Zamek Framlingham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Framlingham
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Pierwszy właściciel

Roger Bigod

Obecny właściciel

English Heritage

Położenie na mapie Suffolk
Mapa konturowa Suffolk, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Framlingham”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Framlingham”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Framlingham”
Ziemia52°13′27″N 1°20′49″E/52,224167 1,346944
Strona internetowa

Zamek Framlingham to średniowieczna twierdza położona w Framlingham w hrabstwie Suffolk w Anglii. Otoczony jest murem kurtynowym wzmocnionych prostokątnymi wieżami ale pozbawiony donżonu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek Framlingham został pierwotnie zbudowany w XII wieku przez Rodgera Bigoda, jednego z najpotężniejszych normańskich baronów w Anglii[2]. W ciągu wieków był rozbudowywany i modyfikowany, służąc różnym władcą jako rezydencja królewska, więzienie i miejsce schronienia.

W XVI wieku zamek stał się własnością rodziny Tudorów. Maria Tudor, późniejsza królowa Maria I, użyła go jako bazy w trakcie swojego sukcesyjnego konfliktu z Lady Joanną Grey. Po jej zwycięstwie Maria została ogłoszona królową Anglii właśnie w Framlingham.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zamek Framlingham jest znany z imponującego muru obronnego, który otacza dziedziniec. Ma trzynaście wież obronnych, z których każda służyła różnym celom, od mieszkalnych po magazyny[3]. Wewnątrz murów znajduje się kaplica, studnia i inne budynki pomocnicze. Choć większość oryginalnych budynków wewnętrznych nie przetrwała do dzisiaj, ich fundamenty są nadal widoczne.

Dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Zamek Framlingham jest teraz zarządzany przez English Heritage i jest otwarty dla publiczności. Jest popularnym miejscem turystycznym, oferującym wspaniałe widoki na okolicę z wież obronnych. Na terenie zamku odbywają się różne wydarzenia historyczne, takie jak rekonstrukcje bitew i festiwale średniowieczne.

W 2017 roku zamek stał się jeszcze bardziej znany dzięki piosenkarzowi Edowi Sheeranowi, który napisał piosenkę "Castle on the Hill", opowiadającą o jego dzieciństwie w Framlingham i widoku zamku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christopher Gravett, Adam Hook: Norman stone castles (1) - The British Isles 1066-1216. Osprey Publishing Ltd., 2003, s. 30. ISBN 1-84176-602-X. (ang.).
  2. Framlingham Castle. English Heritage. [dostęp 2023-08-30]. (ang.).
  3. Richard Humble: English Castles. Londyn: George Weidenfeld & Nicolson Limited, 1984, s. 87. ISBN 0-297-78415-3. (ang.).
  4. Ed Sheeran's Framlingham 'Castle on the Hill' visitor boost. BBC. [dostęp 2023-08-30]. (ang.).