakłady bukmacherskie w Polsce reguluje ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. i uchyliła ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych. Nowa ustawa zwiększyła obostrzenia i kary dla firm internetowych nieposiadających zgody Ministra Finansów na prowadzenie działalności na terenie RP. Zwiększona została również o 2 punkty procentowe stawka podatku od gier, który obecnie wynosi 12%.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]