Zalew Bolmiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zalew Bolmiński
Państwo

 Polska

Rzeka

Hutka dopływ Białej Nidy

Powierzchnia

0,11 km²

Wysokość zapory

b/d m

Głębokość

3 m

Funkcja

rekreacyjny

Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Bolmiński”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zalew Bolmiński”
Ziemia50°47′44″N 20°22′30″E/50,795556 20,375000

Zalew Bolmiński[1]sztuczny zbiornik wodny w wyrobisku po piaskowni, zasilany dodatkowo przez rzekę Hutkę (dopływ Białej Nidy), zbiornik przepływowy, zamknięty jazem.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zalew Bolmiński położony jest na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego na południowy wschód od wsi Bolmin w powiecie kieleckim, gminie Chęciny. Położony tuż obok drogi wojewódzkiej 762 Kielce-Małogoszcz, około 7 km od Chęcin i 20 km od centrum Kielc.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia lustra wody ma około 11 hektarów, głębokość zróżnicowana (co jest cechą tego typu zbiorników) od 1 metra dochodzi do 5 metrów. Dno piaszczyste. Spust wody poprzez jaz.

W przeważającej części akwenu głębokość wynosi 2 do 3 metrów. Wraz z plażami i otaczającym lasem zbiornik stanowi teren rekreacyjny o powierzchni 31 hektarów.

Od czerwca 2015 roku Zalew Bolmiński jest własnością prywatną[2]. Wchodzi on w skład parku rozrywki Park Bolmin.

Kąpielisko[edytuj | edytuj kod]

Wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego czynna w sezonie letnim. Woda podlega okresowemu badaniu czystości, jednostka monitorująca - Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Kielcach.

Woda o wysokiej klasie czystości, kod kąpieliska 2604PKAP0001[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]