Przejdź do zawartości

Zamek Poenari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Poenari
Symbol zabytku nr rej. AG-II-m-A-13507.01
Ilustracja
Ruiny zamku Poenari
Państwo

 Rumunia

Rozpoczęcie budowy

początek XIII w.

Położenie na mapie okręgu Ardżesz
Mapa konturowa okręgu Ardżesz, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Ruiny zamku Poenari”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ruiny zamku Poenari”
Ziemia45°21′13″N 24°38′07″E/45,353611 24,635278

Zamek Poenari, znany także jako Cytadela Poenari (Poienari) (rum. Cetatea Poenari) – ruiny zamku w Rumunii, w okręgu Ardżesz, na wzgórzu nad doliną uformowaną przez rzekę Ardżesz, blisko Gór Fogaraskich. Jest usytuowany na szczycie wzgórza, po lewej stronie Szosy Transfogarskiej, pnącej się do góry.

Został założony mniej więcej na początku XIII wieku przez pierwszych władców Wołoszczyzny[1]. Około XIV wieku stał się główną twierdzą władców z dynastii Basarab[2][3]. W kolejnych kilku dekadach nazwiska rezydentów zmieniały się kilkakrotnie, ale ostatecznie zamek został opuszczony i popadł w ruinę[potrzebny przypis].

W XV wieku potencjał zamku dostrzegł Wład Palownik, który odbudował i wzmocnił mury twierdzy, tworząc z niej jedną ze swoich głównych fortec. Wład posłużył za pierwowzór literackiej postaci Drakuli, co sprawia, że jego zamek uchodzący za siedzibę wampira, stał się atrakcją dla turystów. Obecnie do zamku prowadzi 1480 schodów[potrzebny przypis].

Chociaż zamek był użytkowany jeszcze w wiele lat po śmierci Włada w 1476, został opuszczony w pierwszej połowie XVI wieku i zrujnowany w wieku XVII. Z powodu swojego rozmiaru i położenia zamek był bardzo trudny do zdobycia czy zniszczenia. Jednak w 1888 obsunięcie się ziemi zrujnowało część zamku, która zsunęła się do rzeki. Pomimo to zamek został szybko naprawiony, a mury i wieże stoją do dziś[potrzebny przypis].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. In Search of Dracula, Florescu, R & McNally, T., 1994 Houghton Mifflin Company, New York, s.68
  2. Author Diana Condrea, Poenari Fortress: The Eagles’ Nest of Vlad the Impaler [online], Uncover Romania, 1 lipca 2015 [dostęp 2023-12-02] (ang.).
  3. Staking out Dracula's castle in Romania - CNN.com [online], web.archive.org, 3 listopada 2010 [dostęp 2023-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2010-11-03].